Porady

Młotowiertarki – jaką wybrać?

Młotowiertarki – jaką wybrać?

Młotowiertarki to elektronarzędzia do najbardziej wymagających prac. Używają ich przede wszystkim profesjonaliści, ale nie powinno takich narzędzi zabraknąć także w warsztacie przydomowym. Chcesz dowiedzieć się więcej o młotowiertarkach? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wiercenie otworów zwykle kojarzy się z wiertarkami. Jednak w przypadku bardzo twardego betonu wiertarka może okazać się za słaba. Wtedy właśnie sprawdzi się dobrej klasy młotowiertarka. Do tego takie narzędzie potrafi o wiele więcej niż tylko wiercenie otworów. W wielu przypadkach młotowiertarki okazują się wręcz niezastąpione. Do tego potrafią znacznie przyspieszyć pracę i ją ułatwić. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że takie narzędzie powinno znaleźć się w Twoim warsztacie, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, do czego może przydać się młotowiertarka, jakie parametry są ważne w przypadku tego narzędzia i czy lepiej postawić na model sieciowy, czy akumulatorowy młotowiertarki.

Do czego przyda się młotowiertarka?

Zacznijmy od tego, do czego może przydać się młotowiertarka. Wspomnieliśmy już na początku, że za jej pomocą można wiercić otwory. Nie jest to jednak żadna imitacja wiertarki. Należy pamiętać, że młotowiertarki są zaliczane do ciężkich narzędzi i nie chodzi tu o ich wagę. To urządzenia do zadań specjalnych, które poradzą sobie z najbardziej wymagającymi pracami.

Za pomocą młotowiertarek możemy wiercić duże otwory w najtwardszych materiałach. To jednak nie wszystko. Takie narzędzie pozwala w tych materiałach wykuwać bruzdy i otwory. Jeśli zatem planujemy ukryć w ścianie jakąś instalację lub poszerzyć otwór okienny, młotowiertarka pozwoli wykonać taką pracę szybko. Jeśli to mało, wspomnijmy, że młotowiertarka skuje łatwo starą posadzkę lub okładzinę ścienną, a także poradzą sobie z rozkuwaniem betonu i kamienia. Nie trzeba używać młotów czy większych młotków.

Młotowiertarka może pracować w kilku trybach. Może wiercić otwory bez udaru (np. w drewnie, metalu) lub z udarem (twardy materiał, głównie beton). W tym ostatnim przypadku możemy mieć do czynienia z udarem mechanicznym (do mniej wymagających prac) lub z udarem elektropneumatycznym (najtwardsze materiały). Trzeci tryb pracy to kłucie. Tutaj obraca się tylko udar, który doskonale radzi sobie ze skuwaniem nawet twardych materiałów. Sprawdźmy teraz, jakie parametry są ważne w przypadku młotowiertarek.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Jest kilka istotnych parametrów, na które należy zwracać uwagę, szukając odpowiedniej dla siebie młotowiertarki. Przede wszystkim należy przyjrzeć się mocy danego elektronarzędzia. Im większa moc, tym młotowiertarka poradzi sobie łatwiej z twardym materiałem i będzie mogła pracować dłużej bez konieczności odpoczynku. Duża moc oznacza najczęściej również dużą energię udaru i dużą częstotliwość. Skoro wspomnieliśmy już energię udaru, powinna być również jak największa, jeśli narzędzie ma radzić sobie bez problemu z twardym materiałem. Najbardziej wydajne będą modele mające około 65 J – to już sprzęt dla prawdziwych profesjonalistów. Nieco słabsze z energią udaru od 5 do 10 J bardzo dobrze poradzą sobie ze skuwaniem nawet twardego betonu, natomiast modele do 5 J przeznaczone są raczej do amatorskiego użytku. Przy okazji warto zwrócić uwagę także na rodzaj udaru. Najsłabszy jest mechaniczny, najlepiej sprawdza się elektropneumatyczny. Pośrednim rozwiązaniem jest udar pobijakowy.

Jeśli zależy nam nie tylko na wierceniu otworu w twardych materiałach, ale również na kuciu, trzeba sprawdzić, czy wybrany model młotowiertarki rzeczywiście ma taką funkcję. Nie jest ona obecna w każdym narzędziu tego typu. Kucie jest możliwe, gdy młotowiertarka ma udar bez obrotów.

W młotowiertarkach ważny jest także moment obrotowy. Jego wartość podawana w niutonometrach (Nm) powinna być jak największa. Wtedy narzędzie poradzi sobie z najtwardszym materiałem. Warto zwrócić uwagę także na możliwość regulacji obrotów do rodzaju obrabianego materiału, możliwość zmiany kierunku obrotów (przydatne przy wierceniu), na maksymalną średnicę wiercenia. Ważny jest także rodzaj zasilania młotowiertarki. Zatrzymajmy się nad tą kwestią na dłużej.

Młotowiertarka akumulatorowa czy sieciowa?

Obecnie na rynku można znaleźć młotowiertarki zasilane sieciowo i akumulatorowe. Te ostatnie zyskują na popularności, ponieważ zapewniają duża mobilność i bardzo duży komfort pracy. Nie ogranicza nas przewód zasilający, nie trzeba martwić się, czy w pobliżu jest gniazdko elektryczne. Warto jednak wybrać model młotowiertarki z akumulatorem litowo-jonowym, który jest lekki, ma zwykle dużą pojemność, jest bezpieczny dla środowiska i szybko się nie rozładowuje.

Jak na tym tle wypadają młotowiertarki zasilane energią elektryczną 230 V? Przede wszystkim to klasyczne rozwiązanie, które na pewno nie zniknie z rynku. Co prawda przewód zasilający nie jest poręcznym rozwiązaniem, a same młotowiertarki sieciowe są cięższe od akumulatorowych, ale za to lepiej nadają się do profesjonalnego użytkowania.

Młotowiertarki to funkcjonalne, niezwykle przydatne narzędzia. Warto podkreślić, że przydają się nie tylko do profesjonalnego użytku. 

Similar Posts