Sytuacja związana z przymusowym pozostaniem w domu często sprawia, że nasze mieszkanie musi stać się jednocześnie miejscem pracy. Jeśli więc home office jest dla Ciebie nowością i dotąd nie pracowałeś w domu, warto pomyśleć o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni. Radzimy, jak w prostych krokach urządzić domowe biuro.
Home office: jak wybrać miejsce do pracy w domu?
Idealnie, jeśli posiadasz w domu oddzielny pokój, który w całości możesz przeznaczyć na domową pracownię. Wówczas łatwo będzie Ci oddzielić strefę pracy od strefy wypoczynku, a tym samym zachować równowagę pomiędzy obydwoma tymi aktywnościami. Jeśli jednak nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem, kącik biurowy do pracy home office możesz stworzyć także w pokoju dziennym. W jednym i drugim przypadku Twoja przestrzeń powinna być zaaranżowana według kilku zasad:
- Wybierz miejsce dobrze doświetlone naturalnym światłem. Jeśli możesz, biurko do pracy ustaw przodem lub bokiem do okna oraz w taki sposób, abyś miał widok na drzwi bez konieczności odwracania się.
- Pokój do pracy powinien być możliwie cichym miejscem. Jeśli więc masz taką możliwość, warto umieścić go z dala od miejsca, z którego ciągle dochodzą głośne dźwięki: np. kuchni czy pokoju dziecięcego.
- Jeśli pokój do pracy w domu jest po prostu wydzielonym kącikiem w salonie – warto pomyśleć o funkcjonalnym „odgrodzeniu się” od reszty przestrzeni (i życia domowego), np. za pomocą wygodnego przesuwanego regału. To rozwiązanie typu dwa w jednym, ponieważ nie tylko pozwoli Ci zyskać autonomię dla Twojego domowego biura, ale także pomoże uporządkować dokumenty i przedmioty biurowe.
Biurko – podstawa organizacji pracy
Wyposażanie swojego home office warto zacząć od biurka, które będzie centrum Twojego biurowego królestwa. Wybierz mebel z na tyle obszernym blatem, aby prócz rozłożonego laptopa zmieściły się na nim także niezbędne dokumenty czy kubek z kawą. Zbyt mały blat może powodować, że stale musisz coś przekładać – a to zdecydowanie dekoncentruje podczas pracy.
Meble do biura urządzanego w domu powinny być przede wszystkim solidne i funkcjonalne – jednak niebagatelną rolę odgrywa również design. W domu możesz sobie pozwolić na dużo mniej „oficjalny” wystrój niż w firmie. Ważne również, aby meble komponowały się z tymi, które już masz w salonie – np. miały ten sam odcień koloru drewna. Całość nabierze wówczas wrażenia spójności.
Wygodny fotel – ulga dla kręgosłupa
Zgodnie z przepisami BHP, gdy pracujemy w biurze, pracodawca ma obowiązek zadbać o możliwie jak najzdrowszą i komfortową organizację przestrzeni, w tym o krzesło biurowe (fotel obrotowy), który zapewnia prawidłową postawę. Taki mebel warto mieć także w swoim domu – z pewnością przyda się zarówno podczas home office, jak i zawsze wtedy, gdy po prostu potrzebujesz wygodnie wykonać daną pracę w pozycji siedzącej. Warto wzorować się na fotelach, jakie z pewnością znasz z wyposażenia biura w swojej firmie. Wygodny fotel biurowy posiada:
- regulację wysokości,
- stabilną podstawę (najlepiej na 6 nóżkach, z kółkami – co ułatwia wygodne przesuwanie fotela),
- odpowiednio wyprofilowane oparcie i zagłówek,
- podłokietniki.
Wybierz fotel tapicerowany przyjemną w dotyku tkaniną, skórą lub skórą ekologiczną – ważne, aby pokrycie fotela było wytrzymałe, a zarazem zapewniało komfortowe siedzenie. Unikaj cienkich tkanin, które łatwo marszczą się pod palcami – istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że tkanina szybko się przedrze lub wytrze.
Oświetlenie do pracy – bardzo istotny szczegół
Nawet jeśli Twoje biurko jest dobrze doświetlone naturalnym światłem, z pewnością nie może na nim zabraknąć lampki biurowej. Wybierz model z regulowanym ramieniem, który pozwoli Ci wygodnie regulować kierunek padania światła. Pamiętaj, że żarówki powinny emitować ciepłe, naturalne światło – zbyt zimne barwy „ochładzają przestrzeń” i męczą oczy, za ciepłe natomiast kojarzy się zwykle z relaksem i odpoczynkiem, a nie z pracą.
Zadbaj o porządek! Akcesoria do przechowywania w domowym biurze
Są osoby, które lubią mieć wszystko w zasięgu wzroku oraz takie, które rozpraszają się, gdy wokół nich znajduje się zbyt wiele przedmiotów. Rzeczy, które musisz mieć w domowym biurze (segregatory, dokumenty itp.) możesz więc wyeksponować na regale i półkach lub wręcz przeciwnie – ukryć lub ustawić w regale znajdującym się plecami.
Jeśli masz dodatkowe miejsce, warto zdecydować się na niewielką dodatkową szafkę na dokumenty – najlepiej przesuwaną. Dla własnej wygody możesz umieścić na niej także drukarkę.
Drobne akcesoria biurowe, kable i ładowarki możesz przechować w stylowych pojemnikach, koszach lub pudłach. Możesz wybrać pojemniki z drewna lub kartonu (w razie potrzeby łatwo je zdemontować) w stylowych wzorach.
Pamiętaj, że pojemniki do przechowywania to nie tylko sposób na utrzymanie porządku, ale także ciekawa dekoracja, która sprawi, że domowe biuro będzie za razem miejscem estetycznym, w którym po prostu będziesz czuć się dobrze.