Porady

Napędy automatyczne do bram – jak wybrać?

Napędy automatyczne do bram - jak wybrać?

Większość osób ceni sobie obecnie jak największy komfort życia. Poszukujemy rozwiązań, które nam go zapewnią – wybierając zmywarki, które czyszczą za nas zastawę stołową, inwestując w odkurzacze samojezdne, ale również napędy automatyczne do bram. Wyobraź sobie, że za oknem Twojego samochodu pada ulewny deszcz, temperatura nie zachęca do przebywania na zewnątrz, a Ty musisz otworzyć bramę, by dostać się do ciepłego domu. A co jeśli brama z automatycznym napędem może otworzyć się sama?

Dlaczego warto zainwestować w napędy automatyczne do bram?

Napędy do bram, oprócz wyżej wskazanej wygody podczas brzydkiej pogody, zapewniają również szereg innych korzyści. Rodzice małych dzieci nie będą już musieli stresować się płaczącym wewnątrz auta maluchem, podczas gdy oni otwierają lub zamykają bramę. Posiadacze czworonogów, które czują zew wolności przestaną martwić się, czy aby na pewno odpowiednio zabezpieczyli posesję przed jej opuszczeniem.

Automatycznym napędem do bramy zarządzamy pilotem z wnętrza pojazdu, z odpowiedniej odległości. Dzięki tego typu sprzętowi, ograniczasz również ryzyko włamania oraz przedostania się osób niepowołanych na Twój teren prywatny.

Każdy z typów bramy jest nieco inny, dlatego w przypadku ich doboru należy zwrócić uwagę na odmienne parametry. Co jest istotne w poszczególnych przypadkach?

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Bramy jedno- lub dwuskrzydłowe należą do najpopularniejszych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że modele przesuwne jeszcze kilka lat temu nie znajdowały się powszechnie w sprzedaży. Dodatkowo – wymagały one sporo przestrzeni po boku, by brama mogła odsunąć się w razie chęci wjazdu na teren posesji.

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru napędu do takiej bramy, jest masa oraz dokładne wymiary samych skrzydeł. Przeglądając ofertę rozmaitych producentów na napędy automatyczne można zauważyć, że każdy z tego typu sprzętów posiada dokładnie określoną maksymalną długość, a także masę skrzydła. Jeśli nie dopasujesz tego parametru do faktycznie posiadanej bramy – bardzo szybko spalisz silniczek w napędzie w związku z jego przeciążeniem. Dodatkowo, brama nie będzie otwierać się płynnie i może pozostać częściowo przymknięta w związku z brakiem wystarczającej mocy. Nie mniej istotny (obok samego ciężaru) jest materiał, z którego wykonano skrzydła. Jeśli charakteryzuje się on wysoką gęstością – zdecyduj się na napęd o mocniejszym siłowniku: takie tworzywa jak stal przy silnym wietrze mają tendencję do kołysania się podczas otwierania i zamykania, co sprawia, że czynność ta staje się dla napędu dużo bardziej wymagająca.

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając napęd automatyczny do bramy jest sposób jej użytkowania. Producenci tego typu sprzętów dzielą oferowane produkty na takie, które są zaprojektowane do mniej niż 50 cykli otwierania i zamykania dziennie (tzw. napędy do użytku domowego) i modele przeznaczone do ich większej ilości. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z napędami przemysłowymi. To bardzo istotny parametr, a nieodpowiednio dobrany do potrzeb – znacząco wpłynie na żywotność sprzętu.

Jak wybrać napęd do bramy przesuwnej?

Bramy przesuwne są nieco mniej popularne w Polsce, jednak wciąż istnieje cała rzesza użytkowników, którzy z nich korzystają. Podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych, także i tutaj należy zwrócić baczną uwagę na masę całej bramy. Większość oferowanych w Polsce produktów tego typu nie przekracza masy 500 kg, jednak zdarzają się sytuacje, w których jednak do tego dochodzi. W związku z tym warto sprawdzić parametry posiadanej bramy, w innym przypadku może dojść do utraty płynności jej działania lub uszkodzenia silnika.

Napędy do bram przesuwnych mogą być wyposażone w enkoder lub nie. Znacznie lepszym wyborem jest ten pierwszy typ napędów. Dlaczego? Enkoder jest formą fotokomórki, która pozwala nie tylko lepiej kontrolować proces zamykania i otwierania się bramy, ale również wykrywać przeszkody i tym samym chronić przed zgnieceniem. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać model wyposażony w ten element, czy nie – zdecydowanie polecamy zakup napędu z enkoderem.

Podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych, również tutaj bardzo istotny jest materiał, z którego wykonano bramę. Jeśli zachodzi ryzyko, że brama będzie wprawiana w (nawet delikatne) drgania przez silny wiatr – napęd musi być wyposażony w lepszy siłownik i mocniejszy silnik. Takie parametry są szczegółowo określone przez producenta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kwestią, jaka ma znaczenie podczas wyboru osprzętu, jest również ogólny stan bramy lub bram, na które planujesz montować napędy automatyczne do bram. Uszkodzenia, korozje czy inne wady sprawią, że napęd nie będzie działał odpowiednio, na przykład zacinając się, nie domykając bramy bądź nie otwierając jej do końca. To nie tylko utrudnione użytkowanie całości, ale również zmniejszone bezpieczeństwo.

Jeżeli brama jest w jakimkolwiek stopniu uszkodzona, w pierwszej kolejności zajmij się jej naprawą lub – jeśli jest ona niemożliwa – wymień całość na nową. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo oraz wygodę w ciągu nadchodzących lat.

Podsumowanie – jakie parametry mają znaczenie?

Wybór odpowiedniego napędu jest bardzo istotny z punktu widzenia jego prawidłowej pracy, a także żywotności urządzenia. Dlatego też, przed zakupem sprawdź:

– masę bramy,

– długość skrzydeł oraz materiał, z których je zrobiono,

– określoną przez producenta maksymalną częstotliwość cykli otwierania oraz zamykania bramy dziennie,

– ewentualne dodatkowe funkcjonalności (no. enkoder),

– stan techniczny bramy.

Weź pod uwagę, że to nie cena powinna Tobą kierować. Oczywiście, nie warto przepłacać, jednak warto również mieć na względzie, że dobrej jakości napędy do bram przesuwnych oraz modeli skrzydłowych są kosztowniejsze – choćby z uwagi na wyższą cenę zastosowanych w nich komponentów.

W razie wątpliwości, skonsultuj się ze sprzedawcą w sklepie lub specjalistą, który będzie montował napęd. Jego odpowiednie dopasowanie jest bardzo istotne ze względu na funkcjonalność oraz wytrzymałość całości.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Novoferm, oferującej napędy automatyczne do bram – https://www.novoferm.pl/automatyka-i-napedy-do-bram/

Similar Posts