Dom i ogród

Jak rozmieścić oświetlenie schodowe – praktyczne porady

Jak rozmieścić oświetlenie schodowe - praktyczne porady

Skutecznym sposobem na zadbanie o bezpieczeństwo w piętrowym domu jest montaż oświetlenia schodowego LED. Dzięki niemu nawet nocne spacery do kuchni nie będą narażały naszych oczu na zmęczenie. Jak rozmieścić wpusty, by te dobrze wyglądały i służyły nam przez długie lata?

Oświetlenie schodowe LED – podstawy montażu

Zalecane jest, by wpusty schodowe wbudowywać podczas generalnego remontu, bądź w czasie budowy domu. To właśnie wtedy najlepiej rozmieścić ilość lamp, wybrać miejsce w którym się znajdą i zdecydować się na rodzaj odpowiadający naszym upodobaniom. Jest przy tym sporo pracy, jednak efekty końcowe oddadzą nam trudy włożone w montaż wpustów. Pamiętajmy również o tym, że do montażu oświetlenia schodowego niezbędne są puszki, które odpowiednio wcześnie należy rozmieścić, a to wiąże się przede wszystkim z dużą ilością kurzu i hałasu podczas wywiercania dziur.

 

Wysokość montażu oświetlenia schodowego

Najczęstsze błędy podczas montażu oświetlenia schodowego LED polegają na nierównomiernym rozmieszczeniu wpustów schodowych. Bardziej szczegółowo – oprawy schodowe umieszczane są zbyt nisko, lub w miejscach, które mogą oślepić osoby poruszające się po schodach. Przyjęło się, że idealnie rozmieszczone oświetlenie powinno znajdować się nad każdym schodkiem. Jest to błąd, ponieważ otrzymujemy wtedy zbyt dużą ilość światła, a koszty utrzymania są relatywnie wyższe. Wpusty powinny być rozmieszczone co 2-3 schodki. Należy jednak pamiętać, by oświetlenie schodowe LED znajdowało się zarówno na pierwszym, jak i na ostatnim stopniu. Wysokość umieszczenia wpustów schodowych szacuje się między 15 a 20 centymetrów nad każdym schodkiem tak, by światło łagodnie opadało na każdy z nich.

Jakie lampy do oświetlenia schodów polecamy?

Testując oświetlenie schodowe LED, największe wrażenie zrobiły na nas wpusty Skoff. Jest to polska marka wkraczająca również na rynek zagraniczny, która posiada bardzo duży asortyment wpustów schodowych, a poza tym oferuje innowacyjne rozwiązania oświetlenia, które odbiegają od klasycznego światła wbudowanego w schody. Są to przede wszystkim nowoczesne oprawy schodowe LED z ukrytym źródłem światła lub lampy o podwyższonej klasie szczelności.

Podświetlane schody z boku – czy warto?

Popularnym wyborem jest montaż wpustów na ścianie z boku schodów. Doskonale sprawdzą się do tego kwadratowe wpusty Skoff, które dopasują się do szerokości schodów, zapewniając przy tym odpowiednie oświetlenie. Ponadto producent proponuje klasyczne kolory opraw, które pozwolą dopasować się idealnie do każdego korytarza.

Coraz rzadziej oświetlenie Skoff montowane jest w samych schodach. Grozi to przede wszystkim uszkodzeniem wpustów podczas codziennego użytku, ale przede wszystkim dłuższym czasem pracy. Taki rodzaj montażu odradzamy przede wszystkim osobom decydującym się na drewniane schody. Zrobienie dziury w drewnie nie jest trudne, jednak gdy oświetlenie schodowe się znudzi, załatanie miejsc na puszki jest niemożliwe.

 

Aby oświetlenie schodowe służyło przez długi czas, było funkcjonalnie rozmieszczone i wyglądało estetycznie, należy przestrzegać zasad montażu. Tylko prawidłowo rozmieszczone wpusty schodowe zapewnią bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach. 

Similar Posts