Porady

Jak dbać o sprawność maszyn budowlanych? Sprawdź najważniejsze zasady

Jak dbać o sprawność maszyn budowlanych? Sprawdź najważniejsze zasady

Sprzęt ciężki wymaga wiele uwagi. Prawidłowa eksploatacja, szczegółowe przeglądy i bieżąca kontrola codziennego stanu maszyny sprawi, że będzie ona pracować długo i wydajnie. Nie ma nic gorszego niż nagła awaria podczas najcięższych robót. Warto więc myśleć zawczasu i już dziś zastanowić się nad prawidłowym dbaniem stan naszych maszyn.

Ciężki sprzęt budowlany działa często w warunkach ekstremalnych. Spycharki, koparki, ładowarki, wozidła i walce stoją w pierwszym rzędzie w walce z żywiołami, wibracjami, pyłami, lodem i obciążeniem, jakie generuje praca. W takim środowisku nie jest trudno o awarie, uszkodzenia sprzętu, czy też konieczność wymiany części. Główny problem jest taki, że czasami powoduje to długotrwałe unieruchomienie całej pracy. Chociaż opinie o branży budowlanej w Polsce są mieszane, jako kierownicy i nadzorcy budów musimy dbać o harmonogramy, wbrew temu jaka jest narracja wśród społeczeństwa. Jest na szczęście kilka podstawowych metod, jak radzić sobie z codziennymi sytuacjami i jak zapobiegać potencjalnym problemom ze sprzętem ciężkim.

Codzienne kontrole, codzienne obserwacje – najprostsze czynności

Każdego dnia sprzęt ciężki narażony jest na przeróżne czynniki. Uszkodzeniu ulegają jednak głównie trzy obszary – układy hydrauliczne, mechaniczne i elektryczne. Przy pracy z maszynami budowlanymi należy codziennie dokonywać oględzin. Powinniśmy sprawdzać stan płynów (ewentualne przecieki natychmiast identyfikować, prowadzą często do znacznego pogorszenia się stanu technicznego), to czy tuleje i sworznie do koparek, czy też innych maszyn są odpowiednio zabezpieczone, czy nie ma pęknięć. Kontrolowana maszyna powinna być możliwie czysta i stać na gładkim, najlepiej suchym terenie. Pozwoli to na szybszą kontrolę potencjalnych wycieków. Warto też przyjrzeć się oponom – czy ich stan jest prawidłowy, czy ciśnienie jest właściwe. Codzienna kontrola układów hydraulicznych jest konieczna, a wiele osób się do tego nie stosuje. Jakiekolwiek uszkodzenia powinny być identyfikowane najszybciej, jak się da, obciążenia pod jakimi pracuje sprzęt ciężki są przecież przeogromne. W codziennej kontroli sprawdzajmy też ramiona, gniazda, wysięgniki, szczególnie blisko mocowania. Nie zabierze nam to wiele czasu, a w przypadku głębszego uszkodzenia możemy stracić wiele dni na naprawę sprzętu. Ostatecznie możemy sprawdzić podstawową elektrykę – to czy działają wycieraczki, światła i inne systemy, zamontowane w naszej maszynie. Warto co jakiś czas sprawdzić stan ostrzy łyżki, jeśli jest ona zbyt stępiona, maszyna będzie zużywać więcej paliwa.

Okresowe kontrole – co powinniśmy kontrolować w takiej sytuacji?

Niektóre działania okresowe podejmuje serwis, niektórymi zajmujemy się bezpośrednio na placu budowy. Jeśli dokonujemy czynności okresowej na maszynie na placu budowy, powinniśmy przypilnować, aby była odpowiednio oznakowana, odpowiednio zabezpieczona i unieruchomiona. W instrukcjach obsługi do naszych maszyn znajdują się tabele smarowania. Są w nich szczegółowe informacje – który element ma zostać poddany smarowaniu i w jakich przedziałach czasowych należy się tego podejmować. W trakcie serwisowania maszyny (które może być np. spowodowane okresowym przeglądem systemu hydraulicznego), warto stosować się do zaleceń serwisu i dzielić się z nim naszymi przemyśleniami i niepokojami co do stanu technicznego maszyny. Operatorzy powinni być szczególnie wyczuleni na stuki, zapachy, dziwne drgania, które świadczą o tym, że coś jest nie tak.

Części zamienne do maszyn budowlanych – jak kupować, na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru części do maszyn budowlanych powinniśmy skupić się na kilku aspektach. Bardzo ważnym jest czas realizacji – im szybszy, tym lepiej, o ile faktycznie potrzebujemy części natychmiast. W innej sytuacji możemy poszukać tańszej oferty. Wybór odpowiedniej części, której jakość pozwoli nam na długoletnią eksploatację, nie jest łatwy, powinniśmy przeszukać internet w poszukiwaniu kilku sklepów. Praktyczny przykład – potrzebujemy części do koparek Volvo i części do ładowarek Volvo. Są to jedne z najczęściej kupowanych części do sprzętu ciężkiego. Powinniśmy więc znaleźć sklep, który specjalizuje się właśnie w sprzętach tej konkretnej marki – w tym wypadku Volvo. Często takie sklepy oferują nam bezpłatne konsultacje na czatach. Warto jest pisać i pytać o interesujące nas kwestie. W asortymencie takich dostawców jak chociażby firma http://polparts.pl/ powinniśmy znaleźć wszystko, części podwozia, łyżki, zęby, tuleje i sworznie do koparek, a także gąsienice, koła, rolki i wszystko inne czego nam potrzeba.

Similar Posts