Porady

Jak sprzątają Polacy?

Jak sprzątają Polacy?

Czy wiesz, że Polacy są uznawani za jeden z najczystszych narodów świata? Okazuje się, że już nie tylko gościnność jest naszą cechą narodową. Jak jest jednak naprawdę? Czy rzeczywiście lubimy sprzątać? Jakie czynności sprzątające wykonujemy chętnie, a czego nie lubimy najbardziej w ramach codziennych porządków własnych „czterech kątów”? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Kto lubi sprzątać? 

Wciąż częściej sprzątają kobiety, chociaż w ostatnich latach widać w tym zakresie ogromne zmiany, a w coraz większej ilości gospodarstw domowych panuje już równy podział obowiązków. Do regularnego sprzątania przyznaje się 22% mężczyzn.

Co ciekawe, jedynie co piąty mieszkaniec Polski potwierdza, że sprzątanie nie jest dla niego tym przykrym obowiązkiem, a co siódmy twierdzi nawet, że prace porządkowe są dla niego formą spędzania wolnego czasu. 

Jak sprzątamy? 

Wśród tych najbardziej nielubianych czynności w ramach utrzymywania mieszkań w czystości znajduje się mycie okien oraz podłóg, chociaż trzeba przyznać, że wynalazek w postaci ściereczki z mikrofibry znacznie ułatwia realizację takich prac. Znacznie bardziej lubimy zmywać naczynia, ścierać kurze, odkurzać albo prasować.

W tych domach, w których o porządek dba nie tylko kobieta, mężczyźni z reguły wykonują te cięższe, wymagające lepszej kondycji i większej siły prace, jak odkurzanie, wspomniane już mycie okien albo trzepanie dywanów.

Większość przyznaje, że generalne porządki przeprowadza tylko kilka razy w roku, głównie w okresie przedświątecznym. Sprzątanie odbywa się najczęściej raz w tygodniu, w weekend. Coraz więcej osób dba o czystość mieszkania na co dzień, dzięki czemu znacznie łatwiej jest utrzymać całość w należytym porządku. Okna myjemy 2-3 razy w roku, pościel zmieniamy raz na 3 tygodnie, a podłogi myjemy raz na 2 tygodnie. Najczęściej ścieramy kurze, bo przeciętnie 1 raz w tygodniu, z taką samą częstotliwością czyścimy toalety i odkurzamy.

Pomoc w sprzątaniu

Ponieważ polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, stać nas na zatrudnianie ekip sprzątających. To już standard nie tylko w biurach, ale i w domach prywatnych. Okazuje się, że nie tylko nie chce nam się sprzątać, ale czas, jaki musimy poświęcić na porządki, wolimy przeznaczyć na realizowanie swoich pasji czy rozrywkę w gronie rodziny albo przyjaciół.

Coraz więcej osób stawia na współpracę z wyspecjalizowanymi firmami sprzątającymi. Z reguły wynajmujemy je do ciężki prac sprzątających, jak mycie okien czy elewacji budynku, ale chętnie nawiązujemy też stałą współpracę w ramach regularnego utrzymania czystości w całym domu.

Chętnie decydujemy się też na zatrudnianie sprzątaczek, z którymi zawodowe obowiązki ustalane są indywidualnie. Taka pomoc domowa dba na co dzień o porządek, ale w zakres jej zadań wchodzi też bardzo często prasowanie czy gotowanie. Nie ma wątpliwości, że stajemy się coraz bardziej wygodni, ale mamy także coraz mniej czasu. Ciągły pośpiech i wydłużone godziny pracy sprawiają, że nie mamy już siły na sprzątanie mieszkań albo wolimy ten czas poświęcić bliskim. O ile jeszcze do niedawna pomoc w sprzątaniu była luksusem, dzisiaj staje się coraz częściej standardem.

Similar Posts