Dom i ogród

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Obsługa kotła na ekogroszek nie jest skomplikowaną czynnością. Aby jednak piec działał wydajnie, podstawą jest postawienie na wysokiej jakości ekogroszek. Takie paliwo może być idealnym wyborem, warto jednak dowiedzieć się, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku, tak aby ogrzewanie okazało się opłacalne.

Ekogroszek jest paliwem wytwarzanym z  mieszanek węgla kamiennego. Aby uzyskać z niego ciepło, potrzebujemy właściwego kotła. Kotły na ekogroszek należą do często stosowanych rozwiązań ze względu na przystępną cenę i prostą, komfortową obsługę. Kocioł samoczynnie podaje ekogroszek do paleniska. Nie wymaga to zbytniej interwencji ze strony jego właściciela. Co jednak jeśli zauważymy duże spalanie ekogroszku?

Ile spala piec na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek są popularnym rozwiązaniem, stosowanym w domach oraz przestrzeniach dużo większych, np. halach lub magazynach. To, ile spala piec na ekogroszek, zależy od jego przeznaczenia i związanej z tym mocy. Ponadto poziom zużycia materiału grzewczego ściśle związany jest także z izolacją ogrzewanego budynku. Dom bez izolacji potrzebuje większej mocy grzewczej, a co za tym idzie spalanie ekogroszku będzie dużo większe niż w przypadku domu o dużej izolacji. Generalnie wyjaśniając – ilość zużytego ekogroszku wynika z ilości wytworzonej w kotle energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu. 

Jak ograniczyć spalanie ekogroszku?

Każdy ekogroszek ma określone cechy. Zaopatrując się w tego rodzaju materiał grzewczy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry, a dokładnie: wartość opałową (kaloryczność), granulację, spiekalność, zawartość popiołu i siarki, wilgotność, zawartość części lotnych. Takie informacje można sprawdzić na stronach producentów tego paliwa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, czyli wartość opałową. Mała kaloryczność oznacza duże spalanie ekogroszku. I odwrotnie – paliwo o wysokiej wartości opałowej będzie służyć nam dużo dłużej. Ponadto ważne jest, aby ekogroszek wykazywał również niską spiekalność oraz niską zawartość siarki i popiołu. Na ekonomiczność spalania paliwa dodatkowo wpływa jego wilgotność, to również warto sprawdzić przed jego zakupem. A zatem odpowiedzią na pytanie: „Jak ograniczyć spalanie ekogroszku?”, jest skierowanie uwagi na właściwe parametry samego materiału grzewczego oraz ustawione parametry spalania.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest dobór właściwego kotła. Uważamy, że najlepszym urządzeniem grzewczym do spalania ekogroszku jest automatyczny kocioł retortowy z obrotowym palnikiem. Palnik tego rodzaju jest dobrym sposobem na to, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku, ponieważ hamuje on tworzenie się spieków i automatycznie usuwa popiół z paleniska. Obsługa kotła jest bardzo prosta, wystarczy raz w tygodniu nasypać do podajnika właściwą ilość paliwa i systematycznie usuwać popiół.

Ostatnim elementem jest właściwe ustawienie parametrów pracy palnika. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o parametry mocy wentylatora oraz ilości podawanego paliwa. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób spala się paliwo – czy jest to proces równomierny, a na palniku niezmiennie utrzymuje się kopczyk? Odpowiednie ustawienie parametrów spalania znacząco wpływa na to, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku. Zachęcamy do zapoznania się z szerokim wyborem naszych sprawdzonych i ekonomicznych kotłów na ekogroszek.

Similar Posts