Styl mid-century modern to połączenie nowoczesności i wszystkiego, co najlepsze w wystroju wnętrz z połowy XX wieku. Jak urządzić jadalnię zgodnie z jego zasadami? Zdradzamy, czego nie może zabraknąć w udanej aranżacji!
Styl mid-century modern – co to takiego?
Jak sugeruje nazwa, stylistyka mid-century modern rozwinęła się w połowie ubiegłego wieku, a więc u progu nowoczesności. Jako styl architektoniczny i wnętrzarski rodem z tętniących życiem, prężnie rozrastających się miast musiał wyjść naprzeciw potrzebom nowoczesnych odbiorców. Jego dominantami stały się funkcjonalność i wygoda użytkowania, które zepchnęły na dalszy plan przepych dekoracji. Wnętrza urządzone w stylu mid-century modern miały być przestronne, jasne i komfortowe, umeblowane oszczędnie, ale z klasą. Wąska paleta kolorów, proste formy i nacisk położony na walory użytkowe to wyznaczniki aranżacji utrzymanych w tym duchu, dzięki którym to styl prawdziwie ponadczasowy.
Wysoka jakość, prostota i kolor
Meble w stylu mid-century modern są praktyczne i uniwersalne, jeśli chodzi o estetykę. Warto pamiętać, że połowa XX wieku to czas intensywnego rozwoju wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej. Celem ówczesnych projektantów było tworzenie wysokiej jakości mebli osiągalnych dla ogółu społeczeństwa. Dbano o dobór najlepszych surowców, a produkowane meble miały być trwałe, funkcjonalne i przyjemne dla oka. Projektanci chętnie korzystali z surowych form geometrycznych, które często zestawiali z łagodnymi krzywiznami. Popularnością cieszyły się połączenia surowców naturalnych i tworzyw sztucznych oraz kontrastowe zestawienia kolorów. Obicia mebli w nasyconych, wyrazistych tonach czerwieni, oranżu, żółci czy zieleni ożywiały stonowany wystrój wnętrz.
Natura, światło i przestrzeń
Styl mid-century modern charakteryzuje ponadto zamiłowanie do natury i światła. Drewniany parkiet lub płytki podłogowe imitujące drewno oraz panele na ścianach to dobra baza do aranżacji jadalni w tym duchu. Jeśli nie chcemy ścian w drewnie, pomalujmy je na neutralne kolory – fantastycznie sprawdzi się biel, można również dobierać jasne odcienie z palety barw ziemi. Okna powinny być duże, a jeżeli takimi nie dysponujemy, warto ulokować w strategicznych punktach pomieszczenia wiszące lampy i kinkiety, które dodadzą wnętrzu blasku. Istotną rolę odgrywa także wrażenie wolnej przestrzeni. Styl mid-century modern będzie doskonale pasował do salonu z aneksem kuchennym, w którym strefa gotowania łączy się ze strefą spożywania posiłków i strefą relaksu. Jeśli musimy liczyć się z małym metrażem, zrezygnujmy z nadmiaru sprzętów na rzecz tego, co w jadalni najważniejsze: odpowiednio dobranych krzeseł i stołu.
Meble do jadalni w stylu mid-century modern
W jadalni w stylu mid-century modern znakomicie odnajdzie się duży stół drewniany w odcieniu dąb sonoma. Wybierzmy model z prostokątnym gładkim blatem, do którego będą pasowały designerskie krzesła nawiązujące formą do wzornictwa z połowy XX wieku. Korpus o opływowym kształcie, pozbawiony kątów prostych i obity tkaniną w słonecznej żółci, opierający się na ukośnych drewnianych nogach – oto kwintesencja stylu mid-century modern. Wybierając obicia mebli i inne tekstylia, nie bójmy się żywych odcieni. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by stół z jasnym blatem miał czarne nogi. Kontrastowe zestawienia kolorystyczne urozmaicają przestrzeń pozbawioną nadmiarowych dekoracji. W małej jadalni postawmy jednak na uniwersalną biel: biały kompaktowy stół okrągły – najlepiej taki z rozkładanym blatem – stworzy zgrany zespół z białymi krzesłami typu patyczak. Ich jasny kolor i lekka forma optycznie powiększą pomieszczenie.
Jeśli jadalnia jest połączona z kuchnią, meble kuchenne powinny pasować designem do stołu i krzeseł. Szafki kuchenne z jasnego drewna wyposażone w białe fronty z połyskiem będą idealnym towarzystwem dla obu powyższych kompletów. Pamiętajmy przy tym, że styl mid-century modern rewelacyjnie komponuje się z innymi stylami aranżacji wnętrz, co czyni go doskonałą bazą do późniejszych wnętrzarskich eksperymentów.