Dom i ogród

Technologie szybkiej budowy domów, czyli o budownictwie modułowym i jego zaletach

Technologie szybkiej budowy domów, czyli o budownictwie modułowym i jego zaletach

Budowa domu kojarzy nam się z wielomiesięcznym procesem, w którym na działce pod dom roi się od ekip budowlanych, najpierw wylewających fundamenty, a później mozolnie stawiają kolejne ściany. Ten proces wcale nie musi tak wyglądać. Budowa domu na działce inwestora może zająć zaledwie kilka tygodni. Jak to możliwe? Rozwiązaniem jest budownictwo modułowe. W tym artykule przybliży temat budowy domu z gotowych elementów.

Czym jest budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe wykorzystuje wcześniej przygotowane prefabrykaty do szybkiego postawienia konstrukcji budynku. Tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie łączenie ze sobą wielu modułów tworząc w ten sposób obiekty budowlane, zarówno jedno, jak i wielopiętrowe.

Początkowo takie budownictwo kojarzyło się głównie ze stawianiem tymczasowych obiektów mieszkalnych z kontenerów, dla ekip budowlanych pracujących przy dużych inwestycjach. Dziś jednak taka idea staje się coraz bardziej popularna, prefabrykaty wykonywane są z różnych materiałów, co doskonale sprawdza się nawet przy budowie domów jednorodzinnych.

Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, bo zdecydowanie skracają długość budowy. Dzięki zastosowaniu prefabrykatów czas budowy może zostać skrócony nawet o 70%, a taki proces jest o wiele mniej uciążliwy dla inwestora.

Technologie przy budownictwie mieszkaniowym

W budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w naszym klimacie, nie korzysta się raczej z modułów wykonanych z kontenerów. Najczęściej korzysta się raczej z technologii szkieletowych, w których wykorzystuje się albo szkielet stalowy albo drewniany. Innym często stosowanym rozwiązaniem są też moduły betonowe.

Dom z prefabrykatów stalowych składa się najczęściej ze szkieletu stalowego, wypełnionego keramzybetonem, płytami warstwowymi lub płytami włókno-cementowymi. Dzięki ociepleniu w postaci wełny mineralne, styropianu lub pianki poliuretanowej ściany w tej technologii pomimo grubości zbliżonej do ścian wykonanych w tradycyjnych technologiach bez problemu osiągają standardy wymagane dla budownictwa energooszczędnego.

Duża część domów modułowych wykorzystuje drewnianą konstrukcję szkieletową wypełnioną wełną mineralną, która jednocześnie stanowi ocieplenie domu. Takie ocieplenie stosuje się w tym rozwiązaniu także do stropów. Następnie poszczególne moduły wykańcza się od wewnątrz płytami gipsowo-włókninowymi, a od zewnątrz tynkiem akrylowym, mineralnym lub oblicówką drewnianą.

Innym rozwiązaniem na dom z gotowych elementów jest wykorzystanie monolitycznych modułów betonowych. Takie moduły wykonuje się ze zbrojnego hybrydowo betonu w zakładach prefabrykacji. Następnie ściany oraz stropodach łączy się w procesie zastygania betonu. Taka konstrukcja jest nie tylko bezpieczna, ale i niezwykle trwała. Pozwala wznosić nie tylko domy, ale nawet budynki czterokondygnacyjne. Jest to też doskonałe rozwiązanie, w przypadku projektowania budynku z zastosowaniem tak zwanych zielonych dachów.

Zalety i wady domów modułowych

Wszystkie rozwiązania budowy domów mają swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku budowy domu z prefabrykatów. Do największych wad tego typu rozwiązań najczęściej zalicza się:

  • ograniczenia co do formy architektonicznej – domu modułowe to najczęściej proste, kubistyczne rozwiązania;
  • mała elastyczność po etapie projektowania – po zamówieniu prefabrykatów często możliwość wprowadzenia poprawek do projektu jest mocno ograniczona;
  • w przypadku konstrukcji stalowych i betonowych na placu budowy musi znaleźć się miejsce dla dość mocnego dźwigu.

Jednak dom z prefabrykatów ma szereg zalet i warto je także tu wymienić:

  • główna zaleta to istotne zmniejszenie czasu budowy;
  • prefabrykaty wykonywane są w ściśle kontrolowanych warunkach, w wyspecjalizowanych zakładach, co daje gwarancję jakości i trwałości;
  • przygotowywanie prefabrykatów wykonywane jest niezależnie od pogody;
  • budowa domu modułowego zwykle wykonywana jest kompleksowo, przez jednego wykonawcę, począwszy od fazy projektowej;
  • część systemów modułowych daje możliwości rozbudowy, a nawet przemieszczania gotowego budynku.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo

Similar Posts