Dom i ogród

Płytki do łazienki dla miłośników aranżacji wnętrz

Płytki do łazienki dla miłośników aranżacji wnętrz

Remont i urządzanie łazienki to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Na tle innych pomieszczeń – łazienka prezentuje się jako wyjątkowo wymagająca i trudna. Przede wszystkim – wynika to z charakteru tego pomieszczenia i sposobu jego użytkowania. W łazience występują nieco podwyższona temperatura oraz – co wyjątkowo ważne – duży poziom wilgoci powietrza. Z tego powodu – aranżacja łazienki przebiega często z wykorzystaniem odmiennych materiałów niż te używane w wykańczaniu pozostałych części mieszkania. Muszą one być odporne na specyficzne dla łazienki warunki. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – dlaczego używamy płytek do łazienki oraz jakie są ich najmodniejsze obecnie wzory.

Łazienka piękna i praktyczna – czyli jaka?

Urządzenie łazienki powinno być nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Rozumiemy przez to między innymi zastosowanie takich rozwiązań, które będą dopasowane do wymogów tego pomieszczenia.

Wymienić należy przede wszystkim specjalne farby do ścian, odporne na działanie wilgoci, a także meble z tworzyw sztucznych, antypoślizgowe dywany czy płytki. Te ostatnie to jedno z najdłużej stosowanych, typowo „łazienkowych” rozwiązań. Dzięki zastosowaniu płytek łazienkowych nie tylko obniżamy poziom wilgoci absorbowanej przez ścianę, ale także przeciwdziałamy rozwijaniu się pleśni i grzybów.

Najmodniejsze trendy estetyczne w łazienkach

W aranżacji wnętrz rządzą prawa mody, niektóre rozwiązanie są dziś uważane za modne, inne z kolei za przestarzałe. Warto więc przyglądnąć się tym, które obecnie są najczęściej wybieranymi trendami estetycznymi.

Przede wszystkim, nieprzerwanie popularne jest urządzenie łazienki w odcieniach bieli. Coraz częściej jednak, zamiast łazienek urządzonych w takim „higienicznym” stylu, spotykamy także aranżacje bardziej śmiałe. Do takich należy wykorzystanie białych płytek, które uzupełniamy pastelowymi odcieniami lub linią płytek zdobionych drobnymi strukturami. Takie połączenie pozwala zarówno na: optyczne powiększenie wielkości pomieszczenia, jak i jego obudzenie i rozweselenie.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest budowanie kontrastu, poprzez zestawienie dużej ilości płytek o odmiennych barwach. Znajdziemy zarówno ponadczasowe połączenie czerni i bieli, jak i pomarańczy z błękitem, fioletu z żywą zielenią i innych. Płytki poszczególnych kolorów zestawia się na różnych zasadach – naprzemiennie, tworząc paski barw lub tworząc szachownicę.

Kolejnym istotnym trendem jest stosowanie płytek o jednorodnej barwie, uzupełnianych o jeden bardzo wyrazisty motyw. Często, większa część powierzchni tych płytek jest wykonana w kolorze bazowym – szarym, beżowym lub białym. Jedynie część płytek jest natomiast ozdobiona dodatkowym motywem dekoracyjnym – często wykonanym z ozdobnych tworzyw sztucznych, szkła lub innych.

Drewno ceramiczne to kolejna zyskująca na popularności metoda aranżacji łazienek. Z drewna ceramicznego korzystają przede wszystkim osoby, pragnące stworzyć przyjazne i przytulne wnętrze, oddające atmosferę ciepła domowego. Drewno ceramiczne pomoże nam uzyskać efekt rustykalny, stylu weneckiego, jak i nowoczesny lub industrialny.

Od pewnego czasu w modzie są także płytki łazienkowe o kształtach innych niż tradycyjne kwadraty. Szczególnie często kupujemy płytki podłużne – o kształtach rozciągniętych prostokątów. Idealnie nadają się do aranżacji dużych powierzchni ścian, które możemy udekorować, układając różne rodzaje płytek naprzemiennie.

fot. plytki24.pl

Similar Posts