Porady

Jak zadbać o maszynę stolarską w zimie? Przewodnik dla majsterkowicza

Jak zadbać o maszynę stolarską w zimie? Przewodnik dla majsterkowicza

Profesjonalne narzędzia i maszyny stolarskie to z reguły dość drogi wydatek, który ma posłużyć na długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać, regularnie przeglądać, serwisować i naprawiać w razie potrzeby. To uchroni firmę, przedsiębiorstwo lub osobę prywatną przed poniesieniem kosztów związanych z jej ewentualną wymianą, a do tego przedłuży jej  żywotność i poprawi wydajność pracy. Szczególnie ważne jest dbanie o nie, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą doprowadzić między innymi do korozji, uniemożliwiając ich prawidłowe działanie, co będzie skutkowało podjęciem decyzji o zakupie nowego sprzętu lub poniesieniu ogromnych kosztów za naprawę i wymianę uszkodzonych części. Oczywiście takiej sytuacji każdy chciałby uniknąć, dlatego warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi radami na temat tego, jak dbać o maszyny w zakładzie stolarskim.

Czyszczenie oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego

Kupując maszyny stolarski używane (znajdziesz je między innymi na stronie https://maszyny-stolarskie.com.pl/strugarki-czterostronne/) lub nowe, do każdej z nich powinna być dołączona instrukcja obsługi, która objaśnia jak dbać i czyścić konkretną maszynę lub narzędzie stolarskie. Niestety nie każdy zwraca na to uwagę, przede wszystkim dlatego, że jest to zajęcie czasochłonne i wymagające odpowiedniego podejścia. Ignorowanie tego obowiązku może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, a w okresie zimowym, nawet do niemożności uruchomienia maszyny ponownie. Aby uniknąć tej sytuacji, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i środki chemiczne do czyszczenia, które, co bardzo ważne w zimie – nie zamarzają. Podczas czyszczenia, maszyna stolarska powinna być również dobrze sprawdzona, przede wszystkim pod kątem stanu technicznego. Należy przyjrzeć się poszczególnym jej elementom, zadrapaniom i uszkodzeniom. Jeśli zostanie zaobserwowany jakiś większy problem należy zgłosić się do specjalisty.

Oliwienie i konserwacja maszyn

Korozja to zmora każdego stolarza – jednak nawet jej można zapobiec. Kiedy, podczas oględzin zauważy się podejrzany nalot, który sugerowałby, że w danym miejscu zaczyna się robić rdza, trzeba jak najszybciej działać. Należy ją zetrzeć papierem ściernym, pomalować i zabezpieczyć odpowiednim środkiem antykorozyjnym. Jednak to nie wszystko, maszyny stolarskie posiadają elementy tnące, które wymagają regularnego oliwienia, również chroniące je przed rdzą.

Obsługa maszyn stolarskich

Nawet najlepiej konserwowana i zadbana maszyna ma swoje ograniczenia. Trzeba pamiętać, że zalecenia producenta zostały napisane w konkretnym celu i należy się do nich stosować. Dzięki przestrzeganiu zasad użytkowania maszyn stolarskich można uchronić je przed negatywnym wpływem zimy.

Similar Posts