Dom i ogród

Wybieramy piec akumulacyjny! Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Wybieramy piec akumulacyjny! Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a Ty dalej zastanawiasz się, czy piec akumulacyjny to dobry pomysł? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak działają takie urządzenia i czy rzeczywiście są ekonomicznym rozwiązaniem. To informacje, które trzeba znać przed zakupem!

Działanie pieca akumulacyjnego 

Działanie pieców akumulacyjnych jest tak naprawdę proste. Jak ich nazwa wskazuje, urządzenia te akumulują pobraną energię. Następnie ogrzewają ją i oddają w postaci ciepła wtedy, gdy tego chcemy. Precyzja takich ustawień zależy w dużej mierze od rodzaju pieca oraz jego stopnia zaawansowania. Im prostsze urządzenie, tym mniej programowalne. 

Akumulacja energii umożliwia jej pobór w tańszej taryfie energetycznej (jeśli korzystamy z dwóch taryf). Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, co sprawia, że piec jest bardziej ekonomicznym wyborem od tradycyjnych grzejników elektrycznych. Co więcej, urządzenie może być również wyposażone w zewnętrzny czujnik, który zoptymalizuje pobór energii zależnie od panujących warunków. To daje zaś kolejną możliwość zaoszczędzenia. Według niektórych szacunków pobór prądu może zmniejszyć się nawet o 30%. 

Rodzaje pieców akumulacyjnych 

Istnieją dwa rodzaje pieców akumulacyjnych: statyczne i dynamiczne. Różnią się od siebie sposobem oddawania ciepła. 

  • Piec statyczny – są to urządzenia mniej programowalne i zaawansowane. Oddają ciepło statycznie w ciągu całej doby. Umożliwia to utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu bez względu na warunki pogodowe czy obecność domowników. 
  • Piec dynamiczny – to bardziej zaawansowane i programowalne urządzenie. Oddaje ciepło wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Możemy dowolnie sterować pracą urządzenia i ustawić piec np. na ogrzewanie tylko wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniu. 

Żadne z tych urządzeń nie wymaga budowy kotłowni czy wygospodarowania dodatkowego miejsca na składowanie czegokolwiek. Ich wielkość jest zresztą porównywalna do pozostałych urządzeń grzewczych, wiele z nich można zamontować pod parapetem. 

Warto także dodać, że inaczej niż w przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych, piece akumulacyjne mogą być jedynym źródłem ciepła. Tzn. nie wymagają dodatkowych instalacji. 

Wybieramy piec akumulacyjny! 

Decydując się na zakup pieca akumulacyjnego, trzeba liczyć się z tym, że urządzenie to musi być ściśle dobrane do naszych potrzeb, a kluczowa jest zwłaszcza moc pieca. Przyjmuje się, że na 1 m2 potrzebna jest moc ok. 100W. Niemniej, zapotrzebowanie cieplne zależy m.in. od ocieplenia budynku, szczelności okien czy miejsca montażu. Mając to na uwadze, warto wybrać piec o nieco większej mocy niż wynika to z naszych obliczeń. Można także skontaktować się ze specjalistami, którzy precyzyjnie obliczą zapotrzebowanie cieplne danego pomieszczenia. 

Similar Posts