Dom i ogród

Jak zabezpieczyć dom i firmę przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć dom i firmę przed włamaniem?

Ostrożności nigdy za wiele. Szczególnie jeśli ma się co chronić. Posiadając w domu czy firmie sprzęt warty sporo pieniędzy, warto zaopatrzyć się w rozwiązania zabezpieczające. Jest ich wiele na rynku, więc nie powinno być z tym problemu. Większą zagwozdką jest wybór odpowiednich urządzeń.

Co jest dobrym zabezpieczeniem?

To niemal filozoficzne pytanie może doprowadzić do ciekawych wniosków. W gruncie rzeczy nie zawsze drogie rozwiązania, takie jak antywłamaniowe rolety, drzwi czy umowa z firmą ochroniarską, są czymś dobrym. Oczywiście mogą dać złudzenie bezpieczeństwa. Jednak z drugiej strony u potencjalnych włamywaczy mogą dać wrażenie, że jest tam coś wartego zachodu. Dlatego powinno się zachować umiar. Najlepiej zastosować bardziej dyskretne rozwiązania.

W celu doboru odpowiednich rozwiązań antywłamaniowych warto skonsultować się ze specjalistą. Osoba wykształcona w tej dziedzinie będzie w stanie ocenić, co się sprawdzi w danym przypadku, a co okaże się zbędnym wydatkiem. Profesjonalne zauważy zalety i wady każdego rozwiązania. Takiej pomocy mogą udzielić pracownicy sklepu KompleksMedia.pl. Jednak na początek warto znać możliwe rozwiązania.

Najpopularniejsze rozwiązania antywłamaniowe

Systemy alarmowe

Skoro mowa o zabezpieczeniach, na pierwszą myśl przychodzi alarm. Na rynku można znaleźć mnóstwo systemów alarmowych o różnych cenach i możliwościach. Na taki system najczęściej składają się:

 • centrala przetwarzająca wszystkie sygnały oraz zarządzająca całym systemem,

 • czujniki – wśród nich można wyszczególnić:

  • czujniki ruchu – mogą reagować na mikrofale lub podczerwień,

  • czujniki wibracyjne – mogą zostać zamontowane np. na ogrodzeniu w celu wykrywania jakichkolwiek drgań,

  • czujniki drzwiowe – zabezpieczające drzwi czy okna, najczęściej wykorzystywane są czujniki kontaktronowe, które składają się z dwóch części i w momencie oddalenia się ich od siebie, uruchamia się alarm,

 • piloty i karty zbliżeniowe RFID – pozwalające na dostęp do zabezpieczonej przestrzeni bez aktywacji systemu.

Niektóre systemy mają także wbudowany mikrofonu, dzięki czemu ma się możliwość podsłuchania tego, co dzieje się na miejscu. Oczywiście wszystkie systemy alarmowe mają funkcję połączeń alarmowych i SMS, dzięki czemu i my, i służby mundurowe zostaną poinformowane w momencie wykrycia włamania.

Monitoring

Możliwość zobaczenia, co dzieje się na miejscu może uspokoić nawet największego paranoika. To może umożliwić zestaw do monitoringu. Podobnie jak w przypadku systemów alarmowych, tego rodzaju zestawów na rynku jest naprawdę wiele. Mogą się różnić pod względem:

 • wykorzystanej technologii – od analogowej, przez IP (czyli cyfrową), po HD, które miało łączyć zalety wersji analogowej i IP,

 • sposób przesyłania danych – przez kabel lub sieć internetową,

 • liczby kamer – najmniejsze zestawy mają cztery, ale można znaleźć też systemy zawierające ich osiem,

 • rozdzielczość kamer – od niej jest zależna jakość obrazu uzyskanego z kamer.

Są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć wszystko na oku.

Similar Posts