Zazdrostki to piękny element dekoracyjny, który od kilku lat jest bardziej popularnym rozwiązaniem. Obecnie zazdrostki przeżywają swój renesans i często wieszane są właśnie w kuchni, gdzie prezentują się wyjątkowo, klasycznie, a nawet rustykalnie.
Zazdrostki do kuchni: rodzaje i cechy
Zazdrostki to króciutkie firanki do kuchni, które mocowane są zwykle przy pomocy karnisza. W ten sposób okno jest zasłonięte częściowo, co pozwala na uzyskanie prywatności, a jednocześnie na docieranie światła słonecznego do pomieszczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów zazdrostek:
- gipiurowe, na których zwykle widoczne są motywy kwiatowe lub roślinne,
- gipiurowe z połączeniem z tiulem lub woalem,
- żakardowe.
Zazdrostki zaczęły być stosowane w kuchniach około 300 lat temu, jednak w drugiej połowie XX wieku zostały wyparte przez rolety oraz żałuje. Obecnie jednak wróciła moda na takie krótkie firanki, które prezentują się w sposób klasyczny i delikatny. Warto dodać, że zazdrostki wyjątkowo dobrze sprawdzają się w kuchni, ponieważ to właśnie to pomieszczenie w domu ma zwykle charakter rustykalny lub typowo angielski. Najczęściej zazdrostki zasłaniają około 1/4 okna, chociaż niektórzy montują je w taki sposób, aby zasłaniały górną i dolną część okna, a pozostawiały wolną przestrzeń na środku. W ten sposób możliwe jest uzyskanie bardzo ciekawego wyglądu okna, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Różne modele zazdrostek można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/firany-zazdrostki.html
Czy zazdrostki to dobre rozwiązanie do kuchni?
Zazdrostki to bardzo dobre rozwiązanie do kuchni, jednak warto wybrać konkretny rodzaj tych krótkich firanek do stylu przewodniego. Oznacza to, że w przypadku kuchni w klasycznym stylu najlepiej sprawdzą się zazdrostki haftowane lub gipiurowe, natomiast w kuchniach minimalistycznych lepiej będą prezentować się zazdrostki wykonane z tiulu lub bawełny. Warto pamiętać o tym, że zastosowanie króciutkich firanek nie ogranicza się tylko i wyłącznie do stylu klasycznego, rustykalnego i angielskiego. Zazdrostki będą wyglądać równie dobrze w pomieszczeniach minimalistycznych i nowoczesnych. Oczywiście w tym przypadku warto postawić na proste zazdrostki, bez dodatkowych marszczeń.
Króciutkie firanki do kuchni mają sporo zalet, wśród których można wyróżnić następujące:
- ciekawy wygląd, inny niż tradycyjne firany, czy rolety,
- możliwość zachowania prywatności, przy jednoczesnym dopływie światła słonecznego (pod tym względem zazdrostki przypominają nowoczesne plisy),
- duży wybór krojów,
- stosunkowo niska cena.
Warto dodać, że zazdrostki mogą nie sprawdzić się na parterze, zwłaszcza jeśli blok otoczony jest przez inne budynki lub znajduje się w pobliżu drogi, którą spacerują mieszkańcy. W takiej sytuacji zazdrostki mogą nie wystarczyć, jeśli chodzi o zachowanie prywatności, jednak można je zamontować, a dodatkowo zdecydować się na zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Przed zakupem zazdrostki warto zastanowić się więc przede wszystkim nad jej długością, a także krojem. W ten sposób możliwe jest dopasowanie firanek do swoich potrzeb oraz stylu pomieszczenia.
Moda na zazdrostki już od kilku lat obecna jest nie tylko w katalogach z aranżacjami, ale także w mieszkaniach Polaków. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zakup zazdrostek do kuchni i sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się klasycznie, delikatnie i rustykalnie.