Porady

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Wybranie porządnego mieszkania w Krakowie nie jest prostym zadaniem zwłaszcza że oferta na rynku nieruchomości jest bardzo szeroka i różnorodna. Nowe mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Od kogo kupujemy mieszkanie?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Przed podpisaniem nowej umowy kupna-sprzedaży danej nieruchomości należy oczywiście upewnić się, czy firma deweloperska jest godna zaufania. W Krajowym Rejestrze Sądowym, czy też w Polskim Związku Firm Deweloperskich można szybko sprawdzić, czy dana firma nie jest w stanie likwidacji albo upadłości. Warto wspomnieć również o tym, że mieszkania w Krakowie od dewelopera są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przy zakupie mieszkania jesteśmy mniej obciążeni podatkami.

Stan mieszkania ma znaczenie

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest oczywiście stan mieszkania. Dla większości osób najwygodniejszym rozwiązaniem będzie stan deweloperski. Mowa tutaj oczywiście o mieszkaniach, które od a do z przygotowane są do wykończenia. Na rynku dostępne są także mieszkania wykończone w stanie pod klucz jak i również mieszkania w stanie surowym. Mieszkania w stanie pod klucz są dobrym wyborem dla osób, które chcą od razu wprowadzić się do nowego mieszkania po podpisaniu umowy.

Możliwości finansowania

Zakup nowego mieszkania w Krakowie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na możliwości finansowania. Pamiętać należy o tym, że zaciągnięcie tradycyjnego kredytu hipotecznego nie jest jedynym rozwiązaniem. W Polsce coraz większą popularność zdobywa leasing nieruchomości, który odbywa się na identycznych zasadach jak leasing auta. Wiele osób decyduje się na zwykły najem mieszkania z możliwością jego późniejszego wykupu. Tego typu rozwiązanie ze względów technicznych przypomina wcześniej wymieniony leasing nieruchomości. Kolejną możliwą opcją jest kredyt u dewelopera, który jest alternatywą dla zwykłego kredytu hipotecznego. Warto wspomnieć jednak o tym, że tego typu kredyt udzielany jest oczywiście przez bank, a deweloper zajmuje się jedynie wszystkimi formalnościami. Kredyt u dewelopera umożliwia skorzystanie z preferencyjnych warunków, dzięki czemu można liczyć na zdecydowanie niższe raty. Zakup gotowego mieszkania, z atrakcyjną możliwością finansowania oferuje firma Inplus Home. Aby skorzystać z kredytu u dewelopera niezbędny jest wkład własny i stosowna zdolność kredytowa. Warto zapoznać się także z dostępnymi aktualnie dofinansowaniami i zapomogami.

Similar Posts