Dom i ogród

Czym wyróżniają się projekty domów tradycyjnych?

Czym wyróżniają się projekty domów tradycyjnych?

Oceniając projekty architektoniczne, często zwracamy uwagę na to, że budynek jest tradycyjny jako całość, albo posiada jakieś konkretne cechy, które za takie można uznać. Nie zawsze w stu procentach wiadomo, co to oznacza. Wydaje się, że bardziej powszechne i uniwersalne jest poczucie tego, co nowoczesne – w końcu nowoczesność otacza nas na co dzień. Dom tradycyjny może oznaczać zarówno chatkę w stylu rustykalnym, jak i budynek stylizowany na szlachecki dworek. Mimo tej wieloznaczności możemy wskazać zestaw wyróżników “tradycjonalizmu” obiektów architektonicznych.

Wybór materiałów

Projekty domów nie zawsze zawierają dokładne wytyczne co do tego, jakie materiały powinny zostać wykorzystane do budowy. Ten sam budynek może więc stać się tradycyjny lub nowoczesny tylko dzięki wykorzystaniu odpowiednich surowców. Jakie będą właściwe dla tego pierwszego stylu? Powinniśmy postawić na tworzywa występujące w naturze, przede wszystkim na kamień i drewno. Liczy się również to, w jaki sposób je wykorzystamy. Domy tradycyjne szczycą się wielością dekoracji wykonanych z klinkieru lub desek. Najczęściej występują one przy zadaszeniu lub otworach okiennych. Niezwykle ważnym elementem są właśnie okna. Przy klasycznych projektach domów (a właściwie zmierzających w tym kierunku modyfikacjach) powinniśmy zamontować ich ozdobne, podzielone wersje. Szyby składające się z jednej tafli są bowiem charakterystyczne dla architektury modernistycznej.

Większa ilość detali

Wspomnieliśmy już nieco o materiałach i ich wykorzystaniu, ale należy podkreślić, że dom tradycyjny na etapie wykończenia i elewacji koniecznie musi skupiać się na wartości dekoracyjnej. Przy nowoczesnym obiekcie zasada “mniej to więcej” jest zgodna z prawdą. Nie oznacza to jednak, że możemy ją odwrócić przy projektach domów tradycyjnych. Trzeba znać umiar, ale możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. Przy budowie klasycznego obiektu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zadaszenie. Może być ono bardziej skomplikowane (co niestety wiąże się oczywiście z większymi kosztami). Wykorzystana dachówka może należeć do tych najbardziej ozdobnych.

Projekty domów tradycyjnych – czy w ogóle istnieją?

starydomwtradycyjnymstylu

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Problem polega na tym, że jest ich bardzo mało. Dlatego, jeśli koniecznie chcesz mieszkać w tradycyjnym domu, możesz wybrać dowolny projekt i odpowiednio go przerobić. Wystarczy zastosować się do powyższych zasad i użyć ukrytych pokładów kreatywności!

Similar Posts