Proces ocieplania domu jest niezwykle istotny i nie należy o nim zapominać. Kiedy najlepiej zdecydować się na ocieplenie budynku mieszkalnego i dlaczego? Jaki sposób wybrać, aby mieć pewność, że warstwa ociepleniowa będzie na pewno efektywna? Postaw na innowacyjne i polecane przez specjalistów rozwiązania i wybierz odpowiednią porę na przeprowadzenie tej inwestycji.
Im szybciej, tym lepiej, czyli nie odkładaj tego na później
Ocieplanie konstrukcji budowlanej to coś, czego nie warto odkładać na później. Najlepiej zdecydować się na wykonanie tego procesu już podczas budowy domu. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne, ponieważ nie trzeba martwić się o wysokie koszty ogrzewania zaraz po wprowadzeniu. Pozwoli to uniknąć uciekającego ciepła i zaoszczędzić na paliwie opałowym. Ocieplenie domu zapewnia także wysoki komfort mieszkania.
Odkładanie ocieplania na później nie jest rozsądnym wyborem. Pozwoli to zaoszczędzić w trakcie budowy, jednak tak naprawdę nie sprawdzi się to w długoterminowej perspektywie. Jeśli dom nie zostanie ocieplony przed wprowadzką, tylko dopiero po jakimś czasie, to w okresie jesienno-zimowym będzie się to wiązało z wysokimi kosztami ogrzewania. To ponadto bardzo nieekologiczne rozwiązanie, które będzie wiązało się z uwolnieniem do atmosfery dużej ilości zanieczyszczeń, a także ze zużyciem większej ilości nieodnawialnych paliw opałowych.
Wybierz odpowiednią porę roku i metodę
Decydując się na ocieplenie domu, warto wybrać odpowiednią porę roku. O wiele lepszym wyborem będzie wiosna lub lato, gdy ryzyko spadku temperatur poniżej zera jest niewielkie. W tym okresie proces schnięcia będzie o wiele szybszy ze względu na wyższe temperatury oraz na mniejszą wilgoć w powietrzu. Przyspieszy więc to znacznie wszelkie prace i sprawi, że nie będzie trzeba obawiać się o opóźnienia, które mogłyby wpłynąć na kolejne etapy budowy domu.
Dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na szybkim i efektywnym ocieplaniu domu, jest wybranie metody natryskowej pianą PUR. Ocieplanie domu pianką poliuretanową jest zdecydowanie bardziej wydajne niż wybór innych, bardziej tradycyjnych metod, takich jak wykorzystanie styropianu czy wełny mineralnej. Pianka pokrywa dokładnie całą powierzchnię, Nie tworzą się szczeliny i łączenia, nie powstają mostki termiczne oraz nie trzeba martwić się o to, że proces ocieplania poskutkuje dużą ilością odpadów.