Porady

Jak szybko i efektywnie wykonać termoizolację domu pasywnego?

Jak szybko i efektywnie wykonać termoizolację domu pasywnego?

W XXI wieku trzeba szukać takich rozwiązań, które są ekonomiczne, ale i efektywne. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu pasywnego, gdyż dzięki temu chcą zaoszczędzić. Czas więc dowiedzieć się, jak przeprowadzić termoizolację domu pasywnego i dlaczego wybór styropianu ma tak duże znaczenie.

Czym jest dom pasywny – poznajcie definicję

Nim przejdziemy do tego, jak ma wyglądać termoizolacja domu pasywnego, warto dowiedzieć się, czym jest taki dom. Otóż nie jest to zwykły budynek. Nie można go też określić mianem domu energooszczędnego. Najlepszą definicją jest ta, która mówi że jest to obiekt, który ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z tego też powodu zużycie energii w tym domu sprawia, iż rachunki są naprawdę niskie. Nie można zapominać, że w domu pasywnym minimalizuje się straty ciepła. Takie budownictwo rzeczywiście cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko wśród deweloperów, lecz także inwestorów prywatnych. Aby wybudować taki budynek trzeba używać odpowiednich materiałów i tutaj należy zdawać sobie sprawę, że są one droższe niż zwykłe materiały budowlane. Jednak taka inwestycja naprawdę szybko się zwraca. Czas więc dowiedzieć się, ile wynosi zapotrzebowanie na energię w takim budynku. Tutaj możecie być zaskoczeni, gdyż w skali roku wynosi ono mniej niż 15 kWh/m2. By móc osiągnąć taki współczynnik trzeba zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. W tym przypadku wszystkie przegrody zewnętrzne muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła, natomiast wysoką normę szczelności powietrza. Wybierając termoizolację również trzeba stawiać na jakość i wybierać odpowiednie materiały. Tutaj poza specjalnym styropianem niezbędny jest klej poliuretanowy.

Jakie materiały wybrać do termoizolacji budynku pasywnego?

Wybór materiałów do wykonania termoizolacji jest niezwykle ważny. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wykonanie ocieplenia budynku. Z tego też powodu trzeba wybierać takie materiały izolacyjne, które cechuje najwyższa jakość i doskonałe parametry termoizolacyjne. Przed inwestorem pojawia się pytanie, czy lepiej wybrać styropian, czy raczej postawić na wełnę mineralną? Wiecie już, że taki materiał powinien mieć możliwie najniższy współczynnik przenikania ciepła. Choć pozornie oba materiały mogą mieć taką samą wartość, to pod uwagę trzeba jeszcze wziąć grubość warstwy termoizolacyjnej. I w tym przypadku dużo lepszym wyborem jest styropian, ale rzecz jasna nie pierwszy lepszy, lecz konkretny model. Aby go kleić trzeba też użyć właściwego kleju. Tu polecamy wam klej poliuretanowy w Ataszek.pl. Ma mocny chwyt, jest wydajny i efektywny.

Jaki styropian wybrać?

Najlepszy do docieplania budynku pasywnego jest styropian grafitowy. Tego typu produkt musi mieć ok. 30 cm grubości. Można tutaj postawić na model EPS 032 bądź EPS 031. Dzięki temu uzyskacie najbardziej efektywne ocieplenie. Ale to jeszcze nie wszystko. Trzeba również pomyśleć o dociepleniu podłogi oraz dachu. I w tym przypadku również najlepszym rozwiązaniem jest styropian grafitowy, przy czym do docieplania podłogi można wybrać ten o grubości 20 cm, a do docieplania dachów o grubości 10 cm. Gdy już ocieplicie dom, możecie wybrać odpowiednią elewację i tutaj również jest spory wybór.

Jaka elewacja w domu pasywnym będzie najlepsza?

Trzeba wiedzieć, że są różne typy ścian zewnętrznych. Wiecie już, że najlepiej ocieplać je styropianem w kolorze szarym, ale gdy już dom jest ocieplony, a izolacja jest ułożona maksymalnie równo i dokładnie, to można przejść do wykonania elewacji. W tym przypadku możecie sobie pozwolić na całkiem sporo. Możecie zdecydować się na wykonanie elewacji w klasycznym tynku. Takie rozwiązanie trzeba przyznać nie jest drogie, a przy tym tynk może dobrze się prezentować. Nie można też zapominać, że istnieje wiele możliwości łączenia kolorów i wzorów tynku, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak tynk nie jest pozbawiony wad. Otóż bardzo szybko może się brudzić. Na szczęście można go także wyczyścić, a potem pomalować. Jeżeli szukacie zdecydowanie bardziej nowoczesnego rozwiązania, to tutaj polecamy Wam płyty dibond. Są trwałe, niezawodne, odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Similar Posts