Dom i ogród

Firany – sposób na prywatność w ciasnym budownictwie

Firany – sposób na prywatność w ciasnym budownictwie

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe od starych bloków z czasów PRL różni nie tylko znacznie bardziej przyjemna dla oka elewacja, ale również znacznie mniejsze odległości między poszczególnymi blokami. Firanki w oknach to jedyny sposób na zachowanie prywatności, a jednocześnie doświetlenie naszych mieszkań. A do tego potrafią w niezwykły sposób dodać naszemu mieszkaniu elegancji i szyku.

Mariaż funkcjonalności, prywatności i estetyki – jak dobrać firany?

To, jaki rodzaj firany zastosować, by zapewnić sobie prywatność, zależy od tego, na jaką stronę świata wychodzi pomieszczenie i ile światła dziennego mamy do dyspozycji.

Pokój od północy a firany

Pomieszczenia, w których okna wychodzą na północ, pozbawione są bezpośredniego słońca wpadającego do pomieszczenia, choć może zdarzyć się – w zależności od tego, jak posadowione są inne budynki dookoła, że do pokoju będzie wpadać światło odbite od szyby sąsiada.

W takich pomieszczeniach trzeba zadbać o jak najlepsze doświetlenie przestrzeni, dlatego stosuje się w nich jedne z trzech rodzajów firan:

Firany makarony z drobnymi sznurkami – stanowią barierę dla wzroku, ale praktycznie nie zaciemniają pomieszczenia. Są też praktyczne, bo gdy potrzebujemy nieco więcej światła, wystarczy zebrać sznurki w jeden węzeł i w ten sposób odsłonić okno. Nadają się zarówno do salonu, sypialni, jak i pokoju dziecięcego.

Firany panelowe – brak marszczeń materiału sprawia, że cała dekoracja jest lekka i nie blokuje światła. Jednocześnie rozpięte i obciążone na dole firany obejmują całą powierzchnię okna, skutecznie blokując widoczność. Warto wybierać panele żakardowe z drobnym wzorem bądź elementami gipiury.

Firany z markizety – siateczka markizety doskonale przepuszcza światło, nie blokując go, a jednocześnie chroni przed wścibskimi sąsiadami. Przy niewielkiej ilości światła słonecznego markizety nie należy suto marszczyć.

Firanki i zasłony w najwyższej jakości znajdziesz na stronie https://firaneo.pl . Z pewnością znajdziesz wśród nich idealne propozycje do twoich wnętrz.

Pokój od południa a firany

Tu mamy sytuację odwrotną – słońce wpada do pomieszczenia przez większość dnia. Pokój jest słoneczny i jasny. W takim pomieszczeniu nie tylko można blokować słońce, ale wręcz należy to robić.

W pokoju od strony południowej możemy pozwolić sobie na wszelkie gęściej tkane firany. Idealny będzie tu woal, który jest tkaniną nieprzeźroczystą i bardzo dobrze blokuje widoczność do wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie świetnie się układa i pozwala na tworzenie wielu aranżacji. W sprzedaży znaleźć można gotowe firany z woalu w wielu rodzajach upięć. Firankę można też zlecić – wtedy mamy pewność nie tylko idealnie dopasowanej firany na wymiar, ale również niepowtarzalnej aranżacji naszego okna.

Pokój od zachodu a firanki

Bezpośrednie słońce mamy po południu, czyli wtedy, kiedy (pracując w standardowym trybie) jesteśmy w domu. Popołudnie słońce jest bardziej intensywne niż rano, dlatego gęstsze firany nie będą przeszkadzać. Zastosować można tu w zasadzie każdy typ firanki, w zależności od tego, jakie mamy upodobania i wystrój.

Pokój od wschodu a firanki

Słońce wpada do pomieszczenia rano. Jeśli mamy w takim pokoju sypialnię, to koniecznie warto zaopatrzyć się w dobre, kryjące zasłony, chyba że lubimy, kiedy słońce budzi nas, świecąc nam prosto w twarz. W pomieszczeniach od strony wschodniej wpadające światło jest łagodniejsze i mniej intensywne. Jeśli bardzo mocno potrzebujemy ochrony prywatności, bo mieszkamy np. na parterze, warto zaopatrzyć się w gęste firany ze wzorami – np. żakardowymi bądź firanami z woalu. Jeśli mieszkamy nieco wyżej, to można pozwolić sobie na makarony lub markizetę, która nie będzie aż tak mocno blokowała światła.

Similar Posts