Dom i ogród

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to serce każdego domu. W tym pomieszczeniu gotujesz, spożywasz posiłki i spędzasz czas z najbliższymi. Oświetlenie kuchenne powinno być więc nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zastanawiasz się, jakie lampy do kuchni wybrać i gdzie je rozmieścić? Podpowiadamy.

Podział oświetlenia kuchennego

Oświetlenie kuchenne można podzielić na trzy kategorie: oświetlenie ogólne (centralne), zadaniowe i dekoracyjne. Pierwszy typ oświetlenia dawniej obejmował jedną główną lampę sufitową. Dziś projektanci i klienci bardzo często stawiają na kilka lamp, które pięknie prezentują się na przykład bezpośrednio nad wyspą kuchenną. Popularnym rozwiązaniem oświetlenia centralnego są także lampy kuchenne w postaci punktów świetlnych. Należą do nich reflektorki halogenowe lub lampki LED. Wbudowane w efektowną listwę lub podwieszany sufit lampy równomiernie rozświetlają każde wnętrze. W większych kuchniach często występuje połączenie jednej lampy sufitowej z kilkoma punktami świetlnymi. Oświetlenie zadaniowe to przede wszystkim lampy do kuchni umieszczane nad blatami, gdzie przygotowujesz i spożywasz jedzenie. Jeśli planujesz wbudować punkty świetlne pod kuchennymi szafkami tak, aby równomiernie rozświetlały blat, rozmieść je co 40 lub 60 centymetrów. Punktowe lub liniowe LED-y nad blatem to rozwiązanie komfortowe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, pełni zazwyczaj tylko funkcję estetyczną. W tym przypadku klienci raczej nie zwracają uwagi na moc żarówki i funkcjonalność lampy, ale na wielkość, rodzaj i wzór kinkietu. Ten typ oświetlenia kuchennego rozmieść według swoich upodobań i gustu. Może to być wysoka lampa przy wyspie lub mała dekoracyjna lampka na końcu blatu. 

Nowoczesne lampy do kuchni 

Wybór stylu i aranżacji zależy oczywiście od gustu domowników. Nowoczesne lampy do kuchni to głównie modele wiszące. Na zabawę z formą i wzorem możesz pozwolić sobie w przypadku dużych powierzchni. Geometryczne kinkiety wpisują się idealnie w styl industrialny. W tym nurcie furorę robią też proste zwisające żarówki. Z kolei w stylu skandynawskim króluje biel, czerń i drewno. Gustowne żyrandole i metalowe lampy to wybór miłośników kuchni glamour.

Oświetlenie w kuchni – ciepłe czy zimne?

Ostatnią kwestią, jaką warto rozważyć, jest barwa oświetlenia kuchennego. W przypadku pomieszczeń skąpanych w słońcu, możesz postawić na światło zimne. Jeśli jednak w kuchni nie ma okna lub nie dociera tam słońce, tylko ciepłe barwy sztucznego światła zagwarantują przyjemny klimat we wnętrzu. 

Szeroki wybór lamp do kuchni znajdziecie na: https://elampki.pl/.

Similar Posts