Dom i ogród

Jak optycznie powiększyć wąski korytarz?

Jak optycznie powiększyć wąski korytarz?

Jak zaaranżować wąski korytarz, by wykorzystać maksymalnie dostępne w nim miejsce, a jednocześnie sprawić, by stał się optycznie większy? Wbrew pozorom to nie takie trudne, a do tego celu możemy wykorzystać wiele sposobów. Pokazujemy, jak dzięki meblom, kolorom, wzorom, światłu i innym elementom aranżacji wyczarować piękny, przestronny korytarz.

Jak optycznie powiększyć wąski korytarz?

Jak zaaranżować wąski korytarz, by wykorzystać maksymalnie dostępne w nim miejsce, a jednocześnie sprawić, by stał się optycznie większy? Wbrew pozorom to nie takie trudne, a do tego celu możemy wykorzystać wiele sposobów. Pokazujemy, jak dzięki meblom, kolorom, wzorom, światłu i innym elementom aranżacji wyczarować piękny, przestronny korytarz. 

Szafa w wąskim korytarzu

Zdawać by się mogło, że w wąskim korytarzu lepiej jest pozostawić dużo wolnego miejsca i nie wstawiać do niego żadnych mebli. Nic bardziej mylnego! Korytarz służy nam przede wszystkim do tego, by zdjąć lub włożyć buty albo kurtkę czy płaszcz, dlatego wcale nie musi być ogromny. Musi być w nim za to szafa, w której będzie można schować buty, wierzchnie okrycia i ewentualnie inne części garderoby i akcesoria. Jeśli postawimy na zewnętrzne półki i wieszaki, możemy być pewni, że w krótkim czasie staną się one najbardziej zabałaganionymi miejscami w domu. Dlatego też, jeśli to tylko możliwe, warto zamontować w korytarzu zabudowaną szafę, koniecznie z frontami w postaci luster. Takie rozwiązanie pozwoli na wygodne przechowywanie potrzebnych ubrań i butów, a lustra sprawią, że korytarz będzie wydawał się większy. 

Pasy na ścianach w korytarzu

Do optycznego wyrównywania proporcji doskonale służą tapety w pasy. Jeśli chcemy, by korytarz wydał się wyższy, wybierzmy te w pasy pionowe. Jeśli chcemy go optycznie wydłużyć, kupmy tapety w pasy poziome. Decydując się na jasne ściany, warto pokusić się o zakup tapety z fakturą, w kolorach białym i szarym. Będzie wyglądać niezwykle elegancko. W korytarzu, któremu chcemy nadać mocny akcent, sprawdzą się tapety w czarno-białe pasy. 

Oświetlenie w wąskim korytarzu

Oświetlenie w korytarzu pełni znaczącą funkcję. Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, nie warto jeszcze  jej zmniejszać, wieszając tu duże lampy czy żyrandole. W wąskim przedpokoju najlepiej sprawdzą się kinkiety i punkty świetlne. Ponieważ lustro w przedpokoju służy nam do przejrzenia się przed wyjściem, warto przy nim zastosować mocne światło, zwłaszcza jeśli mamy tu czarny kolor. Ciepłe, żółtawe oświetlenie nie tylko pomniejsza optycznie pomieszczenie, ale także sprawia, że wygląda ono smutno. Nie wspominając o tym, że oczy będą się przy nim męczyć. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/przedpokoj znajdziesz jeszcze więcej pomysłów, porad i wskazówek, z których dowiesz się, jak optycznie powiększyć wąski korytarz. 

Jak wykorzystać i zaoszczędzić miejsce w wąskim korytarzu?

Chcąc powiększyć optycznie wąski korytarz, powinniśmy nie tylko stosować aranżacyjne sztuczki, ale także zrobić wszystko, by wykorzystać dostępne tu miejsce. W tym celu najlepiej poszukać mebli i akcesoriów, które nas w tym wspomogą. Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład wąska szafka na buty przystawiona do ściany, która nie zajmie dużo miejsca, a jednocześnie pozwoli schować obuwie. Jeśli mamy w korytarzu miejsce na ławeczkę, najlepiej będzie wybrać model z otwieranym siedziskiem i schowkiem. Taki schowek to idealne miejsce na akcesoria i preparaty do pielęgnacji butów lub też na szaliki. W wąskim korytarzu dobrze sprawdzi się także tak zwana garderoba, czyli ławeczka ze ścianką, wieszakiem i półką na czapki. 

Kolory w wąskim korytarzu

W wąskim korytarzu postawmy na jasne kolory, które powiększają optycznie pomieszczenie. Przyjdzie nam tu z pomocą niesłabnąca popularność bieli w aranżacjach wnętrz . Białe ściany mogą stać się tłem dla czarnych lub szarych mebli i dodatków. Pięknie też będzie się prezentował przedpokój urządzony cały w bieli. Tu chcielibyśmy uspokoić osoby, które obawiają się aranżacji w kolorze białym w korytarzu. To w końcu miejsce, w którym ściany są narażone na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli mamy w domu czworonogi. Możemy być jednak spokojni o czystość swoich ścian. Wystarczy wybrać do ich pomalowania plamoodporną farbę, lateksową bądź ceramiczną. Ściany pomalowane takimi farbami można bez problemu przetrzeć wilgotną szmatką, usuwając z nich wszelkie zabrudzenia. 

 

Similar Posts