Dom i ogród

Sposoby osuszania budynków

Sposoby osuszania budynków

Zalegająca w murach domu wilgoć jest bardzo dużym zagrożeniem dla jego całej konstrukcji. To zjawisko może poważnie uszkodzić budynek, co stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Przyczyną zalegania wilgoci jest najczęściej brak przeprowadzenia izolacji ścian i fundamentów, odczuwa się długofalowe skutki takich zaniedbań. Wszyscy mieszkańcy są narażeni na powstawanie pleśni i grzybów, co wpływa negatywnie na stan zdrowia. W takich przypadkach rekomenduje się profesjonalne osuszanie budynków w celu poprawy jakości życia i oczywiście zdrowia.

Skąd w domu bierze się wilgoć?

Zanim rozpocznie się proces osuszania budynków, najważniejszą kwestią jest rozpoznanie przyczyn powstawania problemu wilgoci. Bez tego ważnego elementu nie będzie możliwe trwałe rozwiązanie, lecz takie, które przyniesie rezultaty na bardzo krótki okres. Wśród często pojawiających się przyczyn znajduje się nieprawidłowo przeprowadzona wentylacja poszczególnych pomieszczeń, lub jej całkowity brak. Współczesne budownictwo to przede wszystkim bardzo szczelne drzwi oraz okna, przy których konieczna jest wspomniane wcześniej odpowiednie wentylowanie wszystkich pomieszczeń. Te najbardziej narażone to przede wszystkim kuchnia, łazienka i mniejsze sypialnie. Osuszanie budynków należy więc rozpocząć od dokładnego sprawdzenia poziomu wentylacji całego domu. Wilgoć pojawia się także w domach, przy budowie których zaniedbano wykonanie izolacji przeciwwodnej fundamentów. Takie przypadki najczęściej mają miejsce w starych budynkach, gdzie nawet nieznaczne podniesienie wód gruntowych wiąże się ze znacznym zwiększeniem poziomu wilgoci w całym domu. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie osuszania budynków narażonych na działanie wilgoci, a zaczyna się od fundamentów. W kolejnych krokach wykonuje się dodatkową izolację.

Osuszanie budynków – jakie metody się wykorzystuje?

Osuszanie budynków może zostać przeprowadzone w sposób inwazyjny oraz nieinwazyjny, jest to uzależnione od stopnia zawilgocenia danego budynku. W sposobach nieinwazyjnych nie ma mowy o żadnej ingerencji w ściany, w związku z tym zmniejszają się nakłady finansowe na wykonanie poszczególnych czynności. Wśród stosowanych metod wyróżnia się nagrzewanie pomieszczeń, osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne i podposadzkowe. Najprostszą metodą jest osuszanie budynków w drodze ogrzewania pomieszczeń, od środka, najmniej problematyczne i stosunkowo tanie. Pozostałe metody mają również swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed wyborem właściwego sposobu. W przypadkach bardzo zaawansowanych problemów z nadmiarem wilgoci w domach, konieczne jest wdrożenie inwazyjnych metod – głównie iniekcyjnych. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – krystaliczną i termiczną. Pierwszy rodzaj prac polega na wykuciu w murze specjalnych kanalików iniekcyjnych, do których wlewa się mieszankę z wody, cementu portlandzkiego i aktywatora krzemionkowego. Dość podobnie wygląda kwestia iniekcji termicznej, którą wykonuje się bardzo szybko, gdyż cały proces zajmuje zaledwie kilka godzin.

Similar Posts