Dom i ogród

Właściwości piany PUR zamkniętokomórkowej

Właściwości piany PUR zamkniętokomórkowej

Parametry cieplne budynku to jeden z najistotniejszych czynników kształtujących koszt eksploatacji budynku. Z tego względu standardem jest ocieplanie budynków mieszkalnych w celu ograniczenia utraty ciepła przez ściany. Jest to proste i efektywne rozwiązanie, które pozwala niższym nakładem grzewczym zagwarantować komfortowe warunki, mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Niegdyś ściany budynków ocieplane były wyłącznie styropianem lub wełną mineralną, aczkolwiek współcześnie na popularności zyskują pianki PUR.

Pianka PUR — czym jest?

Pianka PUR to jeden z najefektywniejszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków oraz do wzmacniania jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych (m.in. dachówki, paneli, czy też blach). Swoją rosnącą popularność w budownictwie zawdzięcza doskonałym parametrom termo i hydroizolacyjnym oraz możliwością jej wykorzystania do izolacji akustycznej budynku (piany otwartokomórkowej).

Ponadto komfortowy sposób nanoszenia substancji za pomocą pistoletu zapewnia ciągłości warstwy izolacyjnej, co likwiduje możliwość pojawienia się niepożądanych mostów cieplnych. Aktualnie producenci zaoferować mogą dwa rodzaje pianek poliuretanowych. W sprzedaży dostępne są pianki poliuretanowe otwartokomórkowe oraz zamkniętokomórkowe. Artykuł skupi się na właściwościach piany zamkniętokomórkowej.

Piana PUR zamkniętokomórkowa

Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa ze względu na swoje unikalne właściwości wykorzystywana jest w różnorodnych typach zabudowań. W określonych warunkach może być ona wykorzystana zarówno w przypadku domu mieszkalnego, budynku inwentarskiego czy też w różnorodnych obiektach przemysłowych, magazynowych produkcyjnych oraz usługowych.

Piana PUR zamkniętokomórkowa różni się od pianki otwartokomórkowej swoją strukturą. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaje pianki PUR odznacza się strukturą stworzoną z ponad 90% z komórek zamkniętych tj. nieposiadających w swoim wnętrzu pęcherzyków gazów. W praktyce oznacza to uzyskanie zarówno sztywnej, jak i jednolitej warstwy o świetnych parametrach termo- i hydroizolacji oraz wysokim poziomie wytrzymałości.

Ze względu na swoje właściwości termo- i hydroizolacyjne wykorzystywana jest ona do ocieplania fundamentów, piwnic oraz tarasów, które są doskonale chronione przed takimi zagrożeniami atmosferycznymi jak śliny wiatr, deszcz i niskie temperatury. Twardość i wytrzymałość sprawia, że jest używana m.in. do wzmacniania elementów konstrukcyjnych. Niemniej jednak brak gazu w pęcherzykach sprawia, że pianka zamkniętokomórkowa nie zapewnia dobrej izolacji dźwięku.

Właściwości hydroizolacyjne

Doskonałe parametry hydroizolacji pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej gwarantują szereg pożądanych właściwości. Jedną z nich jest możliwość mycia warstwy pianki zamkniętokomórkowej za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Jest to możliwe ze względu na twardą i sztywną strukturę pianki. Możliwość zastosowania myjki wysokociśnieniowej jest szczególnie istotna w przypadku różnorodnych budynków inwentarskich, gdzie konieczne jest nie tylko ocieplenie budynku, ale również zagwarantowanie odpowiednich warunków higienicznych. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Właściwości termoizolacyjne

Pianka poliuretanowa znana również jako piana PUR wyróżnia się ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Właściwości te są bezpośrednio związane z twardą i sztywną strukturą pozbawioną pęcherzyków powietrza. Piana PUR wyróżnia się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi od styropianu, mimo nałożenia cienkiej warstwy. Z tego względu pianka zamkniętokomórkowa w okresie letnim jest w stanie uchronić budynek przed nagrzewaniem się, z kolei w miesiącach zimowych gwarantuje zachowanie ciepła w budynku mimo intensywnych mrozów. Ze względu na nieprzepuszczalność doskonale chroni budynek przed silnymi podmuchami wiatru.

Wyjątkowa wytrzymałość i łatwość przywierania

To, czym wyróżnia się piana, w której nie ma zamkniętych pęcherzyków gazów, jest wyjątkowa wytrzymałość. Dlatego wykorzystywana jest ona do wzmacniania niektórych elementów konstrukcyjnych. Warto również podkreślić, że piana wyjątkowo dobrze przywiera do takich powierzchni jak beton, drewno, ceramika, a nawet papa.

________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Similar Posts