Dom i ogród

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Mieszkając w bloku z pewnością zdajesz sobie sprawę, że urządzenie jej wymaga dużo cierpliwości i odpowiedniego rozplanowania. Kuchnie w blokach są zazwyczaj mniejsze niż reszta pomieszczenia, przez co wiele z nich postrzega się jako niefunkcjonalne. Na całe szczęście istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które pomogą zmienić pozornie nieużyteczną kuchnie, w przestronne i funkcjonalne miejsce. Jak urządzić małą kuchnię w bloku? O tym poniżej.

Meble kuchenne – jakie wybrać?

Nieduża kuchnia powinna być koniecznie wyposażona w meble o jasnych frontach. Wnętrze ożywią subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami lub minimalistyczne bryły, najlepiej o połyskliwej powierzchni, która będzie odbijała światło. Jeżeli Twoja kuchnia jest dosyć wąska, najlepiej zdecydować się na ciąg mebli po jednej stronie pomieszczenia. Jeżeli jest kwadratowa lub prostokątna – odważ się na ułożenie mebli w kształt litery „L”. Aby móc swobodnie poruszać się po kuchni, pomiędzy meblem a ścianą wymagane jest minimum 120 cm odległości. Wybierz zatem meble najbardziej praktyczne, na przykład z przesuwanymi drzwiczkami, lub wygodne modele żaluzjowe. Z powodzeniem możesz zakupić meble kuchenne w sklepie ABC Meble – Jelenia Góra.

Mała kuchnia – czy może być zabudowana?

Niektórzy wolą kuchenne akcesoria trzymać na wierzchu, inni wręcz przeciwnie – preferują minimalizm i niechętnie je eksponują. Jeżeli należysz do drugiej grupy, warto zainwestować w innowacyjne meble wyposażone w kosze i wieszaki. Możesz również spróbować „ściany szafek” sięgających do sufitu, gdzie sprytnie ukryjesz naczynia, garnki, urządzenia AGD oraz produkty spożywcze. W tak funkcjonalnej zabudowie można umieścić również lodówkę i mikrofalówkę, a nawet ekspres do kawy.

Jeżeli jednak wolisz mieć wszelkie użyteczne rzeczy pod ręką, dobrze sprawdzi się ciąg głębokich szafek i praktycznych półek. Można poukładać na nich talerzyki, pojemniki na przyprawy czy elegancką porcelanę. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia nie będzie przytłoczona, a ważne dla Ciebie rzeczy i akcesoria – wyeksponowane. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązanie wymaga częstszego sprzątania i przecierania z kurzu.

Sprytne patenty do małej kuchni w bloku

Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, której każdy centymetr jest zagospodarowany. Nie można pozostawić żadnego kąta, ani odstępu między meblami. Aby maksymalnie wykorzystać niewielki metraż, możesz zainwestować w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie wykorzystać powierzchnie i pomieścić niezbędne rzeczy. Wysuwane blaty można również potraktować jako stolik lub ekstra miejsce do pracy.

Stół do małej kuchni w bloku

Każdy marzy o strefie jadalnej, jednak mieszkańcy bloków niestety muszą przenieść ją do salonu, lub nawet sypialni. Wstawienie obszernego stołu do niewielkiej kuchni jest niemal niemożliwe, dlatego lepiej sprawdzi się ruchomy blat lub stolik tymczasowy. Wielu designerów proponuje zawieszenie ich na ścianie, na odpowiednich hakach. Możesz również przerobić jeden z blatów kuchennych lub parapet na wygodny barowy kontuar.

Co nie nadaje się do małej kuchni w bloku

Jeżeli dysponujesz niewielkim metrażem kuchennym, kilka rzeczy można z powodzeniem wyeliminować z kuchni, a dzięki temu zyskać trochę miejsca. W pierwszej kolejności zrezygnuj z dwukomorowego zlewu i płyty indukcyjnej z czterema palnikami. Małe wnętrze polubi kuchenkę z dwoma palnikami. W małej kuchni nie warto ustawiać wszystkiego na blatach. Lepiej zamontować poręczne półeczki lub relingi na przyprawy i kuchenne akcesoria. Na każde wnętrze znajdzie się skuteczny sposób! Nawet na takie najmniejsze i najbardziej problematyczne.

źródło zdjęcia: freepik.com

Similar Posts