Finanse

Do kiedy wymiana kopciuchów?

Do kiedy wymiana kopciuchów?

Odpowiedzialne korzystanie ze środowiska to nie tylko segregacja odpadów, unikanie plastiku czy ograniczenie zużycia wody. To także, a może przede wszystkim, minimalizacja emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Trudno dziś znaleźć osobę, która nie słyszała o smogu, zatruciu powietrza oraz kilkukrotnym przekroczeniu dopuszczalnego stężenia szkodliwych dla człowieka substancji. Aby zapobiec tego rodzaju zjawiskom, podejmuje się szereg działań, do których należy ograniczenie używania przestarzałych technologicznie pieców węglowych. Mają one zostać wyeliminowane w ciągu kilku lat.

Nie wszędzie tak samo

Wymiana pieca centralnego ogrzewania będzie dotyczyć większości Polski, jednak nie w tym samym czasie. Kraj podzielono na kilka stref, określając jednocześnie graniczną datę, do której eliminacja przestarzałych kotłów musi się zakończyć. Chodzi o tak zwane piece bezklasowe, czyli produkowane ponad 10 lat temu. Mają je zastąpić alternatywne źródła ciepła, do których zalicza się także kotły węglowe o niskiej emisyjności spalin.

Pierwszymi województwami, w których proces wymiany ma zakończyć się jeszcze w tym roku, są: śląskie oraz podkarpackie. W 2022 z kolei operacja obejmie województwa łódzkie, małopolskie i mazowieckie, a w 2023 roku – wielkopolskie i dolnośląskie. Każdy posiadacz starego kotła, na mocy podejmowanych przez gminy uchwał, będzie zobowiązany do jego zastąpienia nowoczesnym i ekologicznym piecem.

Alternatywa dla węgla

Skoro obowiązek wymiany jest bezwzględny, warto wcześniej zastanowić się nad rozwiązaniami alternatywnymi do kotłów węglowych. Może to być na przykład piec gazowy. Na modernizację systemu centralnego ogrzewania można pozyskać wsparcie, jednak nie pokryje ono wszystkich kosztów. Zakup pieca trzeba więc sfinansować z własnych środków lub skorzystać z możliwości, jakie daje pożyczka na raty. Warto bowiem pamiętać, że inwestycja w nowy piec może wiązać się z wydatkami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Inną opcją jest zastąpienie starego pieca węglowego nowoczesnym, niskoemisyjnym. Kotły spełniające rygorystyczne warunki będą mogły być eksploatowane, pod warunkiem, że będą posiadać odpowiednią klasę. Weryfikację dokumentacji pieca mogą przeprowadzić lokalne władze, aby sprawdzić, czy użytkowany kocioł odpowiada surowym normom środowiskowym.

Odnawialne źródła energii

W najlepszej sytuacji są osoby dopiero budujące własne domy. W tym przypadku opcji związanych z instalacją centralnego ogrzewania jest naprawdę dużo. Można zainwestować we wspomniany wcześniej piec gazowy czy system elektryczny. Ogromną popularnością cieszy się także tak zwana zielona energia, produkowana na przykład przez pompy ciepła. To rozwiązanie optymalne nie tylko pod względem środowiskowym, ale także ekonomicznym.

Pompa ciepła pomaga zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnego kotła gazowego. Należy jednak wspomnieć, że inwestycja w odnawialne źródła energii jest dość kosztowna. Podobnie jak przy wymianie pieca można na nią pozyskać zewnętrzne dofinansowanie, które obejmuje tylko część wydatków. Pozostałą kwotę można sfinansować, korzystając z pożyczki na raty – https://proficredit.pl/pozyczka-na-raty/.