Dom i ogród

Jak zbierać i wykorzystać wodę deszczową?

Jak zbierać i wykorzystać wodę deszczową?

Wykorzystywanie wody deszczowej to źródło oszczędności i niezawodny sposób na życie bardziej w zgodzie z naturą. Stan środowiska nie pozostawia złudzeń, w związku z czym słodka woda staje się coraz cenniejsza, co oczywiście przekłada się na wyższe rachunki za jej miesięczne zużycie. Przedstawiamy rozwiązania, jak zbierać i wykorzystać wodę deszczową!

Jak magazynować wodę deszczową?

Opady deszczu są cennym źródłem wody w naprawdę dużych ilościach. Na tyle dużych, że każdego roku można zaoszczędzić kilkaset złotych, wykorzystując deszczówkę zamiast wody z wodociągów. Jedyne, o co musimy się zatroszczyć, to dobry zbiornik, zdolny pomieścić mniej więcej tyle metrów sześciennych wody, ile potrzebujemy.

Bardzo popularną opcję stanowią zbiorniki naziemne, które podłącza się bezpośrednio do rury spustowej. Dla fanów nienagannej estetyki w ogrodzie poleca się także wybór zbiornika umieszczanego pod ziemią, na przykład w piwnicy, dzięki czemu nie wpłynie on na wygląd ogrodu. Warto jednak wspomnieć o dostępnych, bardzo estetycznych zbiornikach naziemnych, które są na tyle eleganckie, że wpasują się w każde otoczenie.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Woda jest niezbędna do codziennego życia każdego człowieka, jednak to oczywiste, że nie musimy wykorzystywać deszczówki do picia, chociaż taka woda jest czysta i jak najbardziej zdatna do picia. Kiedy jednak spływa z dachu, ulega zanieczyszczeniu.

Woda deszczowa idealnie sprawdzi się do mycia samochodu, czy mebli ogrodowych. Najczęściej wykorzystuje się ją do podlewania roślin ogrodowych. To właśnie podlewanie ogrodu generuje wysokie rachunki za wodę. Szczególnie w okresach suszy zużycie wody może sięgać znacznie powyżej naszego miesięcznego zużycia. Deszczówkę można również wykorzystać do budowy oczka wodnego, czy czyszczenia elewacji domu.

Wykorzystywanie nagromadzonej wody deszczowej zapobiegnie dodatkowym wydatkom, przekładając się na naprawdę wysokie oszczędności w skali roku. Do wykorzystania deszczówki wystarczy zbiornik, pompa do wody deszczowej i wąż ogrodowy.

Pompy do wody deszczowej

Jeśli zależy nam na wykorzystywaniu wody deszczowej ze zbiornika znajdującego się pod ziemią, wymaga to zastosowania zestawu hydroforowego. Oferta hydroforów jest szeroka i wybór konkretnego modelu warto skonsultować ze specjalistą. Należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak materiał wykonania, wydajność, atesty i rozmiar pompy.

To, co jest ważne przy wykorzystywaniu deszczówki, to dobranie zbiornika i hydrofora adekwatnie do ilości zużycia. Magazynowanie wody, której się nie zużyje, mija się z celem. Zakup większego zestawu niż potrzeba wiąże się dodatkowo z wyższym kosztem inwestycji.

Warte uwagi zestawy hydroforowe oraz pompy do wody deszczowej znajdziecie na stronie ogrody24.pl. Szczegółowe opisy i zdjęcia produktów ułatwiają wybór. W przypadku wątpliwości można łatwo skontaktować się z doradcą. Pompę i zbiornik do wody deszczowej należy wybrać mądrze, bez pośpiechu, ponieważ od tego zależy wydajność całego zestawu i poziom naszych oszczędności.

Similar Posts