Decydując się na instalację fotowoltaiczną rodzą się przeróżne pytania – czy montaż fotowoltaiki jest skomplikowany, czy można to zrobić samemu, jaka jest opłacalność fotowoltaiki oraz z której strony domu zamontować panele?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną rodzą się przeróżne pytania – czy montaż fotowoltaiki jest skomplikowany, czy można to zrobić samemu, jaka jest opłacalność fotowoltaiki oraz z której strony domu zamontować panele?
Instalacja fotowoltaiczna – z której strony?
Powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest spora. Aby osiągnąć 1kW mocy szczytowej potrzeba ogniw fotowoltaicznych o powierzchni około 7m2. Ustawiając panele słoneczne na działce albo byłyby zacienione przez pobliskie budynki lub roślinność (przez co zmniejszyłaby się efektywność pracy paneli), albo zwyczajnie szkoda na nie miejsca, które można wykorzystać w inny sposób np. w celach rekreacyjnych. Większość osób jednak decyduje się na instalację na dachu budynku, bądź elewacji. Takie umiejscowienie paneli nikomu nie przeszkadza, a szanse na zmniejszenie zacienienia wzrastają wraz z wysokością ich montażu.
Najwyższą moc i sprawność modułów fotowoltaicznych osiąga się poprzez kierowanie ich bezpośrednio w stronę słońca. Bezapelacyjnie najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie ich na południe oraz pochylenie pod kątem od 30° do 40°. Im mniejsza precyzja w wyznaczeniu nachylenia i im większa odchyłka od tej pozycji, tym mniej produkowanej energii.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Istnieje wiele czynników mających wpływ na opłacalność instalacji fotowoltaicznej:
• Koszt inwestycji – jest bezdyskusyjnie wiodącym czynnikiem. Przedstawiany jest jako wskaźnik PLN/1kW.
• Powierzchnia montażu – jeżeli jest to dach, należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia oraz położenie względem kierunków świata. Najwięcej energii panele fotowoltaiczne produkują będąc zwrócone w stronę południa, w dzień, w sezonie letnim. Ważną kwestią jest także cień padający na dach, gdyż po zamontowaniu paneli, cień będzie na mnie oddziaływał. Może to zmniejszyć znacząco efektywność działania paneli słonecznych.
• Zużycie energii elektrycznej przez nas samych – rozważając inwestycję w instalację fotowoltaiczną należy przeprowadzić analizę. Niepotrzebne jest założenie, że cały c=dach należy pokryć panelami słonecznymi, prowadzi to do niepotrzebnych kosztów i znacznego przewymiarowania instalacji. Przeglądnięcie wcześniejszych rachunków za prąd oraz kalkulacja powinny pozwolić nam na określenie odpowiedniej wymaganej wielkości instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowym aspektem przy przeprowadzaniu analizy jest pora dnia, w której najwięcej korzystamy z energii elektrycznej. Im więcej prądu zużywa się w ciągu dnia, tym bardziej inwestycja w panele słoneczne się opłaca.
• Moc oraz sprawność paneli fotowoltaicznych – sprawność panelu określa ile procent uzyskanej energii słonecznej przekształci się w energię elektryczną w warunkach testowych STC. Sprawność jednak jest mało wygodnym parametrem do oszacowania ilości energii, która zostanie wytworzona dzięki panelowi w ciągu roku. Do określenia tego lepiej nadaje się właśnie moc, czyli po prostu wydajność paneli. Moc określa wydajność paneli słonecznych w standardowych warunkach testowych STC. Bardziej wydajne panele są oczywiście panelami bardziej opłacalnymi, jednak często wiąże się to także z wyższą ceną.
Podejmując decyzję odnośnie inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy zapoznać się z każdym z aspektów osobno.
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Mając już wybrane miejsce oraz skompletowany zestaw fotowoltaiczny, czas na montaż.
Montaż zaczynamy od przytwierdzenia konstrukcji i systemu montażowego bardzo dokładnie, by było jak najbardziej stabilne. Konstrukcja ta bowiem będzie odpowiedzialna za utrzymanie całej instalacji. Na zamontowanej konstrukcji umiejscowić należy panele słoneczne wraz z połączeniami. Po sprawdzeniu stabilności, montuje się inwerter solarny, czyli falownik. Inwerter łączy się z panelami i kablem DC. Ostatecznie uszczelniamy otwory wyjścia kabla i sprawdzamy czy nic się nie rusza, czy wszystko się porządnie trzyma.
Gdy montaż instalacji fotowoltaicznej oraz związana z tym odpowiedzialność nas przerasta, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej ekipy montażowej, np. PureSolar