Dom i ogród

SCHODY W DOMU I FIRMIE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY REALIZACJI SCHODÓW?

SCHODY W DOMU I FIRMIE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY REALIZACJI SCHODÓW?

Dawniej schody miały z założenia umożliwić wejście na kolejne piętro. Nie do końca zwracano wtedy uwagę na ich kształt oraz materiał z jakiego są wykonane. Dziś stały się ozdobą domu stanowiącą stylowy dodatek do nowoczesnych wnętrz. Przy wyborze odpowiednich schodów warto postawić na modele, które będą współgrały z wystrojem mieszkania bądź przestrzenią w firmie.

SCHODY – CO NALEŻY WIEDZIEĆ?

Dobrze zaprojektowane i wykonane schody będą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa oraz gwarantować wygodę ich użytkowania. Składają się z czterech podstawowych elementów, takich jak: poszczególne biegi, prześwity między stopniami, spoczniki oraz balustrady. Te ostatnie mogą posiadać pochwyt lub występować w wersji solo. Specyfikację poszczególnych elementów określają normy prawne. Wymiary stopni oraz ich szerokość i wysokość powinny byś dostosowane do przeciętnej długości kroku ludzkiego tj. mniej więcej 60-65 cm. W budownictwie jednorodzinnym wysokość stopnia wynosi standardowo 17,5 cm a szerokość 110 cm. Ilość stopni jest stała i stanowi dokładnie 17 schodów.

Spoczniki między poszczególnymi schodami mają za zadanie umożliwić odpoczynek podczas wnoszenia ciężkich rzeczy oraz swobodne mijanie ludzi np. w firmie, gdzie użytkownikami schodów jest większa grupa osób. Zarówno schody, jak i spoczniki powinny być zabezpieczone balustradami, których wysokość waha się w granicach od 90 do 110 cm.

Podczas ustalania odpowiednich wymiarów schodów, warto zwrócić uwagę na dostosowanie ich do przestrzeni mieszkania. Schody jednobiegowe zajmują dużo miejsca w związku z czym doskonale prezentują się w domach o dużych przestrzeniach. Ciekawymi konstrukcjami, na które warto zwrócić większa uwagę są schody wspornikowe. Jest to minimalistyczne rozwiązanie, bez widocznych połączeń między biegami, w którym stopnie przymocowane są bezpośrednio w ścianie. Niezbędnym wymogiem w tym przypadku jest odpowiednia grubość ściany ok. 24 cm, w której umieszcza się specjalną belkę żelbetonową lub stalową, a następnie montuje się poszczególne stopnie. Zaleca się, aby długość schodów wychodzących poza lico wynosiła maksymalnie 120 cm. Schody wspornikowe udźwigną ciężar od 300 do 400 kg co wbrew pozornej niestabilności konstrukcji, czyni je rozwiązaniem bardzo bezpiecznym.

O ile usytuowanie schodów w firmie nie stanowi większego problemu, o tyle w domu wybór miejsca powinien być o wiele bardziej przemyślany. Tradycyjnie konstrukcje umieszcza się w korytarzu oddzielając strefę dzienną dla gości od strefy mieszkalnej, nocnej. O wiele bardziej ergonomicznym rozwiązaniem w tej sytuacji są schody otwarte, wykorzystujące minimum przestrzeni komunikacyjnej. Umiejscawia się je głównie w salonie, co znacznie ułatwia aranżacje wnętrza. W przypadku gdy mamy niewielką przestrzeń do wykorzystania warto postawić na schody kręcone, które dodadzą lekkości całej konstrukcji.

MATERIAŁ NA STOPNIE – CO WYBRAĆ?

Wykończenie schodów powinno być dopasowane do aranżacji wnętrza mieszkania bądź biurowca. Odpowiednio dobrany materiał nada charakter pomieszczeniu i stanie się jego ozdobą.

Jednym z najbardziej popularnych materiałów na schody jest drewno ze względu na swój niepowtarzalny urok i ponadczasowość. Od wieków kojarzy nam się ono z tradycją i klasą. Łatwość jego obróbki sprawia, że można go dopasować do każdego kształtu. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku deski z drewna litego, bez sęków, przebarwień oraz pęknięć. Należy pamiętać by było dobrze wysuszone z maksymalnie 8% wilgotnością. Schody tego typu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia lakierem, który nie tylko chroni surowiec, ale także nadaje mu połysk.

Schody betonowe charakteryzują się niezwykła trwałością. Można po nich chodzić jeszcze w trakcie prac wykończeniowych bez obaw o uszkodzenie czy zabrudzenie. Schody wykonane z tego komponentu nie będą się uginać ani skrzypieć. Nie wymagają zabezpieczenia olejowaniem czy bejcowaniem, tak jak w przypadku schodów drewnianych.

Do wad tego typu rozwiązania jest twardość materiału, która jest wyczuwalna przy wchodzeniu na piętro. W takim przypadku pomocne jest położenie na nie wykładziny lub specjalnych nakładek na stopnie. Na schody wykonane z betonu można położyć również wiele innych materiałów np. płytki ceramiczne, kamień lub drewnopodobną okładzinę, nadając ciekawy wygląd konstrukcji wedle naszych potrzeb.

Schody szklane to jedno z najbardziej designerskich rozwiązań, które z miejsca przyciąga uwagę. Szkło nadaje lekkości i pięknie współgra z nowoczesnymi wnętrzami. Jednym z najważniejszych walorów tego typu konstrukcji jest duża plastyczność tworzywa, dzięki której można otrzymać niemalże każdy nawet najbardziej finezyjny kształt. Schody wykonane ze szkła przepuszczają światło, optycznie powiększając pomieszczenia, w których się znajdują. W celu uzyskania jeszcze bardziej efektownego wyglądu można zamontować kolorowe podświetlenie LED. Szklane stopnie mogą jednak szybciej się brudzić niż te wykonane z innych materiałów. W związku z czym warto zastanowić się nad łączeniem różnych materiałów na całości konstrukcji np. stopnie drewniane lub betonowe oraz szklane balustrady.

OCHRONA BOCZNA – PORĘCZ, TRALKA, BALUSTRADA

Ochrona boczna schodów jest niezbędna, gdy chcemy zapewnić maksimum bezpieczeństwa oraz komfort ich użytkownikom. Zabezpieczenie przed upadkiem oraz łatwość poruszania to nie jedyne zalety jakie dają nam te konstrukcje. Dobrze dobrane balustrady schodowe często nadają ciekawy wygląd wnętrzom domów i firm, pełniąc przy tym funkcję dekoracyjną. Na rynku jest dostępnych wiele materiałów, z których możemy je wykonać od klasycznego drewna, przez balustrady metalowe, na szkle kończąc. Wybór balustrady szklanej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie styl klasyczny i elegancki. Walory wizualne, jak i trwałość szklanej konstrukcji sprawia, że chętnie sięgają po nie, nie tylko osoby prywatne, ale również producenci balustrad. Postawienie na balustradę szklaną niesie za sobą wiele korzyści. Szkło ociepla wnętrza i pozwala na jego rozjaśnienie. Do aranżacji wnętrz schodów można wykorzystać szkło bezbarwne, mleczne, grafitowe bądź brązowe.

Niektórzy właściciele domów bądź przedsiębiorcy decydują się na szkło barwione w masie z ciekawą fakturą, nadającej wnętrzom niepowtarzalny charakter. Najchętniej wybierane są jednak bezbarwne tafle, które łatwo jest wyczyścić. Jednym z największych walorów balustrady schodowej wykonanej ze szkła jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wykonana jest ze szkła laminowanego bezpiecznego VSG, które powstaje na skutek sklejenia dwóch tafli szkła specjalną folią PVB (poliwinylobutylowej). Jej rola polega na zatrzymaniu odłamków szklanych w przypadku rozbicia. Do laminowania można wykorzystać również szkło hartowane tzw. ESG VSG. Poddawane jest ono specjalnej obróbce termicznej, która polega na podgrzaniu szkła do temperatury 600ºC, a następnie schłodzeniu zimnym powietrzem. Dużą popularnością cieszą się balustrady całoszklane, w których brak jest widocznych elementów konstrukcyjnych. Szkło do balustrad na schodach doskonale komponuje się z aluminium, z którego mogą być wykonane również pochwyty. Dzięki unowocześnionej technologii produkcji, materiał ten stał się jednym z najmocniejszych elementów wytrzymałych na nacisk oraz próbę czasu. Niewielka masa w połączeniu z bezproblemowym transportem i montażem sprawia, że jest coraz chętniej wybierany przez producenta balustrad ceniącego sobie komfort i ekonomiczne rozwiązania. Przykładowe projekty balustrad szklanych schodowych oferuje firma SALGAT.

Wybierając materiał na schody warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które nie tylko będzie atrakcyjnie wizualnie, ale posłuży nam na lata. Ciekawym pomysłem wpisującym się we współczesne aranżacje są konstrukcje aluminiowo – szklane. Balustrada na schody tego typu pozwala uzyskać satysfakcjonujący i elegancki wygląd. Ponadto zastosowanie szkła laminowanego zapewnia maksimum bezpieczeństwa, dzięki czemu z roku na rok zyskuje ono coraz większą grupę zwolenników.

Similar Posts