Dom i ogród

Zbieranie deszczówki i wód roztopowych dla celów domowych i do uprawy roślin

Zbieranie deszczówki i wód roztopowych dla celów domowych i do uprawy roślin

Zużycie wody w domu jednorodzinnym może wiązać się z wysokimi rachunkami, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, kiedy do zużycia należy doliczyć litry wody do podlewania ogrodu. Jeśli chcesz zaoszczędzić i zmniejszyć zużycie wody z wodociągów, warto pomyśleć nad zbieraniem deszczówki, którą można później wykorzystać.

Jak zbierać deszczówkę?

Pierwszym krokiem ku oszczędności jest zbieranie deszczówki do celów domowych. W tym celu przyda się zbiornik na wodę, który będzie dopasowany do indywidualnych wymagań. Prościej mówiąc, zbiornik musi być wystarczający, a jednocześnie nie powinien być za duży, gdyż nie ma sensu zbierać wody, której się nie wykorzysta.

Deszczówkę można gromadzić w płytkiej studni kopanej, stawie lub specjalnym zbiorniku na wodę, który wykonany jest z tworzywa sztucznego. Ostatnia opcja jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ jest najprostsza.

Zgromadzoną wodę deszczową można z powodzeniem wykorzystać, jednak w tym celu trzeba ją wydobyć ze zbiornika. Nie wystarczy samo podłączenie szlaucha. Potrzebujemy również specjalnej pompy do wody. To, jaką pompę musisz wybrać, zależy od rodzaju zbiornika, na który się zdecydowałeś.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika i pompy do deszczówki?

Zbiornik na deszczówkę, jeśli ma to być zewnętrzny zbiornik na wodę, powinien być wykonany z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Odradza się kupowanie zbiorników metalowych, ponieważ szybko zniszczy je rdza. Do tłoczenia czystej wody ze zbiornika przyda się bezzbiornikowy zestaw hydroforowy, który świetnie sprawdzi się również w przypadku płytkich studni. Zobacz bezzbiornikowe zestawy hydroforowe w sklepie dostudni.pl, by dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jeśli gromadzisz wodę deszczową w zbiorniku otwartym, musisz mieć na uwadze, że taka woda nie będzie idealnie czysta. Wobec tego wykorzystasz ją tylko do podlewania ogrodu, co i tak jest bardzo dużą oszczędnością. Do zbiorników otwartych poleca się zastosowanie pomp zanurzeniowych. Pompy zanurzeniowe dzielą się na te przeznaczone do wody czystej i brudnej. Drugi rodzaj najczęściej jest wykorzystywany do odpompowywania ścieków, jednak może sprawdzić się również w przypadku stawów i oczek wodnych.

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Wodę deszczową można wykorzystać na wiele sposobów, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużym gospodarstwie rolnym. Woda to cenny zasób, który również sporo kosztuje, zwłaszcza jeśli regularnie podlewasz rośliny w ogrodzie. Deszczówkę można wykorzystać zatem do nawadniania ogrodu, pielęgnowania trawnika, czy nawadniania upraw. Oprócz tego woda deszczowa świetnie sprawdzi się do czyszczenia elewacji domu. Można ją również używać do mycia samochodu.

Niektórzy decydują się na montaż specjalnego systemu, który umożliwia wykorzystywanie deszczówki do spłukiwania wody w toalecie. Wykorzystywanie deszczówki może przyczynić się do obniżenia kosztów za wodę niemal o połowę. Więcej informacji na temat pomp i zbiorników znajdziesz na stronie https://www.dostudni.pl.

Similar Posts