Przed położeniem kostki brukowej musi powstać aranżacja. Proces jej tworzenia składa się z kilku etapów, w niektórych z nich musi uczestniczyć zamawiający ją klient. Wszystko zaczyna się od przesłania przez klienta planu zagospodarowania terenu i przekazania swoich oczekiwań. Co dzieje się dalej?
Powstanie koncepcji
Firma tworząca projekt kostki brukowej proponuje odpowiedni wzór i zakres powierzchni pokrytej kostką brukową. Musi on zostać zaakceptowany przez klienta, więc w wielu wypadkach powstanie kilka wersji koncepcji. Mogą one przewidywać użycie innych materiałów czy ornamentów. Wiele zależy oczywiście od relacji między klientem a firmą realizującą usługę. Jeżeli komunikacja przebiega prawidłowo, a wymagania są znane już na wstępie, wszystko powinno być w porządku.
Co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu kostki brukowej?
W zależności od tego, gdzie ma zostać położona kostka, trzeba zwrócić uwagę na inne kwestie. Gdy tworzymy koncepcję na taras, nie grozi nam tworzenie się wybrzuszeń spowodowanych podmywaniem ziemi wodą. Nie musimy też myśleć o ukształtowaniu terenu. W każdym jednak wypadku najważniejsze jest takie dobranie materiałów i wzoru, by zapewnić jak najwyższy poziom trwałości i estetyki. Tym bardziej że oba aspekty bezpośrednio na siebie wpływają. Działanie czynników atmosferycznych może wpłynąć na nie negatywnie. Długotrwałe wystawienie na słońce sprawi, że kolor zblednie, a kontakt z deszczem i śniegiem może prowadzić do erozji. Wszystko to trzeba brać pod uwagę przy tworzeniu projektu kostki brukowej.
Realizacja projektu kostki brukowej
Sama koncepcja może dobrze prezentować się jako wizualizacja. Na ekranie komputera dużo łatwiej uzyskać doskonały efekt wizualny. W rzeczywistości wiele zależy od umiejętności i doświadczenia wykonawcy. Idealnym rozwiązaniem jest udział autora projektu kostki brukowej w procesie realizacji. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy to inwestor musi zadbać o zgodność prac z założeniami. Kluczowe jest zachowanie wszystkich kształtów geometrycznych, a także kolorystyki – każda zmiana może bardzo obniżyć poziom estetyczny. Wszystkie niedoskonałości, szczególnie te w newralgicznych miejscach, takich jak schody, zniweczą wysiłek osoby odpowiedzialnej za projekt kostki brukowej.
Dobry koncept wykorzystujący jako materiał kostkę brukową powinien uwzględniać tak styl architektoniczny pobliskiego budynku, jak i praktykę użytkowania. Dlatego warto zamówić projekt kostki brukowej u doświadczonych specjalistów!