Karnisze metalowe – podpowiadamy które wybrać

Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczne firanki i zasłony w oknach, z pewnością zastanawiamy, który karnisz będzie najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując karnisz metalowy.

Karnisze metalowe – tradycja czy nowoczesność?

Karnisze metalowe to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów karniszy. Można powiedzieć, że są to również najstarsze rodzaje karniszy – metal, oprócz drewna, był kilka wieków temu najczęściej wybieranym materiałem do wyrabiania dekoracji, w tym opraw okiennych.

Karnisze metalowe najczęściej kojarzą się po prostu z długą rurką, przyczepioną specjalnymi chwytami do ściany. Istnieje jednak wiele rozwiązań, w jaki sposób karnisz rurowy może być przytwierdzony nad wnęką okienną. Ponadto, karnisz rurowy to nie jedyny rodzaj metalowego karnisza – do dyspozycji mamy jeszcze karnisze metalowe szynowe.

To, jakie karnisze wybierzemy, znacząco będzie wpływać na ich funkcjonalność. My skupimy się na karniszach rurowych – jak je wybrać, aby pasowały do naszych potrzeb?

Średnica karnisza metalowego

Średnica rurki karnisza może mieć średnicę 16, 19 lub 25 mm. Im cieńsza rurka, tym mniej wytrzymała na obciążenia – dlatego 16 mm nadaje się do powieszenia lekkich firanek czy zasłon. Karnisz o tej średnicy najczęściej nie jest dłuższy, niż 2 metry. Średnia rurka jest najczęściej wybierana – ze względu na swoją popularność, ma najwięcej dekoracyjnych końcówek i występuję w największej różnorodności kolorystycznej.

Najgrubsza z rurek o średnicy 2,5 cm sprawdzi się w przypadku dużych wnęk okiennych, takich jak okna tarasowe czy balkonowe. Jest wytrzymała na duże obciążenia, dlatego z pewnością udźwignie ciężkie i długie zasłony oraz firanę.

Możliwość łączenia

Niektóre karnisze metalowe mogą być ze sobą łączone tak, aby stworzyć dłuższy. W tym celu wykorzystywane są specjalne łączniki, które włożone do wnętrza rurki, zapobiegają jej wyginaniu się. W tym miejscu konieczne jest jednak przytwierdzenie wspornikiem do ściany, aby utrzymać pełną stabilność karnisza.

Jakość wsporników

Nad niewielkimi oknami, standardowej szerokości, w zupełności wystarczy zamontować karnisz oparty na dwóch wspornikach. Większe wnęki okienne, przekraczające 2,4 m, będą wymagały wspornika pośredniego. Zazwyczaj renomowani producenci przewidują taką możliwość i wraz z karniszem metalowym niestandardowej długości, dołączają do zestawu trzeci wspornik. To zapobiega uciążliwemu w użytkowaniu i nieestetycznemu wyginaniu się karnisza pod ciężarem materiału.

Karnisz pojedynczy czy podwójny

Jeżeli w naszym pokoju zaplanowaliśmy powieszenie firanek i zasłon, będziemy potrzebować karnisza podwójnego. Składa się on z dwóch rurek, opartych na tych samych wspornikach. Na jednej rurce wiesza się zasłonę, na drugiej – znajdującej się bliżej okna – firankę. W ten sposób karnisze nie są obciążone nadmiernie, a zasłony i firanki mogą być przesuwane niezależnie od siebie. W tym wypadku nie ma konieczności wybierania karnisza, w którym każda rurka ma taką samą średnicę – zazwyczaj rurka, na której ma zostać powieszona firanka jest cieńsza, a rurka dla zasłon jest grubsza. Jeżeli w pokoju chcemy powiesić jedynie zasłony lub jedynie samą firankę, wystarczy wybrać karnisz pojedynczy. To rozwiązanie jest również stosowane wtedy, kiedy zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie planujemy ich zasuwać. Wtedy warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze średnicy karnisza, aby nie uginał się pod ciężarem materiału.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *