Dom i ogród

Jak z niezadbanego ogrodu zrobić ogród glamour? Trafne rady i mądre spostrzeżenia

Jak z niezadbanego ogrodu zrobić ogród glamour? Trafne rady i mądre spostrzeżenia

Jeśli z zazdrością spoglądasz na ogród sąsiada, gdzie trawa się zieleni, a krzewy i choinki są równo przystrzyżone, to wiedz, że tak może wyglądać i u Ciebie. Z filcem, mchem, czy koniczyną można sobie poradzić. Twój trawnik może się zazielenić, a rośliny ładnie rosnąć. Poznaj rady, jak z niezadbanego ogrodu zrobić ogród glamur.

Po pierwsze: zadbaj o swój trawnik i nie popełniaj popularnych błędów

Jeśli Twój trawnik jest zażółcony to powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Po pierwsze może być skrajnie przesuszony, po drugie być może przesadziłeś z ilością nawozu do trawnika, po trzecie – trawnik nie ma wystarczająco składników odżywczych. Konieczne jest wpicie patyczka w ziemię. Jeśli jest suchy albo jest to utrudnione, to po pierwsze trzeba trawnik napowietrzyć, a po drugie podlać. Wiosną i jesienią należy też stosować nawozy długodziałające i tu również może pojawić się przyczyna żółknięcia, a mianowicie rozrzucenie nawozu na mokrym trawniku. Prowadzi to do porażenia źdźbeł. Zatem najpierw zawsze trzeba nawóz rozrzucić, a dopiero później trawnik podlewać. Oczywiście przed nawożeniem także ważna jest aeracja murawy. Po zimie, aby uniknąć filcu, trzeba postawić też na wertykulację. Wertykulator z aeratorem wcale nie jest drogi i obok kosiarki warto w niego się zaopatrzyć. Gdy ziemia jest zbyt zbita może być dodatkowo potrzebne piaskowanie. Kiedy na trawniku pojawia się nieproszony gość, czyli kret, to zapewne nie założyłeś siatki na krety. Model kładziony równolegle do powierzchni trawnika ok. 15 cm pod nim doskonale się sprawdzi. Oczywiście, gdy masz już trawnik, to musisz wcześniej zdjąć całą darń, usunąć chwasty i korzenie, rozłożyć siatkę i nawieźć nową ziemię ogrodową. Nasza ostatnia rada dotyczy koszenia trawnika. Należy to robić regularnie. W okresie wegetacji przynajmniej raz na tydzień. W ten sposób można ograniczyć wyrastanie chwastów, a i kosiarka Ci podziękuje jeśli nie będziesz kosić 10 cm trawnika albo dłuższego. Ważna jest też wysokość cięcia, którą w różnych modelach kosiarek można ustawić. Średnio jest to ok. 5 cm, jedynie trawniki sportowe obcina się krócej na jakieś 3,5 cm długości.

Po drugie: jeśli twoje iglaki brązowieją, to może się okazać, że potrzebne będą opryski

Gdy na twoich iglakach pojawiają się brązowe plamy i marnieją może się okazać, że przyczyną są choroby grzybowe, które często dotykają iglaki. Nie pozostanie wtedy nic innego jak zaopatrzenie się w środek przeciwgrzybowy do iglaków w celu uratowania drzewek. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba będzie drzewka usunąć. Warto wiedzieć, że grzybnia może znajdować się w ziemi, dlatego należy ją przekopać i częściowo usunąć, a także nawieźć nowej ziemi ogrodowej przed posadzeniem nowych iglaków. Trzeba też monitorować, czy nie pojawiają się oznaki chorób, bo jeśli zadziałasz odpowiednio wcześnie, to możesz uratować drzewko. Dla wielu iglaków ważny jest proces przycinania, dzięki temu lepiej się krzewią.

Po trzecie: masz miejsce na rabatę, ale jakość nie potrafisz się za to zabrać – wybierz kwiaty i sadzonki w sklepie ogrodniczym i ciesz się niewielkim nakładem pracy

Jeśli masz już powyższe prace za sobą, to musisz wiedzieć, że wrzesień i początek października są najlepszym czasem na sadzenie wielu roślin zarówno krzewów, drzewek, jak i kwiatów. Musisz jedynie uzyskać wysokiej jakości gatunki. Zatem kup kwiaty i sadzonki, które oferuje sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl i ciesz się jakością swoich upraw. Możesz pokusić się także o ogródek warzywny, czy posadzić kilka ziół, mięta czy szałwia, a nawet tymianek są naturalnymi wrogami wielu szkodników, zatem warto mieć je w swoim ogrodzie obok pięknych tulipanów i innych roślin cebulowych. Tych ostatnich nie możesz przelewać, musisz je sadzić w koszyczkach, a także dbać o ogławianie i wykopywanie w odpowiednich terminach.

Po czwarte: postaw budki lęgowe dla ptaków na obrzeżach działki, zwalczaj szkodniki stawiając na naturalnych wrogów

Jeśli częstym bywalcem Twojego ogrodu są ptaki, postaw dla nich budkę lęgową, a także karmnik. Oczywiście powinny znaleźć się na obrzeżach ogrodu, inaczej będziesz borykać się z ich odchodami. Szkodniki zwalczaj w miarę możliwości naturalnie. Poza wspomnianymi ziołami przeciwnikiem szkodników będzie np. aksamitka, którą warto posadzić obok roślin cebulowych na rabacie.

Twój ogród może być piękny i zadbany, w stylu glamour. Niestety bez regularnych czynności pielęgnacyjnych się nie obędzie, chyba że zafundujesz sobie sztuczną murawę…

Similar Posts