Filtrowanie wody jest konieczne z kilku względów. Pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, poprawia smak wody, a także chroni nasz sprzęt AGD przed szkodliwymi następstwami odkładania się kamienia.
Z czego składa się dzbanek?
Dzbanek filtrujący składa się zasadniczo z trzech części; głównego zbiornika – tam wlewana jest woda z kranu, mniejszego zbiornika z filtrem i pokrywki. Najważniejszą częścią dzbanka jest oczywiście filtr, który zależnie od zaleceń producenta i ilości filtrowanej przez nas na co dzień wody trzeba wymieniać co 3 do 5 tygodni.
Jak działa filtr?
Woda nalana do dużego zbiornika, przelewane jest przez filtr, który jeśli jest wystarczająco często wymieniany, po prostu wychwytuje zanieczyszczenia. Ponieważ przepustowość filtrów nie jest zbyt wielka, zwykle na oczyszczoną wodę przyjdzie poczekać kilka sekund. Pojemność dzbanka rzędu trzech litrów to około półtora litra przefiltrowanej wody. Ważne więc, by dzbanek był na bieżąco uzupełniany.
Z czego wykonane są filtry w dzbankach?
Wielu producentów określa, że ich filtry składają się z węgla aktywnego oraz żywicy. Węgiel ma za zadanie wychwytywanie zanieczyszczeń, zaś żywica jonowymienna usuwa część minerałów. Filtry usuwają metale ciężkie z wody, ich skuteczność określa się na około 95% w przypadku miedzi i 73% w przypadku aluminium. Na walory smakowe wody, którą nalewamy z dzbanka filtrującego, wpływa fakt, że filtry mogą przechwytywać nawet 95% znajdującego się w wodzie chloru. Niektóre filtry poza oczyszczaniem wody mogą delikatnie wzbogacać ją w magnez, co jak wiadomo jest dla organizmu bardzo ważną sprawą. Uzupełnianie wody w niektóre minerały, które podczas oczyszczania mogę zostać z niej wypłukane to cecha filtrów do wody wyższej jakości. Bardziej zaawansowane modele informują właściciela o konieczności wymiany wkładu za pomocą lampki LED. Filtry do wody, których nie wymieniamy, nie są skuteczne, a poza tym w takim filtrze istnieje ryzyko rozwijania się po czasie niebezpiecznych bakterii.
Większość nowoczesnych filtrów wykonywana jest z plastiku, który jeśli wylądują w pojemniku na odpady plastikowe, będzie mógł wrócić na rynek w innej postaci. Co ważne producenci dzbanków i filtrów do wody pracują nad rozwiązaniami, w których nie trzeba będzie filtrów wyrzucać, a tylko oddawać do producenta, który od razu zajmie się ich powtórnym wykorzystaniem.
Jak poza dzbankiem filtrującym można w domu filtrować wodę?
Poza dzbankami filtrującymi możemy w domu zainstalować filtr bezpośrednio na kran. Takie rozwiązanie przyspiesza filtrowanie i pozwala na dostęp do większej ilości wody jednorazowo. Specjalistyczne firmy oferują też możliwość instalacji filtra podzlewozmywakowego. Takie filtry montowane są do przyłącza zimnej wody, mają sporą wydajność i zwykle możliwość montażu oddzielnej wylewki. Do najbardziej zaawansowanych i najmniej widocznych przez użytkowników rozwiązań, zaliczamy baterie filtrujące. To zaś gwarantuje dostęp do wody o wysokiej jakości w każdej chwili.