Dom i ogród

Zalety i wady ekogroszku

Zalety i wady ekogroszku

Podczas wybierania sposobu ogrzewania pomieszczeń inwestorzy mają na uwadze kwestię ekonomii, wygody i ekologii. Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych paliw stałych w postaci węgla, którego spalanie wiąże się z produkcją szeregu zanieczyszczeń szkodliwych dla całego środowiska naturalnego. Odkąd na rynku pojawił się ekogroszek, zyskał on szybko duże uznanie. Obecnie automatyczne kotły na ekogroszek są bardzo popularne ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Ekogroszek należy do tej samej grupy opałowej co węgiel – jest pokruszonym węglem, przesianym przez sita i przepłukanym.

Zalety ogrzewania domu kotłem na ekogroszek

W Polsce od wielu lat głównym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów jest węgiel, który obecnie cieszy się złą sławą i to nie tylko ze względu na wysoką emisję zanieczyszczeń do środowiska podczas jego spalania. Na skutek tego procesu dochodzi do emisji szkodliwych związków, co niestety wiążę się z niepożądanymi konsekwencjami. Alternatywą dla tego paliwa jest ekogroszek – drobny węgiel kamienny, ale o innych parametrach niż ten standardowy. Różni się m.in. wartością opałową, granulacją, zdolnością spiekania, zawartością popiołu i siarki, wilgotnością. Zaletą ekogroszku jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów, ze względu na małą zawartość substancji niepalnych, wysoką kaloryczność i odsiarczenie. Ogrzewanie pomieszczeń tym paliwem jest ekonomiczne, a efekt jego spalenia to dużo ciepła i niewielka ilość popiołu. Na korzyść kotła na ekogroszek przemawia również zautomatyzowana obsługa – wystarczy zasypywać podajnik paliwem raz w tygodniu, a jego podawanie odbywa się samoczynnie. W pomieszczeniach utrzymuje się przez cały czas stała i równomierna temperatura, co zapewnia komfort termiczny. Nowoczesne kotły na ekogroszek mogą być obsługiwane zdalnie – zmieniać można ustawienia i liczne parametry, co pozwala na optymalizację ich pracy.

Co z wadami?

Osoby decydujące się na kotły na ekogroszek, mogą spodziewać się wielu korzyści, gdyż rozwiązanie to ma liczne zalety, ale nie jest wolne od wad. Warto wobec tego poznać zarówno plusy, jak i minusy tego sposobu ogrzewania budynku. Kluczem do sukcesu będzie dobór systemu do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Ekogroszek, jak sama nazwa na to wskazuje, stanowi ekologiczną alternatywę dla zwykłego węgla. Bardzo ważne jest to, aby kupować wyłącznie wysokiej jakości paliwo, co niestety wiąże się z niemałymi kosztami. To samo dotyczy zakupu kotła na ekogroszek – trzeba liczyć się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Cena wzrasta w przypadku nowoczesnych modeli, wyposażonych w dodatkowe funkcjonalności i udogodnienia. Eksploatacja takiego urządzenia jest ekonomiczna, ale trzeba najpierw ponieść koszty początkowe na zakup i montaż kotła. W przypadku tego kotła retortowego mówić można o kwotach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Bez wysokiej jakości paliwa nawet najdroższy i najnowocześniejszy piec nie spełni oczekiwań użytkownika. Ekogroszek musi posiadać konkretne właściwości, spełniać wymagane normy, posiadać stosowny certyfikat. Nawet niewłaściwe przechowywanie wpływa negatywnie na jego jakość.

Kolejnym minusem będzie konieczność przeprowadzania okresowych przeglądów i konserwacji. Zaniedbanie tej kwestii przekłada się na spadek sprawności urządzenia grzewczego, zwiększone ryzyko jego uszkodzenia, co z kolei generuje wysokie koszty naprawy.

Similar Posts