Porady

Zazdrostki, czy to dobre rozwiązanie do kuchni?

Zazdrostki, czy to dobre rozwiązanie do kuchni?

Zazdrostki to piękny element dekoracyjny, który od kilku lat jest bardziej popularnym rozwiązaniem. Obecnie zazdrostki przeżywają swój renesans i często wieszane są właśnie w kuchni, gdzie prezentują się wyjątkowo, klasycznie, a nawet rustykalnie.

Zazdrostki do kuchni: rodzaje i cechy

Zazdrostki to króciutkie firanki do kuchni, które mocowane są zwykle przy pomocy karnisza. W ten sposób okno jest zasłonięte częściowo, co pozwala na uzyskanie prywatności, a jednocześnie na docieranie światła słonecznego do pomieszczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów zazdrostek:

  • gipiurowe, na których zwykle widoczne są motywy kwiatowe lub roślinne,
  • gipiurowe z połączeniem z tiulem lub woalem,
  • żakardowe. 

Zazdrostki zaczęły być stosowane w kuchniach około 300 lat temu, jednak w drugiej połowie XX wieku zostały wyparte przez rolety oraz żałuje. Obecnie jednak wróciła moda na takie krótkie firanki, które prezentują się w sposób klasyczny i delikatny. Warto dodać, że zazdrostki wyjątkowo dobrze sprawdzają się w kuchni, ponieważ to właśnie to pomieszczenie w domu ma zwykle charakter rustykalny lub typowo angielski. Najczęściej zazdrostki zasłaniają około 1/4 okna, chociaż niektórzy montują je w taki sposób, aby zasłaniały górną i dolną część okna, a pozostawiały wolną przestrzeń na środku. W ten sposób możliwe jest uzyskanie bardzo ciekawego wyglądu okna, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Różne modele zazdrostek można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/firany-zazdrostki.html

Czy zazdrostki to dobre rozwiązanie do kuchni?

Zazdrostki to bardzo dobre rozwiązanie do kuchni, jednak warto wybrać konkretny rodzaj tych krótkich firanek do stylu przewodniego. Oznacza to, że w przypadku kuchni w klasycznym stylu najlepiej sprawdzą się zazdrostki haftowane lub gipiurowe, natomiast w kuchniach minimalistycznych lepiej będą prezentować się zazdrostki wykonane z tiulu lub bawełny. Warto pamiętać o tym, że zastosowanie króciutkich firanek nie ogranicza się tylko i wyłącznie do stylu klasycznego, rustykalnego i angielskiego. Zazdrostki będą wyglądać równie dobrze w pomieszczeniach minimalistycznych i nowoczesnych. Oczywiście w tym przypadku warto postawić na proste zazdrostki, bez dodatkowych marszczeń. 

Króciutkie firanki do kuchni mają sporo zalet, wśród których można wyróżnić następujące:

  • ciekawy wygląd, inny niż tradycyjne firany, czy rolety,
  • możliwość zachowania prywatności, przy jednoczesnym dopływie światła słonecznego (pod tym względem zazdrostki przypominają nowoczesne plisy),
  • duży wybór krojów,
  • stosunkowo niska cena. 

Warto dodać, że zazdrostki mogą nie sprawdzić się na parterze, zwłaszcza jeśli blok otoczony jest przez inne budynki lub znajduje się w pobliżu drogi, którą spacerują mieszkańcy. W takiej sytuacji zazdrostki mogą nie wystarczyć, jeśli chodzi o zachowanie prywatności, jednak można je zamontować, a dodatkowo zdecydować się na zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Przed zakupem zazdrostki warto zastanowić się więc przede wszystkim nad jej długością, a także krojem. W ten sposób możliwe jest dopasowanie firanek do swoich potrzeb oraz stylu pomieszczenia. 

Moda na zazdrostki już od kilku lat obecna jest nie tylko w katalogach z aranżacjami, ale także w mieszkaniach Polaków. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zakup zazdrostek do kuchni i sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się klasycznie, delikatnie i rustykalnie. 

Similar Posts