Firany – sposób na prywatność w ciasnym budownictwie

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe od starych bloków z czasów PRL różni nie tylko znacznie bardziej przyjemna dla oka elewacja, ale również znacznie mniejsze odległości między poszczególnymi blokami. Firanki w oknach to jedyny sposób na zachowanie prywatności, a jednocześnie doświetlenie naszych mieszkań. A do tego potrafią w niezwykły sposób dodać naszemu mieszkaniu elegancji i szyku.

Mariaż funkcjonalności, prywatności i estetyki – jak dobrać firany?

To, jaki rodzaj firany zastosować, by zapewnić sobie prywatność, zależy od tego, na jaką stronę świata wychodzi pomieszczenie i ile światła dziennego mamy do dyspozycji.

Pokój od północy a firany

Pomieszczenia, w których okna wychodzą na północ, pozbawione są bezpośredniego słońca wpadającego do pomieszczenia, choć może zdarzyć się – w zależności od tego, jak posadowione są inne budynki dookoła, że do pokoju będzie wpadać światło odbite od szyby sąsiada.

W takich pomieszczeniach trzeba zadbać o jak najlepsze doświetlenie przestrzeni, dlatego stosuje się w nich jedne z trzech rodzajów firan:

Firany makarony z drobnymi sznurkami – stanowią barierę dla wzroku, ale praktycznie nie zaciemniają pomieszczenia. Są też praktyczne, bo gdy potrzebujemy nieco więcej światła, wystarczy zebrać sznurki w jeden węzeł i w ten sposób odsłonić okno. Nadają się zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju dziecięcego.

Firany panelowe – brak marszczeń materiału sprawia, że cała dekoracja jest lekka i nie blokuje światła. Jednocześnie rozpięte i obciążone na dole firany obejmują całą powierzchnię okna, skutecznie blokując widoczność. Warto wybierać panele żakardowe z drobnym wzorem bądź elementami gipiury.

Firany z markizety – siateczka markizety doskonale przepuszcza światło, nie blokując go, a jednocześnie chroni przed wścibskimi sąsiadami. Przy niewielkiej ilości światła słonecznego markizety nie należy suto marszczyć.

Firanki i zasłony w najwyższej jakości znajdziesz na stronie https://firaneo.pl . Z pewnością znajdziesz wśród nich idealne propozycje do twoich wnętrz.

Pokój od południa a firany

Tu mamy sytuację odwrotną – słońce wpada do pomieszczenia przez większość dnia. Pokój jest słoneczny i jasny. W takim pomieszczeniu nie tylko można blokować słońce, ale wręcz należy to robić.

W pokoju od strony południowej możemy pozwolić sobie na wszelkie gęściej tkane firany. Idealny będzie tu woal, który jest tkaniną nieprzeźroczystą i bardzo dobrze blokuje widoczność do wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie świetnie się układa i pozwala na tworzenie wielu aranżacji. W sprzedaży znaleźć można gotowe firany z woalu w wielu rodzajach upięć. Firankę można też zlecić – wtedy mamy pewność nie tylko idealnie dopasowanej firany na wymiar, ale również niepowtarzalnej aranżacji naszego okna.

Pokój od zachodu a firanki

Bezpośrednie słońce mamy po południu, czyli wtedy, kiedy (pracując w standardowym trybie) jesteśmy w domu. Popołudnie słońce jest bardziej intensywne niż rano, dlatego gęstsze firany nie będą przeszkadzać. Zastosować można tu w zasadzie każdy typ firanki, w zależności od tego, jakie mamy upodobania i wystrój.

Pokój od wschodu a firanki

Słońce wpada do pomieszczenia rano. Jeśli mamy w takim pokoju sypialnię, to koniecznie warto zaopatrzyć się w dobre, kryjące zasłony, chyba że lubimy, kiedy słońce budzi nas, świecąc nam prosto w twarz. W pomieszczeniach od strony wschodniej wpadające światło jest łagodniejsze i mniej intensywne. Jeśli bardzo mocno potrzebujemy ochrony prywatności, bo mieszkamy np. na parterze, warto zaopatrzyć się w gęste firany ze wzorami – np. żakardowymi bądź firanami z woalu. Jeśli mieszkamy nieco wyżej, to można pozwolić sobie na makarony lub markizetę, która nie będzie aż tak mocno blokowała światła.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *