Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które najczęściej trwa od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie na placu budowy zdąży nas zatem zastać zima i to możliwe, że nawet dwukrotnie. Jak zatem zabezpieczyć wnętrze budynku przed mrozem? Czy ogrzewanie domu w budowie to dobry pomysł?
Budowa domu w trakcie jednego sezonu?
Wybudowanie domu w ciągu jednego sezonu jest teoretycznie możliwe, lecz wymaga dużych nakładów finansowych i wyboru odpowiednich materiałów. Najszybsze w budowie są domy szkieletowe, ponieważ ich konstrukcja składa się z gotowych elementów, które wystarczy złożyć. W takim domu można zamieszkać już nawet w zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych. Ich popularność jest największa w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. W naszym kraju niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Znacznie częściej i chętniej wybierane są domy murowane. Cechuje je bowiem o wiele większa solidność, co wiąże się nierozerwalnie z dłuższym czasem budowy. Standardowo sięga on około 16 miesięcy, przy założeniu, że dysponujemy od razu całym budżetem na budowę domu. Nie sposób zatem uniknąć zimy na placu budowy. Co zrobić, gdy nas zastanie?
Budowa domu w czasie zimy – kiedy kontynuować?
Zima w Polsce potrafi zaskoczyć. Zdarzają się lata, gdy jest łagodna, są jednak i takie, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Wszystko to sprawia, że zmuszeni jesteśmy dostosować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, powinniśmy zakończyć pierwszy etap budowy, co oznacza, że do tego czasu budynek należy postawić w stanie surowym. Jeżeli nie zdążyliśmy doprowadzić go do stanu surowego zamkniętego (nasz dom nie ma okien ani drzwi), to w miesiącach zimowych lepiej abyśmy zrezygnowali z kontynuacji prac i poczekali do wiosny. Pamiętajmy przy tym o zabezpieczeniu naszych materiałów oraz narzędzi budowlanych. Wilgoć może na nie źle wpłynąć. Konieczne będzie także zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych oraz pokrycie dachu papą, aby do środka nie dostał się deszcz czy śnieg.
Kiedy warto ogrzewać dom w budowie?
W przypadku, gdy udało nam się przed zimą postawić dom w stanie surowym zamkniętym, możemy przejść do prac wykończeniowych wewnątrz budynku. W trakcie ich trwania musimy zadbać o optymalne warunki, co oznacza, że we wnętrzu temperatura powinna osiągać poziom przynajmniej 15 stopni. Ponadto, dom należy ogrzewać zarówno na etapie prac wykończeniowych, jak również tuż po ich zakończeniu. Nie ma znaczenia, że w domu jeszcze nikt nie mieszka.
Dlaczego ogrzewanie domu na tym etapie budowy ma tak duże znaczenie? W budynku, który nie jest ogrzewany niemal natychmiast zamarza woda, przez co powstaje mnóstwo wilgoci. W efekcie namnażają się grzyby oraz pleśń. Co więcej przez mróz niektóre użyte przez nas materiały mogą stać się bezużyteczne, gdyż stracą swoje właściwości. Ujemne temperatury to jednocześnie ryzyko powstawania pęknięć na ścianach. Jeśli zatem wiosną nie chcemy naprawiać powstałych w czasie zimy szkód, to zdecydowanie warto zainwestować w ogrzewanie.
Przyłącze tymczasowe – jak je uzyskać?
Skoro wiemy już, że ogrzewanie na naszej budowie będzie niezbędne, należy zastanowić się, jak możemy je zapewnić. Najłatwiej zrobić to poprzez dostarczenie do działki źródła energii elektrycznej. Stanowić może je agregat prądotwórczy lub sieć energetyczna. To drugie rozwiązanie wydaje się wygodniejsze i tańsze, gdyż nie wymaga dowożenia paliwa na działkę. W związku z tym, że stałe przyłączenie do sieci energetycznej może trwać nawet kilka miesięcy, podczas budowy lepiej wybrać przyłącze tymczasowe. Aby je uzyskać wystarczy skontaktować się z lokalnym dystrybutorem energii i złożyć u niego stosowny wniosek. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że tymczasowe przyłącze po zakończeniu budowy należy zdemontować i zastąpić przyłączem docelowym.
Taryfa budowlana – sposób na prąd w trakcie budowy
Sprzedawcy energii zdają sobie sprawę, że budowa wymaga dostępu do energii, dlatego wielu z nich w swojej ofercie posiada taryfę budowlaną. Stawki za energię są w niej wyższe aniżeli ma to miejsce w przypadku standardowych taryf, przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Wiąże się to z faktem, że w czasie prac budowlanych zużycie energii jest znacznie większe. Co więcej, taryfa budowlana wiąże się z zupełnie innym rozliczeniem, niż ma to miejsce w przypadku taryfy dla gospodarstw domowych. Stały składnik stawki sieciowej mnoży się w niej bowiem przez wybraną moc umowną (stawki taryfy dla gospodarstw domowych nie są zależne od mocy umownej).
Koszty zużywanej energii możemy nieco obniżyć, dzięki korzystnym planom taryfowym dostępnym za pośrednictwem firm, takich jak innogy Polska. Wybrać możemy jedną spośród trzech taryf energetycznych:
- C11 – taryfa jednostrefowa, w której obowiązuje ta sama stawka za energię przez całą dobę. Jeśli prowadzisz prace budowlane w nieregularnych porach, okaże się dobrym wyborem.
- C12a – zapewnia niższe stawki za energię w godzinach przedpołudniowych,
- C12b – oferuje niższe stawki za energię w godzinach porannych i wieczornych oraz między 13:00, a 15:00. Jeśli nie zamierzasz wykonywać prac budowlanych w środku dnia, to postaw właśnie na taryfę dwustrefową C12b.
Kiedy jeszcze warto rozważyć wybór taryfy dwustrefowej? Okażą się dobrym rozwiązaniem, gdy min. 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe.
Ogrzewanie budynku w trakcie budowy to konieczność, jeśli postawiliśmy dom w stanie surowym zamkniętym. Warto zatem zadbać, o jak najbardziej korzystną cenę energii elektrycznej. Zrobić to możemy poprzez wybór taryfy budowlanej w wariancie dostosowanym do naszych potrzeb.