Dom i ogród

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup kilku paneli na dach, czy stworzenie potężnej farmy słonecznej, musisz przemyśleć kwestię opłacalności fotowoltaiki. Jeżeli temat ten jest Ci bliski, poniższy tekst ma za zadanie przedstawić Ci kilka aspektów, związanych z finansowymi korzyściami wynikającymi z wykorzystywania energii płynącej wprost ze słońca.

Panele fotowoltaiczne – na jakich dachach mogą być zastosowane

Panele fotowoltaiczne można zamontować na praktycznie każdym dachu – zarówno na płaskim, jak też na dwuspadowym. Istotne jest odpowiednie wyeksponowanie elementów na stronę świata. Eksperci zalecają, o ile jest taka możliwość, aby ustawiać je na południowej stronie dachu, gdyż tam jest najwięcej słońca. Najlepsze efekty uzyskują ci inwestorzy, których domy są mocno nasłonecznione i nie pozostają w cieniu drzew czy zabudowań.

Fotowoltaika dla domu – zalety korzystania z niej

Czy fotowoltaika się opłaca? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych inwestorów. Korzyści finansowe płynące z fotowoltaiki są rzeczą policzalną. Biorąc pod uwagę czynniki w postaci operatora systemu dystrybucyjnego czy sprzedawcy prądu elektrycznego, standardowa instalacja o mocy 3,35 kW daje oszczędność w skali roku na poziomie około 2000-2200 złotych. Profesjonalna firma Solaris OZE zajmuje się montażem fotowoltaicznych na dachach inwestorów prywatnych i komercyjnych na terenie województwa świętokrzyskiego. Wejdź na stronę solarisoze.pl, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Jeśli chodzi o opłacalność fotowoltaiki, to eksperci szacują, że inwestycja zwraca się w ciągu 7-9 lat.

Program „Mój Prąd”, czyli na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć inwestorzy indywidualni przy zakupie paneli FV?

Inwestorzy indywidualni, którzy rozważają montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów mają możliwość skorzystania z dofinansowania przyznawanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu, który rozpoczął się w 2019 roku osoby, które spełnią warunki formalne mogą uzyskać dotację w wysokości maksymalnie 5000 złotych. Najpierw muszą zdecydować się na montaż paneli słonecznych, podłączyć je do sieci elektroenergetycznej i ponieść koszt całej inwestycji, a następnie wypełnić wniosek, przedstawić faktury kosztowe i poczekać na decyzję ze strony urzędników. Pamiętaj, że Twoja instalacja nie może przekraczać mocy 10 kW i musi być przeznaczona na pokrycie potrzeb mieszkaniowych. Wydatki muszą być poniesione po 23 lipca 2019 roku, kiedy program wszedł w życie. W ramach programu rządowego „Mój Prąd” wypłaconych zostało już 142 166 dofinansowań. Za sprawą inicjatywy udało się zredukować emisję CO2  do 649 608 800 kg/rok.

Podsumowując, panele fotowoltaiczne to rozwiązanie ekologiczne, nowoczesne i przyjazne środowisku naturalnemu. Jego rozpowszechnienie pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto energia płynąca wprost ze słońca nigdy się nie skończy, zatem każdy korzystający z fotowoltaiki nie eksploatuje w sposób inwazyjnych zasobów środowiska (w przeciwieństwie do osób użytkujących w swoich domach piece na paliwa stałe). Wśród oczywistych korzyści znajduje się także aspekt finansowy – raz poczyniona inwestycja będzie z powodzeniem służyć przez wiele lat. Warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych zwłaszcza w czasach, w których coraz częściej słyszy się o znaczących podwyżkach cen prądu. Szereg korzyści płynących z energii odnawialnej przemawia za tym, aby wprowadzić to rozwiązania do swojego gospodarstwa domowego.

Similar Posts