Elementem, będącym zakończeniem instalacji grzewczej, montowanej w mieszkaniu, jest grzejnik. Ten niepozorny element wyposażenia wnętrza tak doskonale potrafi zintegrować się z wnętrzem, że jego obecność jest niezauważana. Grzejnikiem zazwyczaj interesujemy się dopiero wtedy, gdy w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy, zaczynamy odczuwać zimno. Grzejniki centralnego ogrzewania oddają ciepło, które dostarczane jest za sprawą gorącej pary wodnej lub wody – jest to powszechnie stosowane ogrzewanie mieszkań nowoczesnego i tego nieco starszego budownictwa.
Jakie grzejniki wybrać – stalowe czy aluminiowe ?
Do mieszkań prywatnych wybierane są najczęściej grzejniki stalowe, ale też aluminiowe, lecz warto sprawdzić, który rodzaj jest bardziej efektywny w działaniu i który zapewni optymalne ogrzewanie pomieszczeń.
Grzejniki stalowe czy grzejniki aluminiowe?
Ten rodzaj grzejników znakomicie przewodzi ciepło, bez względu na kształt, w jakim został wykonany. Świetnie nadaje się do każdej instalacji grzewczej, która zasilana jest różnorodnymi źródłami ciepła. Metalowe ścianki stalowych grzejników prawidłowo przewodzą i rozprowadzają gromadzone wewnątrz konstrukcji ciepło, i szybko wydalają je na zewnątrz, w ten sposób ogrzewając wyziębione pomieszczenie.
Warto zauważyć, że ich reakcja na zmianę temperatury jest niezwykle szybka, po obniżeniu się ciepłoty powietrza, kaloryfer ulega natychmiastowemu włączeniu.
Aluminiowe grzejniki łazienkowe, podobnie jak ich stalowe odpowiedniki, równie doskonale sprawdzają się na potrzeby ogrzania każdego pomieszczenia. Ich prędkość rozgrzewania się jest zdecydowanie szybsza, z powodu lepszego przewodnictwa ciepła. Grzejniki aluminiowe można przyłączyć do takich samych instalacji ciepłowniczych, jak grzejniki stalowe, mają takie same rozstawy króćców podłączeniowych, dlatego przy wymianie jednego rodzaju grzejników na inne nie ma problemu z dopasowaniem przyłączeń.
Jedynym problemem może być przyłączenie grzejników aluminiowych do rurek miedzianych, ponieważ w takim połączeniu dochodzi do korozji elektrochemicznej – aluminium ulega utlenieniu, przez co tworzą się nieszczelności na gwincie. Warto tu – przy pierwszym wypełnieniu grzejnika – zastosować inhibitor korozji, który stworzy warstwę ochronną i spowolni powstawanie korozji. Tę czynność trzeba wykonywać przy każdorazowym, nowym napełnianiu instalacji, uprzednio chemicznie wyczyszczonej.
Grzejniki aluminiowe wybierane są przede wszystkim ze względu na ich lekkość, takich samych rozmiarów grzejniki stalowe są zdecydowanie cięższe.
Które grzejniki lepsze stalowe czy aluminiowe?
Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, jaki rodzaj grzejników będzie korzystniejszy – jeżeli chodzi o przyłączanie ich do instalacji ciepłowniczej, grzejniki aluminiowe dobrze współdziałają z każdym rodzajem materiału. Rozstaw króćców również nie przysporzy problemów, ponieważ w nowoczesnym wzornictwie obejmującym grzejniki elementy przyłączeniowe są zazwyczaj znormatyzowane, aby przy wymianie grzejnika na inny nie trzeba było budować nowej instalacji. Tego typu grzejniki mogą mieć dowolną formę i kształt i są to: panele płaskie, panele przestrzenne, drabinki lub inne, dekoracyjne modele. Szeroki wybór kształtów i kolorów umożliwia dokonanie zakupu grzejnika według własnego gustu.
Grzejniki aluminiowe – właściwości
Grzejniki aluminiowe wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Najczęściej występują jako żeberka połączone ze sobą w dowolnej ilości, z możliwością ich rozbudowy o kolejne moduły. Jest to bardzo wygodna forma, pozwalająca na powiększenie grzejnika o konieczną ilość paneli, w razie zaistniałej potrzeby.
Kolejnym ich atutem jest waga produktu – lekkie aluminium nie wymaga wyjątkowych mocowań podczas osadzania ich w ścianie. Waga grzejników ułatwia także ich transport oraz sam montaż.
Grzejniki aluminiowe są odporne na rdzę i korozję – wyjątek stanowi przyłączenie ich do miedzianych rur, które stwarzają zagrożenie powstania korozji elektrochemicznej, a tym samym rozszczelnienie się instalacji w miejscach łączeń.
Ostatnią zaletą jest szybkość rozgrzewania się grzejnika i oddawanie ciepła otoczeniu, co sprawdza się przy niskich temperaturach.
Zobacz więcej na stronie Producenta grzejników Pro-Term