ETF-y – dobra alternatywa dla lokat bankowych?
Rekordowo wysoka inflacja w połączeniu ze wciąż niskimi stopami procentowymi powoduje, że lokaty coraz bardziej przestają się opłacać. To powoduje, że Polacy poszukują alternatywnych sposobów na ochronę oszczędności. Dla osób, którym zależy nie tyle na jak najszybszej maksymalizacji zysku, lecz systematycznym i bezpiecznym pomnażaniu pieniędzy, ciekawym rozwiązaniem może być wybór ETF-ów.
Osobom, które chciałyby zainwestować pieniądze, jednak niekoniecznie mają czas i ochotę na ciągłe zdobywanie wiedzy i śledzenie notowań poszczególnych aktywów, często polecane są fundusze inwestycyjne. Niestety, są one stosunkowo drogie, a jednocześnie nie zawsze uzyskują zadowalające wyniki. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się jednak rozwiązanie, które może być odpowiedzią na potrzeby wielu Polaków: ETF-y (z ang. exchange traded funds, czyli fundusze indeksowe). To fundusze, których celem jest wierne odzwierciedlenie wybranego indeksu np. S&P500 lub WIG20 – taka strategia pozwala zminimalizować ryzyko i systematycznie pomnażać zyski w dłuższym okresie czasu, na przykład na mieszkanie dla dziecka lub na emeryturę. Zdecydowaną korzyścią wynikającą z tego rozwiązania są również niskie koszty – podczas gdy zarządzający tradycyjnymi funduszami pobierają za to zwykle ok 3-5% rocznie, w przypadku ETF opłaty najczęściej wynoszą ok. 0,5%.
Oferowane w Polsce ETF-y muszą być zgodne z unijnym prawem, a przede wszystkim Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych.
W jaki sposób zainwestować w ETF-y w Polsce?
Jeżeli interesuje Cię ta opcja, ETF w Polsce możesz kupić na trzy sposoby: zakup jednostek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także zakup zagranicznych ETF-ów poprzez polskie lub zagraniczne biura maklerskie. Teoretycznie to pierwsze rozwiązanie jest najłatwiejsze. W praktyce jednak niewielu inwestujących w ETF w Polsce decyduje się na zakup jednostek na GPW, co wiąże się z bardzo małym wyborem. Zdecydowanie większe możliwości daje wybór zagranicznych ETF-ów. Ich duży wybór oferują polskie biura maklerskie, które często oferują wygodną z punktu widzenia polskich inwestorów obsługę. Jeżeli zdecydujesz się na zagranicznego brokera, będziesz musiał pamiętać o samodzielnym rozliczeniu podatku od zysku. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego funduszu, warto poczytać nieco o jego specyfice. Dobrym pomysłem będzie również wcześniejsze przemyślenie strategii inwestowania – na przykład zaplanowanie strategii kolejnych wpłat i czasu, na który chcemy zablokować kapitał.