Dom i ogród

Co warto wiedzieć o gładzi szpachlowej?

Co warto wiedzieć o gładzi szpachlowej?

Gładź szpachlowa to produkt stosowany od niedawna, nieznany w tak zwanym starym budownictwie. W porównaniu do stosowanego wówczas tynku cementowo-wapiennego, gładź szpachlowa jest całkowicie gładka w fakturze i pozwala stworzyć ściany idealne. Co warto o niej wiedzieć przed przystąpieniem do prac budowlanych?

Gładź szpachlowa – podstawowe informacje

Gładź szpachlowa to materiał budowlany, w którym głównym składnikiem jest gips. Prócz niego w składzie gładzi znaleźć można także kredę, dolomity oraz inne materiały pomocnicze. Ich celem jest zmiana cech fizycznych masy i dostosowanie ich do stworzenia jak najlepszych efektów w budownictwie.

Istnieją dwie podstawowe odmiany gładzi szpachlowej. Może ona występować w formie gotowej lub sypkiej. Gotowa gładź szpachlowa to produkt o kleistej strukturze, co sprawia, że łatwo nakłada się go na ściany. Stosunkowo szybko schnie, a po aplikacji powierzchnia jest krucha, co pozwala ścierać ją mechanicznie lub z pomocą papieru ściernego. Wadą tego produktu jest wyższa cena oraz mniejsza wydajność. Z kolei gładź sypka to produkt, który przed nałożeniem na ścianę należy wymieszać z wodą w ilości określonej przez producenta. Mieszanie najlepiej przeprowadzać z użyciem mieszadeł mechanicznych, co pozwala na największą efektywność.

Jakie jest zastosowanie sypkich gładzi szpachlowych?

Perfekcyjnie gładkie ściany to standard, który zagościł w naszych wnętrzach dość niedawno, trudno jednak wyobrazić sobie powrót do znanych wcześniej, chropowatych ścian. Gładkie powierzchnie doskonale przygotowują ściany do malowania oraz tapetowania. Sypką gładź szpachlową można zastosować niemal przy każdych pracach wykończeniowych lub remontowych. Produkt jest odpowiedni do aplikacji na czystym betonie, cemencie, ścianach cementowo-wapiennych oraz płytach gipsowo-kartonowych i gipsie. Aplikacja gładzi to metoda nie tylko na wyrównanie ścian na całej ich powierzchni, ale również do przygotowania tak zwanych zaprawek przed malowaniem, czyli usunięcia drobnych ubytków na ścianie.

Wydajność gładzi szpachlowej

Istotnym parametrem przy pracach budowlanych jest określenie wydajności gładzi. Producenci podają co prawda parametry określające wydajność materiału, ale zależy ona również od innych aspektów. Znaczenie ma grubość kładzionej warstwy gładzi na ścianę – im grubsza, tym więcej produktu będzie potrzebne. Kolejną oczywistą informacją jest liczba warstw, która zależy również od kondycji ścian. Na nierównej i chropowatej powierzchnia należy nałożyć nawet 1/3 więcej materiału. Nie bez znaczenia jest także sposób nakładania oraz doświadczenie pracownika. Aplikacja gładzi z użyciem urządzeń mechanicznych przez pracownika posiadającego doświadczenie jest o wiele bardziej wydajna.

Jaki produkt wybrać?

Przed wyborem gładzi szpachlowej warto zajrzeć na stronę: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle/Gladzie-sypkie/c/b2c-gladzie-sypkie, na której znaleźć można produkty dostosowane do różnych potrzeb klientów. Od masy szpachlowej do płyt gipsowo-kartonowych, przez gładzie szpachowe 2 w 1 aż po produkty przeznaczone do fasad i kleje gipsowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Similar Posts