Dom i ogród

Materiał na chodnik, plac lub ogród

Materiał na chodnik, plac lub ogród

Wiodącym materiałem w zakresie budowy chodników, placów, ogrodów i wszelkich kompozycji stworzonych wokół domu jest kostka brukowa.

Wyparła wszystkie wiodące niegdyś materiały budowlane takie jak płyty chodnikowe czy trylinka, a łatwość wykonania oraz stosunkowo niewielka cena uzależniona od typu kostki znajduje coraz większą popularność wśród wielu osób.

Wcześniej układanie kostki obejmowało chodniki, podjazdy czy inne niezbyt duże powierzchnie, dziś zostało prawie całkowicie zmechanizowane i można z wielką łatwością układać ją na dużych placach, drogach wewnętrznych i innych wielkich powierzchniowo terenach. Jeżeli ktoś planuje układanie kostki samemu na niewielkim obszarze, to z podstawową wiedzą z zakresu budownictwa z całą pewnością sobie poradzi.

Ile kosztuje i gdzie kupić?

Kostkę brukową można kupić przede wszystkim w hurtowniach i marketach budowlanych, a za dodatkową opłatą zostanie ona dostarczona pod wskazany adres. Ceny kostki brukowej są uzależnione od grubości i przeznaczenia, bowiem oprócz tradycyjnej kostki można spotkać się z kostką ozdobną, którą wykorzystuje się do upiększania ogrodów lub tarasów. Podstawowa kostka brukowa o grubości 6cm to koszt około 30zł/m², a jej przeznaczenie to ruch o lekkim obciążeniu. Kostka, którą chcemy położyć na ulicy lub parkingu powinna mieć 8cm, a jej koszt oscyluje w granicach 35zł/m². Dekoracyjna kostka to już poważny wydatek, a cena może sięgać nawet 50zł/m². Układając kostkę należy pamiętać o zakupie obrzeży betonowych, których cena wynosi ok.10zł/mb.

Ochrona i czyszczenie kostki

O położoną kostkę należy odpowiednio dbać, ponieważ materiał z którego jest wykonana dość mocno wchłania niepożądane substancje i różnego rodzaju zabrudzenia, a po kilku latach eksploatacji może wyglądać bardzo nieestetycznie i niechlujnie. Na rynku istnieje mnóstwo preparatów do czyszczenia kostki, jednak najbezpieczniej jest zabezpieczać ją podczas remontów i wszystkich czynności, które mogą ją zabrudzić. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać na niej czarnej ziemi, gdyż powstanie wielka plama. Przy każdej okazji do pobrudzenia, można na kostkę położyć plandekę lub inną rzecz, która będzie pełniła funkcję ochronną.

PHUMARK – dystrybucja kostki brukowej.

Similar Posts