Dom i ogród

Karnisze metalowe – podpowiadamy które wybrać

Karnisze metalowe - podpowiadamy które wybrać

Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczne firanki i zasłony w oknach, z pewnością zastanawiamy, który karnisz będzie najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując karnisz metalowy.

Karnisze metalowe – tradycja czy nowoczesność?

Karnisze metalowe to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów karniszy. Można powiedzieć, że są to również najstarsze rodzaje karniszy – metal, oprócz drewna, był kilka wieków temu najczęściej wybieranym materiałem do wyrabiania dekoracji, w tym opraw okiennych.

Karnisze metalowe najczęściej kojarzą się po prostu z długą rurką, przyczepioną specjalnymi chwytami do ściany. Istnieje jednak wiele rozwiązań, w jaki sposób karnisz rurowy może być przytwierdzony nad wnęką okienną. Ponadto, karnisz rurowy to nie jedyny rodzaj metalowego karnisza – do dyspozycji mamy jeszcze karnisze metalowe szynowe.

To, jakie karnisze wybierzemy, znacząco będzie wpływać na ich funkcjonalność. My skupimy się na karniszach rurowych – jak je wybrać, aby pasowały do naszych potrzeb?

Średnica karnisza metalowego

Średnica rurki karnisza może mieć średnicę 16, 19 lub 25 mm. Im cieńsza rurka, tym mniej wytrzymała na obciążenia – dlatego 16 mm nadaje się do powieszenia lekkich firanek czy zasłon. Karnisz o tej średnicy najczęściej nie jest dłuższy, niż 2 metry. Średnia rurka jest najczęściej wybierana – ze względu na swoją popularność, ma najwięcej dekoracyjnych końcówek i występuję w największej różnorodności kolorystycznej.

Najgrubsza z rurek o średnicy 2,5 cm sprawdzi się w przypadku dużych wnęk okiennych, takich jak okna tarasowe czy balkonowe. Jest wytrzymała na duże obciążenia, dlatego z pewnością udźwignie ciężkie i długie zasłony oraz firanę.

Możliwość łączenia

Niektóre karnisze metalowe mogą być ze sobą łączone tak, aby stworzyć dłuższy. W tym celu wykorzystywane są specjalne łączniki, które włożone do wnętrza rurki, zapobiegają jej wyginaniu się. W tym miejscu konieczne jest jednak przytwierdzenie wspornikiem do ściany, aby utrzymać pełną stabilność karnisza.

Jakość wsporników

Nad niewielkimi oknami, standardowej szerokości, w zupełności wystarczy zamontować karnisz oparty na dwóch wspornikach. Większe wnęki okienne, przekraczające 2,4 m, będą wymagały wspornika pośredniego. Zazwyczaj renomowani producenci przewidują taką możliwość i wraz z karniszem metalowym niestandardowej długości, dołączają do zestawu trzeci wspornik. To zapobiega uciążliwemu w użytkowaniu i nieestetycznemu wyginaniu się karnisza pod ciężarem materiału.

Karnisz pojedynczy czy podwójny

Jeżeli w naszym pokoju zaplanowaliśmy powieszenie firanek i zasłon, będziemy potrzebować karnisza podwójnego. Składa się on z dwóch rurek, opartych na tych samych wspornikach. Na jednej rurce wiesza się zasłonę, na drugiej – znajdującej się bliżej okna – firankę. W ten sposób karnisze nie są obciążone nadmiernie, a zasłony i firanki mogą być przesuwane niezależnie od siebie. W tym wypadku nie ma konieczności wybierania karnisza, w którym każda rurka ma taką samą średnicę – zazwyczaj rurka, na której ma zostać powieszona firanka jest cieńsza, a rurka dla zasłon jest grubsza. Jeżeli w pokoju chcemy powiesić jedynie zasłony lub jedynie samą firankę, wystarczy wybrać karnisz pojedynczy. To rozwiązanie jest również stosowane wtedy, kiedy zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie planujemy ich zasuwać. Wtedy warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze średnicy karnisza, aby nie uginał się pod ciężarem materiału.

Similar Posts