Nieruchomości

Nowoczesne projekty domów

Nowoczesne projekty domów

Dom nowoczesny to nie tylko prosta bryła z płaskim dachem i minimalistyczna aranżacja. To także, a może przede wszystkim dom energooszczędny lub pasywny, a przy tym ekologiczny. Efektywne gospodarowanie energią, głównie chodzi o ciepło, oraz wodą i odpadami możliwe jest w domu o tradycyjnej formie, który także można wówczas nazwać nowoczesnym. W nowoczesnych domach projektuje się rozwiązania, które są podstawą tak zwanego inteligentnego domu, umożliwiające zastosowanie zabezpieczeń nowej generacji i zdalną obsługę prawie wszystkich instalacji.

Proste konstrukcje i przestronne wnętrza

Bryła nowoczesnego domu charakteryzuje się prostym kształtem, najczęściej jest to jeden prostopadłościan lub kilka – zachodzących na siebie. Dach najczęściej jest płaski, może być zagospodarowany na ogród lub taras. Modnym obecnie rodzajem domów jest nowoczesna stodoła z dwuspadowym dachem bezokapowym. W elewacjach tych domów występują ogromne połacie szklane w postaci okien portfenetrowych lub dużych przeszkleń. Dwukondygnacyjne przeszklone salony nie tylko są piękne, ale stanowią przestrzeń zapewniającą wyjątkowy komfort mieszkańcom domu. Płaski dach, typowy dla projektów nowoczesnych, daje ciekawe efekty wizualne i jest rozwiązaniem, dzięki któremu można uzyskać wysokie parametry cieplne budynku. Umożliwia on także ustawienie solarów lub paneli fotowoltaicznych i. Proste bryły, zwarte lub w kształcie litery L, łatwiej jest ogrzać. co się przekłada na niższe koszty eksploatacji domu.  Duże tarasy, przeszklenia i narożne okna dodają konstrukcjom nowoczesnych domów lekkości i mają walory użytkowe. Cechą nowoczesnych domów, zarówno piętrowych, jak i jednokondygnacyjnych są bardzo przestronne wnętrza, często spotykamy tu ogromne, dwukondygnacyjne salony i antresole oraz piękne schody. Standardem w tego rodzaju domach  jest sypialnia typu master bedroom, a nierzadko zdarza się, że każda sypialnia posiada własną garderobę albo garderobę i łazienkę.

Energooszczędne, bezpieczne i ekologiczne

Proste kształty nowoczesnych domów sprzyjają obniżaniu ich zapotrzebowania na energię, co z kolei umożliwia zastosowanie do ogrzewania nowoczesnych rozwiązań, jak na przykład pompa ciepła. Popularne są tu także inne odnawialne źródła energii, fotowoltaika, panele słoneczne czy rekuperatory. Nowoczesne technologie ocieplania i izolacji służą zmniejszeniu zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub wentylacji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków lub systemy odzyskiwania wody deszczowej przynoszą oszczędności i wspierają ochronę środowiska.

Coraz częściej spotyka się narzędzia do zdalnego sterowania zabezpieczeniami i instalacjami, na przykład ogrzewaniem. Komfort i bezpieczeństwo na wysokim poziomie, jakie oferują inteligentne systemy, przestają być luksusem, a stają się standardem.

Nowoczesny projekt domu nie jest jedynie atrakcyjną konstrukcją, którą wypełniają designerskie aranżacje zdominowane przez szkło, surowy beton i metalowe detale. To budynek, wpisujący się w trendy, dla których istotne są ekologia, ekonomia i  funkcjonalność. Gotowe projekty domów, które znajdziemy w ofertach biur architektonicznych, opracowane są z uwzględnieniem tych wymagań.

Similar Posts