RTV i AGD

Ekspres do kawy nie spienia mleka – co należy zrobić?

Ekspres do kawy nie spienia mleka – co należy zrobić?

Spieniacz do mleka to magiczne urządzenie które umożliwia w naszym ekspresie przyrządzenie pysznej mlecznej kawy. Jednocześnie jest jedną z funkcji, która najczęściej ulega różnym awariom. Twój ekspres również przestał spieniać mleko? Spokojnie, tego typu usterki nie stanowią poważnego problemu i bardzo łatwo można poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Kłopot ze spienianiem mleka, to jeden z najczęstszych problemów pojawiających się w ekspresach automatycznych, które mają wbudowany system  mleczny. Przeważnie ekspres przestaje zasysać mleko z pojemnika, bądź nie spienia go dokładnie. Co takiego się dzieje?

Jeżeli w Twoim domu posiadasz ekspres do kawy z mlekiem musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji. Brak ulubionego, czarnego napoju o poranku może niekiedy zaburzyć cały cykl dnia. Toteż, jeżeli chcesz uniknąć tej bolesnej niespodzianki – zapoznaj się z następującym artykułem.

Ekspres nie spienia mleka? Układ mleczny wymaga czyszczenia

W takiej sytuacji, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to dokładne zweryfikowanie, w jakim stanie jest system mleczny. Chodzi tu dokładnie o jego silikonowe rurki, zwane przeważnie cappucinatore. Aby przywrócić ekspres do przyrządzania kawy do prawidłowego funkcjonowania, wystarczy przeważnie przepłukać układ mleczny.

Zajrzyj do instrukcji ekspresu, aby dowiedzieć się, czy producent przewidział taką możliwość. W Internecie znajdują się nagrania, które ułatwią proces czyszczenia i umożliwią precyzję.

Niekiedy samo płukanie nie wystarczy, ponieważ resztki mleka przylegają zbyt mocno. Wtedy trzeba rozkręcić system mleczny na części. Następnie dokładnie usuwamy zabrudzenia mechanicznie. Bardzo ważne jest aby dokładnie wysuszyć poszczególne części przed montażem. Następnie umieszczamy części z powrotem, na właściwych miejscach. Po przeprowadzeniu naprawy należy ponownie przetestować układ mleczny, aby sprawdzić czy działa i czy został poprawnie zamontowany.

Ekspres nie spienia mleka? Dysza pary do spieniania

Podłużny element, do którego przykładany jest dzbanek na mleko nazywany jest rurką pary wodnej. Jest ona przeznaczona do spieniania mleka. Jeżeli nie poświęcasz  ekspresu i nieregularnym czyszczeniu dyszy, wąski wylot często zapycha się. Tworzy się wówczas dokuczliwy kożuch mleczny, który należy udrożnić. Jednak, aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić dysze do spieniania mleka.

Ekspres nie spienia mleka? Skontroluj układ elektroniczny

Blokada opcji spieniania mleka może również być spowodowana usterką modułu, który jest odpowiedzialny za sterowanie ekspresu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, czy wszystkie elementy są do siebie prawidłowo podłączone i nie są poluzowane. Warto skontrolować, czy prąd prawidłowo przechodzi przez wszystkie obwody w ekspresie.

Ekspres nie spienia mleka? Możliwy problem z elektrozaworem

Ekspres do kawy przestał spieniać mleko, ponieważ mógł wystąpić pewien problem z elektrozaworem. Co to oznacza w praktyce? Elektrozawór odpowiada za pobieranie wody i zasysanie mleka w ekspresie. Działa na zasadzie otrzymywania sygnału od modułu sterującego. Wtedy odpowiednio włącza funkcję przygotowywania kawy lub spieniania mleka. W takiej sytuacji należy udać się i skorzystać z porady fachowców. Naprawa elektrozaworu na własną rękę bez stosownej wiedzy może prowadzić do zwarcia. Jest to nie tylko niebezpieczne dla maszyny ale także dla naszego zdrowia.

źródło zdjęcia: freepik.com

Similar Posts