W czasie wylewania betonowych elementów budynku, takich jak schody, ławy fundamentowe, stropy, czy też wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne, konieczny jest szalunek. W przypadku, gdy budujemy dom w systemie gospodarczym, możemy rozważać wynajem. Czy jednak takie działanie jest opłacalne? Jaki szalunek wybrać? Co warto wiedzieć na ten temat? Przekonajmy się!
Na jaki szalunek warto postawić?
Szalowanie, czy też inaczej deskowanie to nic innego jak konkretny typ formy, której zadaniem jest nadanie pożądanego kształtu mieszance betonowej. Szalunki to tymczasowe konstrukcje tworzone z metalu, drewnianych desek lub też wodoodpornej sklejki. W przypadku, gdy mamy do czynienia z gotowymi szalunkami, beton będzie wylewany na schody, fundamenty, czy też stropy. Początek pracy zaczynamy od wykonania szalunku, którego w późniejszym czasie wypełniamy mieszanką betonową. Kiedy beton się już zwiąże, deskowanie może zostać rozmontowane. Cały proces zajmuje od dwóch tygodni do miesiąca.
Od czego zależna jest metoda wykonania fundamentów?
To, jaką metodą należy wykonać fundamenty, zależne jest głównie od warunków geologicznych oraz głębokości przemarzania gruntu. W większości wypadków spotkamy się z żelbetonowymi lub też betonowymi fundamentami umieszczonymi bezpośrednio w gruncie, które wymagają wykorzystania metody deskowania. Niekiedy jednak stosuje się również gotowe formy, czyli tak zwany szalunek systemowy. Nie możemy zapomnieć o tym, że fundamenty to podstawa domu, od której zależy to, jak dany budynek będzie pracował po jego wzniesieniu. W związku z tym to właśnie od fundamentów zależne jest bezpieczeństwo ludzi, którzy będą mieszkali w konkretnym domu.
Podstawowe rodzaje szalunków – co warto wiedzieć?
Szalunki z desek
Nie ma co się oszukiwać, deski to zarówno najtańszy, jak i najpopularniejszy materiał na budowę szalunków. W większości wypadków w skład deskowania wchodzą sosnowe deski, charakteryzujące się grubością od 2,5 cm do 3,2 cm. Drewniane szalunki stosunkowo prosto wykonać, jest to jednak dość pracochłonny proces. Co więcej, samo zużycie desek nie należy do najmniejszych. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że niekiedy do podparcia deskowania konieczne będą drewniane stemple. Kiedy rozmontowanie oraz oczyszczanie desek dobiegnie końca, możliwe jest ich wykorzystanie do stworzenia innego deskowania. Innym rozwiązaniem jest wykonanie z desek poszycia dachu lub sprzedaż.
Szalunki z płyt
Do wykonania szalunków z płyt można wykorzystać grubsze niż 18 mm płyty OSB-3 lub OSB-5, a także płyty MFP charakteryzujące się grubością zawartą w przedziale od 18 do 21 mm. Innym rozwiązaniem jest postawienie na specjalną sklejkę szalunkową, która dodatkowo jest laminowana papierem impregnowanym. Propozycja ta jest znacznie szybsza niż wyżej opisane deskowanie, a same płyty wykorzystuje się głównie do szalowania betonowych stropów.
Szalunki systemowe
Do grona szalunków systemowych zaliczamy szalunki ścienne oraz stropowe. Pierwsze z nich to nic innego jak zbudowane z ram płyty, cechujące się konstrukcją stalową lub też aluminiową, które dodatkowo są jednostronnie obłożone sklejką szalunkową. Ich łączenie odbywa się za pomocą klamer, a w narożnikach wykorzystuje się odpowiednie profile metalowe. Z kolei szalunki stropowe to po prostu pulpity produkowane ze sklejki, które oparte są na drewnianych dźwigarach dodatkowo podpieranych stemplami. Szalunki tego typu charakteryzują się świetnym wykonaniem, dlatego powierzchnia betonowa nie wymaga dodatkowego wykończenia. W tym wypadku naprawdę warto postawić na wynajem szalunków systemowych, jaki oferuje firma FW System.
Czy warto wynająć szalunki?
W przypadku, gdy postawimy na zaufaną firmę oferującą nam konkurencyjne ceny, będziemy w stanie liczyć na naprawdę nieduży koszt wynajmu. Czy jednak takie rozwiązanie jest opłacalne? Oczywiście, że tak, kiedy mamy do czynienia np. z budową domu jednorodzinnego taka propozycja będzie wręcz idealna. Szalunki systemowe to bardzo prosty, sprawdzony oraz szybki system, z którego naprawdę warto korzystać. Szalunek charakteryzuje się uniwersalnym systemem deskowań, dzięki czemu jego ilość elementów składowych jest nieduża. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że w przypadku, gdy zdecydujemy się samodzielnie stworzyć szalunek, będziemy musieli zakupić deski, gwoździe oraz konieczne sprzęty. Co więcej, na proces ten będziemy musieli przeznaczyć naprawdę sporo czasu, dlatego znacznie lepiej wynająć gotowy szalunek od firmy FW System.