Nieruchomości

Zakup mieszkania na kredyt z przeznaczeniem na wynajem

Zakup mieszkania na kredyt z przeznaczeniem na wynajem

Zakup mieszkania na wynajem to bardzo trwała i w większości przypadków pewna inwestycja. Najczęściej taki zakup jest finansowany z kredytu hipotecznego, udzielonego przez bank. Banki są bardzo chętne do udzielaniu tego typu kredytów ze względu na inwestycyjny charakter zakupu, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko niż w przypadku zakupu nieruchomości do zamieszkania. Utrzymujące się przez dłuższy czas niskie stopy procentowe oraz płynność finansowa są tylko bodźcem do podjęcia decyzji o inwestycji. Jak w praktyce wygląda zaciągnięcie tego typu zobowiązania wobec banku? Czy to opłacalny biznes?

Kredytowane mieszkanie – co to oznacza?

Zakup nieruchomości można pokryć z własnych środków lub starać się o kredyt hipoteczny w banku. Zazwyczaj nie dysponujemy tak dużą kwotą w gotówce, by całkowicie pokryć zakup nieruchomości, dlatego najczęściej zakup ten zostaje pokryty z kredytu przyznanego nam przez bank. Oczywiście, otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest łatwe i szybkie, co uzyskanie chwilówki. Bank sprawdza przede wszystkim, czy jesteśmy dla niego wiarygodnym klientem, czy mamy odpowiednią płynność finansową oraz zarobki, które pozwolą nam na terminowe spłacanie rat zaciągniętego długu. Osoba ubiegająca się o kredyt przechodzi przez długi proces weryfikacyjny, w ramach którego sprawdzana jest przede wszystkim jego zdolność kredytowa. Duże znaczenie w przyznaniu kredytu ma wiek kredytobiorcy, jego sytuacja życiowa (żona, dzieci), wykonywany zawód, stabilność zatrudnienia, a także zarobki. Ten skomplikowany, nieraz mozolny proces ubiegania się o kredyt kończy się podpisaniem umowy kredytowej, w której zostaną uściślone wszystkie warunki kredytowania wraz z ustaleniem okresu kredytowania i wysokości rat kredytu.

Czy mogę wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Po zakupie mieszkania kredytowanego ze środków bankowych, stajesz się formalnie jego właścicielem. Musisz jednak pamiętać o ciążącym na tobie zobowiązaniu wobec banku, wszelkie jednak decyzje związane z przeznaczeniem tej nieruchomości należą do ciebie. Nie masz zatem obowiązku informowania banku o swoich zamiarach w tej kwestii, tak jak bank nie ma prawa domagać się ujawnienia takiej informacji. Zakupione mieszkanie możesz więc wynająć bez konieczności informowania o tym przedstawicieli banku, a wszelkie zobowiązania wobec banku ciążą wyłącznie na tobie jako kredytobiorcy, a nie na najemcach.

Wynajem mieszkania w kredycie – czy to się opłaca?

Niskie stopy procentowe, a także wciąż rosnące ceny najmu, przemawiają za wynajmem nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że zakup mieszkania z kredytu hipotecznego jest obecnie bardzo opłacalną inwestycją, przynoszącą korzyści także w dalszej perspektywie. Pobierany od najemców czynsz za najem pokrywa koszt rat, nieraz nawet z nawiązką. W zależności od lokalizacji nieruchomości i popytu na wynajem w danym czasie, inwestycja taka może okazać się niezwykle dochodowa.

Kredyt czy gotówka?

Niewątpliwie, zakup nieruchomości za gotówkę to inwestycja bez większego ryzyka. Czynsz wnoszony przez najemców będzie w takim przypadku naszym całkowitym zarobkiem. Jednak, choć na pierwszy rzut oka, zakup mieszkania na kredyt może kojarzyć się z dużym ryzykiem i niepewną inwestycją, to w dalszej perspektywie jest to korzystniejsze rozwiązanie. Dzięki niemu, mamy większe możliwości inwestycyjne, ponieważ możemy zwiększyć zyski kupując większą ilość nieruchomości pod wynajem. Raty zaciągniętego kredytu, w zasadzie, pokrywa czynsz płacony przez najemców, dzięki czemu nie odczuwamy ciężaru zobowiązania wobec banku, a gotówkę możemy przeznaczyć na inny cel inwestycyjny.

Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Kredyt hipoteczny pod wynajem nieruchomości jest często przyznawanym kredytem przez banki. Nie stanowią one dla nich tak dużego ryzyka, jak kredyty przyznawane na prywatne cele mieszkaniowe. Bardzo duże znaczenie dla inwestora ma przede wszystkim koszt kredytu, im będzie on niższy, tym bardziej opłacalna inwestycja. Obecnie, banki przyznają kredyty głównie w polskich złotówkach, jeżeli zależy nam na kredycie walutowym, musimy mieć stałe wpływy na konto w danej walucie – w przeciwnym razie nie otrzymamy kredytu walutowego. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularne były kredyty hipoteczne we frankach, a banki chętnie je udzielały. Obecnie, osoby, posiadające podobne zobowiązania, ubiegają się o unieważnienie kredytu we frankach i coraz więcej spraw sądowych kończy się na ich korzyść.

Similar Posts