RTV i AGD

Ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem czy bez: jaki wybrać?

Ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem czy bez: jaki wybrać?

W wielu polskich mieszkania ekspres do kawy stał się jednym z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Dziś nie uważamy go już za zbytek – lubimy zacząć dzień dobrze, z napojem naprawdę smacznym i aromatycznym. Nie wystarczają nam typowe „zalewajki” do kupienia w supermarketach – chcemy mieć pewność, że kawa naprawdę doda nam energii. Gwarancją dobrego parzenia jest z pewnością odpowiedni ekspres do kawy. Od lat bariści polecają ekspresy kolbowe – pozwalają zachować pełną kontrolę procesu i uczynić z przyrządzania kawy prawdziwy rytuał. Jakie są najlepsze ekspresy kolbowe i jak wybrać dla siebie odpowiedni?

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Wiele osób, stojąc przed wyborem ekspresu do kawy, gubi się w rozlicznych modelach i specyfikacjach sprzętu. Tym samym nie potrafi wybrać najlepszej dla siebie opcji. Z pewnością osoby, które mają niższe wymagania i nie do końca znają się na parzeniu kawy, wybiorą ostatecznie ekspres automatyczny, który sam nadzoruje proces przygotowywania ulubionego napoju. Jednak apetyt zaostrza się z upływem czasu – wiele osób zainteresowanych tematem kawy, w końcu zaczyna chcieć mieć większą kontrolę nad tym procesem.

I wtedy właśnie warto pomyśleć o ekspresie kolbowym. Najczęściej można zobaczyć je w kawiarniach: bariści najpierw mielą ziarna, a potem przesypują je do specyficznej kolby ekspresu i delikatnie ugniatają. Potem kolba zostaje podłączona do specjalnego urządzenia. Do kolby dozowana jest woda o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze (zazwyczaj 90 do 96 stopni Celsjusza), a sitko pomaga przygotować jedną lub dwie filiżanki smakowitej, aromatycznej kawy. Obsługa ekspresu kolbowego wymaga nieco wprawy, jednak przygotowywanie napoju za jego pomocą to rytuał pełen przyjemności i satysfakcji. Jeśli nie jesteś pewien czy powinieneś wybrać ekspres kolbowy czy automatyczny, dowiedz się więcej, czytając ten tekst.

Jaki ekspres kolbowy wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na ekspres kolbowy, podstawowe pytanie brzmi: który model wybrać? Wiele zależy od naszych osobistych preferencji dotyczących picia kawy. Modele ekspresu są bowiem zindywidualizowane pod kątem rodzaju napoju i wygody jego przygotowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki ekspres kolbowy będzie najlepszy w twoim przypadku, przeczytaj ten artykuł.

Dla osób, dla których najważniejsze jest perfekcyjne zmielenie ziaren, Interesujący będzie na pewno ekspres kolbowy La Specialista EC9335.M od De’Longhi z wbudowanym młynkiem.

Technologia Sensor Grinding użyta w stalowym młynku pozwala na dokładną pracę, dzięki roli czujników mielenia. Ekspres wyposażony jest również w nowoczesny system ubijania ziaren Smart Tamping. Za pomocą tego modelu możesz przygotować klasyczną kawę, espresso czy americano (posiada również wbudowany system spieniania mleka). W przypadku kaw czarnych ważne jest jednak nie tylko dobre ubicie ziaren, ale i temperatura wody: funkcja aktywnej kontroli temperatury Termoblok zastosowana w ekspresie, czuwa nad tym, by napój był tak ciepły, jak lubisz.

Automatyczny spieniacz mleka – czy się przydaje?

Fani kaw białych z pewnością powinni zainwestować w urządzenie, które umożliwi im zaoszczędzenie dużej ilości czasu przy porannym śniadaniu – ekspres kolbowy z wbudowanym automatycznym spieniaczem mleka – EC 850 od De’Longhi. System Cappuccino pozwala nam na uzyskanie doskonałej, kremowej pianki, za którą tak przepadają wielbiciele kaw mlecznych. Dzięki EC 850 możesz przygotować wiele rodzajów białej kawy (cappuccino, latte macchiato), ale i zwykłe espresso, czy samo gorące mleko. Zarówno kawa, jak i mleko będą w idealnej temperaturze – zadba o to system dwóch Termobloków. Praktycznym ułatwieniem jest również mobilna, podwójna tacka ociekowa, która pozwoli nam parzyć kawę w filiżankach o wysokości nawet do dwunastu centymetrów.

Pierwszy ekspres kolbowy – standardowe wersje

Jeśli nie masz specjalnych wymagań co do kawy, a chcesz rozpocząć przygodę z ekspresem kolbowym i tajnikami własnego parzenia, warto sięgnąć po prostą wersję sprzętu. Najszybciej nauczymy się wówczas podstaw tego procesu i zrozumiemy, na czym on polega. Co więcej, podstawowe ekspresy kolbowe bez dodatków są bardzo tanie i nie zrujnujemy kieszeni, decydując się na naprawdę porządne urządzenie.

Jaki ekspres kolbowy wybrać na początek?

Dobrym rozwiązaniem będzie ekspres EC 153 B od De’Longhi. Przygotujemy dzięki niemu zarówno mocne espresso, jak i kremowe kawy mleczne – to ostatnie umożliwia manualny system spieniania Cappuccino. Mimo prostej obsługi sprzęt ułatwia nam wykonanie prawdziwie włoskiego napoju. Innym wyborem jest ekspres kolbowy DEDICA STYLE EC 685 M, również od De’Longhi. Dzięki niemu również przyrządzimy intensywne, aromatyczne espresso i kawy mleczne – tu system cappuccino jest regulowany. Technologia Termoblok pomaga nam na pełną kontrolę idealnej temperatury wody potrzebnej przy parzeniu napoju. Ten model wyposażony jest również w wyjmowaną tackę ociekową – w ten sposób możemy przygotowywać kawę w wysokich kubkach i filiżankach.

Ekspres kolbowy – co warto wiedzieć?

Ekspres kolbowy to praktyczny i niedrogi sprzęt – podstawową maszynę możesz bez problemu zakupić mieszcząc się w kwocie do 500 zł. Stanowi też idealny pierwszy krok na drodze do poznania tajników parzenia czarnego napoju i czerpania z tego prawdziwej satysfakcji. W końcu dobrze zaparzona kawa, nad której powstaniem masz przez cały czas kontrolę, jest z pewnością smaczniejsza i bardziej aromatyczna niż zalewana kawa rozpuszczalna.

O czym trzeba pamiętać, posiadając ekspres kolbowy? Z pewnością o regularnym czyszczeniu. Ważne jest też odkamienianie. Nowoczesne ekspresy kolbowe posiadają kontrolki przypominające o potrzebie usunięcia złogów kamienia nagromadzonego wewnątrz urządzenia. Najlepiej używać do tego środków rekomendowanych przez producenta dla konkretnego typu ekspresu, a nie przypadkowych detergentów „do wszystkiego”. Dzięki odpowiedniej dbałości o sprzęt, ekspres kolbowy z pewnością będzie nam służył przez długie lata, a przygotowywanie kawy wciąż będzie tak samo satysfakcjonujące.

Similar Posts