Dom i ogród

Energooszczędne szkło – kiedy jest szczególnie potrzebne?

Energooszczędne szkło – kiedy jest szczególnie potrzebne?

Domy pasywne i energooszczędne oraz budynki z dużymi przeszkleniami to projekty, w których zastosowanie energooszczędnych szyb ma szczególne znaczenie. Dlaczego dobór właściwego szkła jest tak ważny? Jaki efekt można osiągnąć za pomocą niskoemisyjnego szkła okiennego?

Zastosowanie nowoczesnego szkła ma znaczenie przede wszystkim dla wydajności energetycznej budynków – pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz stworzyć przestrzeń przyjazną domownikom przez cały rok.

Czym wyróżniają się energooszczędne okna?

Obecnie producenci prześcigają się w stosowaniu rozwiązań technologicznych, które umożliwiają osiągnięcie wysokiej wydajności energetycznej – dotyczy to także szkła okiennego, takiego jak np. SGG PLANITHERM XN opisanego na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/sgg-planitherm-xn. Energooszczędne szkło jest pokrywane specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi, których zadaniem jest podnoszenie izolacyjności termicznej. Umiejętnie naniesione powłoki nie powodują efektu lustra i zapewniają doskonałą przepuszczalność światła, co pozwala uzyskać widne pomieszczenia. Najczęściej takie szkło łączy się w pakiety, tworząc szyby zespolone o różnej grubości i liczbie tafli. Powietrze lub gaz szlachetny znajdujący się w przestrzeniach międzyszybowych dodatkowo zwiększa izolacyjność okien. Im grubsze szkło i im więcej warstw, tym lepiej szyba izoluje ciepło. Oprócz specjalnego szkła należy wybierać szyby z ciepłą ramką dystansową, która oddziela tafle szkła – jej zadaniem jest uniknięcie powstawania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Nie bez znaczenia jest także izolacja termiczna wokół okna – specjalne maty i pianki uszczelniające wszelkie szczeliny między ramą a ścianą. Zasady te dotyczą zarówno tradycyjnych okien, jak i przeszklonych drzwi balkonowych.

Budynki, w których energooszczędność jest szczególnie ważna

Oszczędność energii powinna być ważna dla każdego inwestora – zarówno ze względów ekonomicznych, jak i związanych z poszanowaniem środowiska naturalnego. Są jednak budynki, w których zwraca się szczególną uwagę na parametry szyb, stolarki okiennej i innych materiałów budowlanych. Przede wszystkim są to nowoczesne domy pasywne zaprojektowane w taki sposób, by ograniczyć straty energii oraz umożliwić pozyskiwanie jej z otoczenia. W ich przypadku niezwykle ważne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz zachowanie doskonałej izolacyjności, by zapobiec stratom ciepła. Dodatkowo stosuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania, dzięki którym pozyskiwana jest energia – między innymi z promieni słonecznych. Mogą to być panele solarne, a także specjalny rodzaj szyb, dzięki którym można osiągnąć zyski cieplne. Energooszczędne szyby mają duże znaczenie również w przypadku projektów, w których zaplanowano przeszklenia o dużej powierzchni – okna tarasowe, drzwi balkonowe czy szklane fasady. Aby uniknąć uczucia chłodu ciągnącego od okna oraz strat energii, najlepiej wybierać szkło z powłoką niskoemisyjną.

Similar Posts