Porady

Na czym polega zbrojenie stropu?

Na czym polega zbrojenie stropu

Układanie stropu żelbetonowego zaczyna się, gdy już wymuruje się ściany nośne do potrzebnej wysokości oraz wypoziomuje i wyrówna ich powierzchnię. Na wierzchu muru układana jest co najmniej 2 lub 3-centymetrowa warstwa silnej zaprawy cementowej oraz jest wyrównywana między dwiema wypoziomowanymi deskami. Strop należy jeszcze połączyć ze ścianami oraz usztywnić wieńcem, czyli belką żelbetonową zrobioną na wszystkich ścianach nośnych oraz betonowaną jednocześnie ze stropem. Wieniec łączy strop ze ścianami oraz usztywnia budynek.

Na czym polega konstrukcja stropu monolitycznego?

Dla stworzenia stropu monolitycznego potrzebne jest całkowite deskowane. Można je zrobić z desek, ale bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie systemowych deskowań wielokrotnego użytku, co w dużym stopniu uprości i przyspieszy prace. W deskowaniu układa się pręty zbrojenia stropu oraz wieńca, których typ i układ muszą być dokładnie ustalone w projekcie. Zbrojenie stropu to zazwyczaj pręty rozdzielcze. Część prętów głównych musi być odgięta przy ścianach oraz zakotwiczona w wieńcu stropowym. Można zamówić gotowe, wykonane zgodnie z projektem zbrojenia, co umożliwi uniknięcie jakichś błędów w czasie montażu. Zbrojenie stropu powinno być otoczone mieszanką betonową. Z tego względu należy je ułożyć na podkładkach dystansowych wykonanych z tworzywa sztucznego albo podłożyć kawałki betonu o grubości 2,5 do 3 cm. Po przygotowaniu zbrojenia stropu, na całej powierzchni razem z wieńcem, układa się mieszankę betonową do wysokości wymienionej w projekcie. 

Jak wykonać strop gęstożebrowy?

Do zrobienia stropu gęstożebrowego nie jest wymagane pełne deskowanie. Wystarczy podeprzeć belki stropowe. Na podpory wykorzystywane są drewniane stemple oraz belki lub regulowane stojaki szalunkowe wielokrotnego użytki. Po ułożeniu belek poziomowane są podpory. Gdy strop ma rozpiętość większą niż 5 m, belki stropowe podpierane są na środku o 1 cm wyżej w stosunku do poziomu muru. Dzięki temu można uzyskać tak zwaną ujemną strzałkę ugięcia. Powoduje ona, że belka wygięta do góry, gdy się ją obciąży, nie ugnie się za mocno. Po ułożeniu belek stropowych układa się pomiędzy nimi belki stropowe. Skrajne pustaki muszą mieć jednostronne zakryte otwory, na przykład cienką warstwą betonu, żeby mieszanka betonowa nie wlewała się do wnętrza. Po ułożeniu wszystkich pustaków należy wykonać zbrojenie wieńca i żebra rozdzielczego, czyli dodatkowego wzmocnienia stropu o dużej rozpiętości. Zmniejsza to ugięcie stropu oraz chroni przed klawiszowaniem belek, które mogłoby doprowadzić do powstawania podłużnych rys na stropie.

Similar Posts