Dom i ogród

Taras kompozytowy – dobra alternatywa dla płytek?

Taras kompozytowy – dobra alternatywa dla płytek?

Taras najczęściej wykładany jest płytkami. W końcu to materiał odporny na mróz, słońce i wodę, a do tego łatwy w czyszczeniu. I chociaż jest to praktyczne rozwiązanie, aspekt estetyczny także się liczy! Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie na tarasie drewna, albo właśnie desek kompozytowych. Czy taras kompozytowy jest lepszą alternatywą niż płytki? Sprawdź!

Planujemy taras idealny

Poranna kawa albo wieczorna biesiada z przyjaciółmi na tarasie. Każdy o tym marz! Taras może być wyjątkowym miejscem, ale trzeba go dobrze przemyśleć i rozplanować, by naprawdę dobrze nam służył. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne. Przede wszystkim trzeba ustalić jego orientację – od zachodu lub południa będzie mocno nasłoneczniony, od wschodu lub północy – zacieniony. Do tego oraz do rodzaju zadaszenia należy dobrać odpowiednia nawierzchnię.

Dodatkowo wybierając materiał na wykończenie podłogi tarasu, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Najważniejsze parametry to mrozoodporność, ścieralność, antypoślizgowość i nasiąkliwość. Pod tymi względami dobrej jakości płytki zdają się być najlepsze, ale poczekaj aż poznasz właściwości, które ma taras z kompozytu drewna.

Tarasy kompozytowe – praktyczne rozwiązanie

Deski kompozytowe pod względem wyżej wymienionych parametrów w ogóle nie ustępują płytkom. Są to deski wykonane z mączki drzewnej, w których spoiwem są żywice, PCV lub inne tego rodzaju materiały syntetyczne. Dzięki temu tarasy z kompozytu drewna są estetyczne jak drewno, mają jego właściwości (ciepło, fakturę), ale są znaczenie bardziej wytrzymałe niż ono.

Tarasy kompozytowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji – zupełnie tak, jak płytki. Wystarczy je umyć wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu. Są odporne na wszelkie zawirowania pogody – deski kompozytowe nie zmieniają się pod wpływem ciepła, zimna, wody ani nie bledną na słońcu. Idealnie nadają się na taras, nad którym nie ma zadaszenia. A ponieważ mają właściwości i fakturę zbliżoną do drewna, są także antypoślizgowe. Cena także ma tutaj znaczenie – deski kompozytowe z reguły są o wiele tańsze niż płytki z naturalnych kamieni. Cena tańszych płytek ceramicznych jest do nich bardzo zbliżona, jednakże oznacza to oczywiście mniejszą jakość. Do tego tarasy kompozytowe są stosunkowo proste w montażu (więcej: https://ekoteak.pl/produkty-i-uslugi/tarasy-balkony-kompozytowe/), zwłaszcza dla doświadczonej ekipy monterów.

Estetyczne tarasy z kompozytu drewna

Taras z kompozytu drewna to szczególnie estetyczne rozwiązanie. Deski kompozytowe są wykończone w taki sposób, by wyglądem przypominały naturalne deski drewniane. I faktycznie świetnie wyglądają. W sprzedaży są dostępne deski o różnym wykończeniu, dzięki czemu możesz nadać tarasowi dowolny charakter.

Taras z kompozytu drewna to bardzo modne rozwiązanie. Świetnie wpisuje się w minimalistyczną estetykę nowoczesnych budynków o regularnej bryle. Na dodatek dobrze wygląda w przypadku domów klasycznych. Drewniana aranżacja jest dla nich zawsze jak najbardziej na miejscu.

Similar Posts